2024
pátek 22. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
19.11.2024
Poslanecká sněmovna schválila působení českých vojáků v zahraničních operacích do roku 2026
[ Více ]
19.11.2024
Pavel Žáček: Mezinárodní konference Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě upozornila na užívání sovětských praktik i v současném válečném konfliktu Ruska s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
ČRo: Veřejnoprávní média by pod Babišovým vedením nemusela zůstat nezávislá. Je to pro nás priorita, komentuje mediální novelu Martin Baxa
[ Více ]
19.11.2024
Ministryně obrany Jana Černochová se zúčastnila zasedání ministrů obrany členských zemí EU v Bruselu
[ Více ]
[ zpět ]
25.7.2009
Moderátor:
Dobré pozdní odpoledne, vítejte u Interview ČT24. Vášnivý cyklista, nováček vEvropském parlamentu, bojovník proti byrokracii a vposlední době také bojovník proti koncesionářským poplatkům. Takový je náš dnešní host ve zkratce. A tím hostem je Edvard Kožušník, český europoslanec za ODS, jinak také bývalý tajemník Mirka Topolánka. Dobrý den.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Dobré odpoledne.
Moderátor:
Pane Kožušníku, o Evropském parlamentu, kde jste teď tedy nováček a kam jste dojel na kole, kčemuž se vdalších minutách dostaneme, se říká, že je to takové odkladiště vrcholových politiků. Vám je 38 let, proč začínáte tu výkonnou část politiky právě tam?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Tak já jsem se stal politikem toho čtrnáctého na tom prvním zasedání, kam jsem dojel na kole. Takže já tím politikem jsem opravdu jen pár dní a tím bych chtěl poděkovat všem voličům, kteří mi dali svůj hlas. Já si nemyslím, že EP je dneska odkladištěm politiků, protože dneska polovina toho Evropského parlamentu jsou nováčci a já nejsem rozhodně nejmladší. Mám dokonce šestadvacetiletého kolegu.
Moderátor:
Ale ta polovina, to jsou takový staří matadoři.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Je to tak. Jsou lidé, což mě překvapilo a já bych takto skončit určitě nechtěl, protože jeden můj britský kolega mi ve výtahu říkal, tak já tady dosloužím ještě tento mandát a budu tady už 30 let. Takže to je takové memento pro mě.
Moderátor:
Ještě jedna taková věc mi přišla jako rozpor. Když se bojovník proti byrokracii nechá zvolit do instituce, která je prakticky symbolem veškeré byrokracie.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Ona tak hodně bývá prodávána. Ono obecně, když se zamyslíme nad tím, jakým způsobem se dneska tvoří regulace, ze které potom vzniká ta byrokracie. Ona ta byrokracie nemusí být jenom negativní. Jakoukoli správu veřejných věcí musí někdo vykonávat a ta byrokracie se může dělat dobře a špatně. Já jsem spíše bojovníkem proti té nadměrné byrokracii. A dneska když se vezme jako členy EU tak, byrokracie vzniká z50-60% na úrovni evropských struktur. Takže vmomentě, kdy chceme něco změnit pozitivním směrem, tak musíme aktivně působit i vrámci EP a EK.
Moderátor:
Vy jste jel do Štrasburku na kole. Nakonec jste najel nějakých 900 kilometrů. Jako nováčka, jste vlastně europoslancem týden, je něco co Vás tam překvapilo?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Já sohledem na to, Vy jste zmínil mou práci pro Mirka Topolánka a já jsem posledních pět let vedl hlavně kancelář předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, takže sohledem na tuto funkci soběma budovami toho jednoho parlamentu jak vBruselu, tak ve Štrasburku mám poměrně velké zkušenosti vrámci stěmi úředníky vrámci těch parlamentních struktur, takže mě osobně tam nic moc nepřekvapilo, protože to prostředí znám a vím, do čeho jsem šel.
Moderátor:
Přišel jste i knám vcyklistickém dresu. Já jsem říkal, že jste vášnivý cyklista. Do Štrasburku jste na první plenární zasedání odjel na kole. Proč?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Za to můžete Vy. Teď to myslím skupinu novinářskou, konkrétně pan Viliam Buchert, což je novinář zMladé fronty Dnes, který tak jako jsem přijel do ČT, tak jsem přijel na rozhovor, protože já se běžně pohybuji vPraze na kole, tak jsem přijel na rozhovor na kole a vtom rozhovoru se tak zeptal, jestli na to zasedání dojedu na kole a já jsem tak jako vhecu odpověděl vdomnění, že už ten rozhovor skončil, že samozřejmě tam dojedu. A on to napsal do toho sobotního rozhovoru, byl to jeho závěr a velká část lidí vrámci kampaně se mě na to ptali. A ptali se, když jsem to slíbil, jestli tam pojedu, takže mě vpodstatě nic jiného nezbývalo. A můžete za to Vy, novináři.
