2025
sobota 19. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
[ zpět ]
V rádiu, v televizi, v novinách, ale i v hospodě poslední dny slýchávám o oslavách k dvacátému výročí Sametové revoluce. Mezi mými vrstevníky však tento pojem nebudí velké emoce, tuto revoluční dobu jsme nezažili, pouze jsme se o ní učili ve škole. Nedokážeme plně ocenit nádheru svobody, protože jsme nezažili teror totality. Nevíme, jak se žije v nedemokratické, uzavřené společnosti, protože si celý život můžeme říkat co chceme a cestování do zahraničí bereme jako samozřejmost. Proto jsme lhostejní k oslavám tohoto výročí.
Zamysleme se, co se mohlo stát, kdyby lidé byli lhostejní před dvaceti lety, tak jako jsme nyní my. Pravděpodobně by nevyšli do ulic a nedemonstrovali by proti zrůdným komunistickým režimům ve východním bloku. Bouře studentů by nebyly podpořeny ostatními lidmi a nadále bychom museli trpět neefektivitu a nedostatkovost centrálně plánovaného hospodářství, nízkou životní úroveň a tvrdé restrikce totalitního státu.
Proč se tedy více nezajímáme o veřejné dění? Mnoho lidí tvrdí, že to stejně nemá cenu. Zbytečně by ztráceli čas a nemělo by to žádný efekt, s tím ale nemohu souhlasit a dění před dvaceti lety mi dává za pravdu. Nesmíme připustit, aby se staré časy vrátily a musíme bojovat za svou svobodu. Jak je možné, že zde ještě dvacet let po Sametové revoluci trpíme stranu, která je přímým následovníkem KSČ a hlásí se k praktikám třídního boje? Jak je možné, že současnou politiku sociální demokracie tvoří staří kádři z komunistické strany? To vše jsou problémy, které mohly vzniknout jen kvůli naší lhostejnosti a nezájmu.
Měli bychom být svým rodičům vděčni, že pomohli k pádu totality a cítím, že je naší povinností hájit hodnoty, které Sametovou revolucí vybojovali. O to více mě děsí rétorika současné levice, která socialistickou zhoubu postupně oživuje. Postavme se těmto snahám, nebuďme lhostejní a bojujme za svobodu a demokracii – za myšlenky, které slaví dvacáté výročí…
Štěpán Křeček
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]