2025
čtvrtek 3. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
02.04.2025
Kulatý stůl ve Sněmovně: Exekuce a insolvence potřebují změny, řešení mají zajistit efektivnější vymáhání pohledávek
[ Více ]
02.04.2025
Alexandr Vondra: Trumpova cla? Na oplátku tvrdě zdaňme americké technologické firmy, mají tu pohádkové zisky
[ Více ]
02.04.2025
DVTV: Babiš nahrává Putinovi. To, že 30 procentům lidí nevadí jeho faux pas, mě děsí, říká Eva Decroix
[ Více ]
01.04.2025
Marek Benda: Předložíme vlastní návrh na změny jednacího řádu. Je to ale jen poslední výstřel před volbami
[ Více ]
01.04.2025
Komise mění pravidla pro automobilky: Je to povzbuzení, ale není to ideální. Přál bych si ještě větší rozvolnění, říká Martin Kupka
[ Více ]
01.04.2025
Zbyněk Stanjura: Ministerstvo financí navrhuje zakotvení rozpočtové odpovědnosti do Ústavy ČR
[ Více ]
01.04.2025
Zbyněk Stanjura: Meziroční pokles deficitu za první čtvrtletí jasně ukazuje pozitivní vývoj hospodaření státu a to, že vládní kroky k ozdravění veřejných financí fungují
[ Více ]
[ zpět ]
4.3.2014
Letos uplyne sto let od vzniku Československých legií, proto se místopředseda Evropského parlamentu Ing. Oldřich Vlasák rozhodl uspořádat výstavu připomínající hlavní události spojené se zahraničními čs. vojsky, které významně přispěly k formování českého a slovenského národa a předcházely vzniku československého státu.
Významné výročí si připomínáme nejen v České a Slovenské republice, ale i v rámci Evropské unie, to byl také pro Ing. Vlasáka podnět k zahájení první ze série řady výstav „100 let Československých legií“ v závěru loňského roku právě v Evropském parlamentu ve Štrasburku.
Zmíněná expozice byla ze Štrasburku převezena do České republiky a do 19. února 2014 byla vystavena v Senátu Parlamentu České republiky. Odtud byla výstava přesunuta do prostor Krajské vědecké knihovny Liberce, kde je ke zhlédnutí do 28. února 2014.
Výstava se zde koná pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky: "Příběh Československých legií, téměř jednoho sta tisíc legionářů a prezidenta Tomáše Masaryka, je obdivuhodným příběhem přímo souvisejícím s obnovením státnosti Čechů a Slováků. Bez legií by Československá republika nevznikla, říkával Masaryk. Jsem rád, že toto významné výročí si můžeme připomenout nejen v Senátu, ale také u nás v Liberci,“ uvedl P. Sobotka.
Podle místopředsedy EP Oldřicha Vlasáka je toto výročí a jeho připomenutí nezbytné pro další existenci našeho národa a jeho další demokratický vývoj: „Je to výročí, které přesahuje svým významem hranice České republiky a je podstatné i pro Evropskou unii. Tato expozice historicky odkazuje na Československé legionáře, kteří dobrovolně vstoupili do Spojeneckých armád, sváděli tuhé boje a nebáli se zaplatit i cenu nejvyšší za naši svobodu. Československým legionářům jsme vděčni za jejich přispění ke vzniku samostatného československého státu a poválečného uspořádání Evropy. Vzpomeňme, jakou oběť museli naši krajané položit za to, aby se Češi a Slováci stali demokratickým a sebevědomým evropským národem. Posuzujme i dnešní politický a společenský vývoj majíce na paměti naši bohatou historii, neboť ztráta svobody a demokracie je reálná v každé době. Jak řekl Tomáš Garrique Masaryk: „Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii“.
Expozice výtvarníků Jana a Sabiny Kratochvilových z brněnského Muzea českého a slovenského exilu 20. století“ obsahuje dobové fotografie, dokumenty a další zajímavé informace z období vzniku Československých legií. O nich je také historický filmový dokument, který byl návštěvníkům promítnut na vernisáži této unikátní výstavy.
Z Liberce se výstava přesune do dalších měst v České republice, například do Karových Varů, Plzně, Hradce Králové, Nového Bydžova či Pardubic. O výstavu projevili zájem i představitelé Slovenské republiky.
[ zpět ]