Moderátor:
Taková malá odbočka vsouvislosti svolbami a cyklistikou. Pamatujete si ještě na sliby primátora Béma, co se cyklistiky a cyklostezek vPraze týče?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
On se hodně personifikoval do té polohy, že je potřeba Prahu zlepšit, co se týče cyklistiky. Já vtomto smyslu si nepamatuji zcela jeho konkrétní sliby, týkající se tohoto tématu. Ale co vím zcela přesně a to je ta má zkušenost zté cesty, že pokud se mi někde jelo krušně a měl jsem strach ztoho velkého provozu, tak to bylo jenom na začátku té cesty. To znamená dostat se ven zPrahy, za Prahu.
Moderátor:
Pavel Bém totiž sliboval desítky a desítky kilometrů cyklostezek. Nehodláte
teď vzít tento vztyčený prapor a dotáhnout to Vy?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
I v EP jsem se okamžitě stal zdrojem lobbování, protože mě oslovilo několik evropských cyklistických agentur, že jsem ten správný člověk, který bude prosazovat zájmy cyklistů. Já si myslím, že je ktomu třeba přistupovat umírněně. Já nejsem člověk, který by si myslel, že cyklistika může nahradit hromadnou dopravu. To určitě ne. Myslím si, že je to vhodný doplněk pro lidi, kterým to něco říká. Je pravda, že Praha je svým způsobem hodně komplikovaná, co se týče dopravy obecně. Takže ono to není jednoduché vyvážit potřeby obyvatel, co se týče klidu, rychlého dostání se do práce, zpohledu dopravy nákladu. Protože přeci jenom na kole nemůžete převážet velké množství věcí. Takže problematika to určitě není jednoduchá. Ale Praha za posledních pár let udělal hodně voblasti cyklistiky, ale teď zpohledu toho cyklistického si myslím, že to nestačí. A nestačí to hlavně ztoho důvodu, aby se přesvědčili ti běžní občané, že se vyplatí jezdit na kole do práce.
Moderátor:
Mimochodem, když jste mluvil o hromadné dopravě, tak ani individuální doprava to vtuhle chvíli neřeší minimálně u zákonodárců, protože jestli se nemýlím, tak neexistuje nic takového jako cestovní náhrady. Nebo něco takového, že by jste si vyúčtoval cestu cyklisty zPrahy do Štrasburku.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Tak já jsem nad tím ani nepřemýšlel. To by spíše takový vtip. Nicméně způsobil jsem pozdvižení mezi úředníky, protože když jsem si přišel vyúčtovat tu cestu zpátky, tak se mě ptali, jak jsem přijel a já jsem říkal, že na kole. Ale to my Vám tu nemůžeme zaplatit. A já na to, že to nechci.
Moderátor:
Cílem té cesty na kole prý bylo popularizovat novou frakci, kde ODS je, kam se nově přesunula. Jde o Evropské konzervatisty a reformisty. Jak jste ji zpopularizoval na té cestě?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Já si myslím, že poměrně hodně. Jestli ta má cesta měla nějaký efekt...
Moderátor:
Jak jste ji zpopularizoval?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Už samotnou přítomností vtom sále, protože ta frakce dneska je 4. - 5. největší, to znamená, není moc veliká. Je tam velký otazník na straně těch ostatních kolegů, jakým způsobem tato frakce bude působit. Takže zlogiky věci tam bylo hodně dotazů ze strany novinářů směrem kmé osobě, protože ti mě vrámci toho zasedání opravdu obklopili. Já osobně jsem nečekal tak velký zájem. A jedna ztěch dalších otázek byla, jakým způsobem se budeme jako frakce vtom Parlamentu profilovat.
Moderátor:
Takže až vsamotném EP, nikoli na té cestě jako takové?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Tak cyklistická cesta je příjemná i vtom letním počasí, přestože jsme jeli vbouřkách a dešti. Zrovna to bylo takové období nepříjemné pro celou Evropu, co se týče počasí. My jsme nejeli davy lemovaných lidí, byla to prostě příjemná cesta súžasným společníkem, což byl známý český cestoval František Šesták.
Moderátor:
Mimochodem jeden cíl popularizace té nové evropské frakce, druhý cíl popularizovat Madrid, co by kandidáta na pořádání Olympijských her vroce 2016. Proč zrovna Madrid?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Je to jednoduché. Je to jediné evropské město, které se vroce 2016 uchází o pořádání OH a vtomto smyslu se cítím být Evropanem, tak to je ta obecná teze. A pak je tam čistě soukromá teze. Má žena pochází ze Španělska, přímo zMadridu, můj syn se narodil vMadridu. Takže je tam i to osobní propojení. A zároveň vtom roce kandidovala svého času Praha neúspěšně a myslím si, že Madrid je velice dobře připraven na OH. Takže si myslím, že má šanci uspět oproti Čechám a Tokiu.
