2025
středa 15. ledna
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
14.01.2025
ČR ke konci roku obdržela zbývající refundace za vojenský materiál dodaný Ukrajině. Za rok 2024 se jedná o 372 milionů korun
[ Více ]
14.01.2025
Novela veterinárního zákona usnadní život zemědělcům a významně zlepší životní podmínky zvířat
[ Více ]
14.01.2025
Premiér Petr Fiala: Stavba ropovodu TAL-PLUS je dokončena. Rusko nás už nemůže vydírat
[ Více ]
14.01.2025
Jana Černochová: Napadat výdaje na obranu je neodpovědné. Opozice by měla děkovat
[ Více ]
12.01.2025
Jana Černochová: Měli bychom se soustředit na naše členství v NATO a posilovat obranu a obranyschopnost právě prostřednictvím Severoatlantické aliance
[ Více ]
[ zpět ]
15.7.2011
Dnešního dne zavítá do České republiky na státní návštěvu polský premiér Donald Tusk.
Návštěvy polských premiérů jsme již zažili, nyní však jde o historicky první konzultace delegací vlád. Detailně probereme nejrůznější otázky, kde můžeme úzce spolupracovat. Chtěl bych zdůraznit, že ve Varšavě i v Praze dnes působí vlády, které spojuje mimo jiné rozpočtová odpovědnost. Tváří v tvář situaci v celé Evropě je nám jasné, že bez úsporného domácího ekonomického programu a reforem se v našich zemích neobejdeme. Vynucuje si to stav, kdy se celá Unie dostává do mimořádně složité ekonomické situace, kterou předtím nezažila. Hned několika státům hrozí vážné ekonomické problémy, kterými se musí zabývat celá eurozóna.
Současná dluhová krize je produktem neuvěřitelné rozmařilosti některých evropských vlád v minulosti. Lze jen doufat, že se již nyní všichni poučí, že žít dlouhodobě na dluh se nedá. Například pod rouškou nejrůznějších údajných investic do rozvoje společnosti se promrhaly ohromné prostředky, zčásti z půjček, zčásti dokonce z unijních prostředků. Přísná fiskální disciplína a také kontrola jejího dodržování musí fungovat na úrovni národní i evropské.
Stejně jako Donald Tusk považuji i já za nezbytné více přispívat na cíle, které vzpruží evropskou konkurenceschopnost, a naopak omezovat výdaje zbytečné a neproduktivní. K tomu lze využít i budoucí evropský rozpočet. Aniž bych zde hovořil o otázce jeho celkové výše, musí platit, že každé euro z evropského rozpočtu by mělo mít charakter investice s vysokou návratností. Společně jsme ve skupině států, které po delší době unijního přešlapování volají po obnově agendy vnitřního trhu. Místo hledání nejrůznějších náhražek a mediálně zvučných iniciativ bychom se měli vrátit k podstatě integračního procesu, k jeho smyslu. Mám na mysli odstraňování překážek volného pohybu lidí, ale i zboží, služeb a kapitálu. Liberalizace služeb se pro odpor ochranářských států zastavila na půli cesty. Také v mnoha dalších oblastech je co dohánět. Volný pohyb osob by někteří chtěli dnes dokonce znovu omezovat – i tomu chceme zabránit. Právě fungující vnitřní trh s jeho svobodami je nejlepší cestou pro zvýšení konkurenceschopnosti.
Shodujeme se, že přes všechny momentální problémy je nutné eurozónu udržet stabilní. Otázkou je pouze metoda, jak k tomuto cíli dojít v diskusi o novém záchranném programu pro Řecko. Sám bych byl pro výraznější zapojení soukromého kapitálu do pomoci tak, aby bylo zřejmé, že investoři musejí být schopni nést riziko spojené s jejich investicemi. Nesmí vznikat dojem, že je to daňový poplatník, kdo na svých bedrech nese zátěž místo bank. I v tom máme se severním sousedem stejný přístup.
Nadcházející měsíce jsou pro oba naše státy velkou výzvou. Česká republika převzala 1. července předsednictví visegrádské skupiny, Polsko předsednictví Rady EU. To považuji za vhodnou konstelaci, která nám umožňuje využít synergického efektu. Visegrádská čtyřka by se měla v Evropské unii profilovat jako silný hráč. Společně máme více obyvatel než jakákoli jiná teritoriální uskupení v Unii. Využijme toho.
RNDr. Petr Nečas, předseda strany, člen regionální rady, místopředseda oblastního sdružení a předseda vlády, poslanec PČR
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]