Moderátor:
Když tady mluvíme o té cestě, tak jenom pro zajímavost, prý jste dostal na cestu buchty, slivovici, vojenský balíček první pomoci nebo také lupu, abyste se dobře orientoval a veškeré ty administrativní a byrokratické dokumenty vBruselu.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Ten balíček stěmi buchtami, ten už není. Ten jsem vyčerpal.
Moderátor:
Slivovici nic?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Slivovici zté lahvičky tam zůstalo. Ale můj průvodce, což je mimochodem cestovatel, který má 68 let a projel celou Evropu, tak ten neustále mluvil o dezinfekci a to jsme jí používali, ale to byla zjeho zdrojů.
Moderátor:
Také mě zaujalo, že jste platil těm, kteří Vás podporovali a kteří o Vás natočili video. Jeden člověk dokonce dostal 50 tisíc korun. Tomu mám rozumět jak?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
To nesouvisí stou cestou, to byla moje součást kampaně na internetu. Myslím si, že ta kampaň byla úspěšná, protože jsem byl poměrně neznámý člověk vrámci kampaně a získal jsem, myslím, 7.místo, co se týče počtu preferenčních hlasů na úrovni celé ČR, především od mladých voličů. Takže já jsem vyhlásil soutěž, kterou si vyhodnotili ti samotní účastníci a moji podporovatelé, kde odměnou bylo 50 tisíc. A u příležitosti startu jsem těch 50 tisíc předal.
Moderátor:
Tak to by bylo kEdvardu Kožušníkovi coby cyklistovi a nováčkovi vEP. Teď kté politické stránce, protože Vy jste včele sdružení e.Stat.cz, které chce efektivní stát, připravili jste několik projektů pro státní správu. Možná, že si lidé vybaví Czech pointy, datové schránky. Shodou okolností tady byl včera Tomáš Mottl, což je viceprezident Soudcovské unie a ten říkal, že nám kvůli datovým schránkám hrozí i arbitráže, jak jsou špatně uvedené do provozu. Co tomu říkáte?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
eStat.cz je občanské sdružení, které se snaží identifikovat úzká hrdla byrokracie a snaží se navrhovat jejich řešení. To znamená, my jsme místem, kde se lidé snaží navrhnout konkrétní řešení, konkrétní projekty a ty se potom snaží uplatňovat vpraxi prostřednictvím politiků, prostřednictvím reálné exekutivy. Takže my jsme spíše na úrovni té myšlenky toho začátku toho projektu a pak si žije vlastním životem. A myslím si, že je to dobře, protože jí má realizovat exekutiva. To, jestli ji realizuje dobře nebo špatně, tak my potom můžeme buď kvitovat pozitivně a nebo to můžeme dokonce i kritizovat, přestože to původně bylo naše dítě.
Moderátor:
Vjakém stavu mysli jste, co se datových schránek týče?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Já si myslím, že to je výrazný posun, co se týče elektronizace veřejné zprávy. To bezesporu, protože se dostáváme do pozice, kdy opravdu začínají obíhat ta data za občanem, potažmo za oblastí státní správy. Na druhou stranu ten projekt má rysy toho, že byl spuštěn poměrně rychle. To znamená, má porodní bolesti jako ostatně každá zásadní změna. Takže vtomto smyslu je to normální a věřím, že včas se to zlepší.
Moderátor:
Takže zavádět postupně?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Vdelším časovém horizontu. Nicméně ten projekt jako takový věcně správně je ten záměr určitě správný. To, jestli se po té cestě naskytnou nějaké problémy, tak to se musí řešit.
Moderátor:
Vy jste se proslavil vposlední době tou jízdou na kole, pak také iniciativou za zrušení koncesionářských poplatků. Když jste byl zvolen do EP, co jste si řekl? Chci tam prosadit tohle, tohle. Když se to po těch x letech podaří, budu spokojen.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Pojďme to oddělit. Jedna věc jsou koncesionářské poplatky, které určitě rozebereme. A co se týče EP, tak já bych rád inicioval záležitost, která vEP není. A to je platforma, která by se zaobírala právě nadměrnou byrokracií a nadměrnou regulací. Je to věc, se kterou jsem oslovil před volbami i vrámci teď toho prvního zasedání a kolegy průřezově vrámci všech zemí. A dokonce se mi i několik kolegů přihlásilo. Protože dneska i EK si uvědomuje, že byrokracie je problém. Dokonce se stanovila komise, která působí vrámci EK, ale na úrovni Parlamentu není partner pro komunikaci a vtomto smyslu já bych rád byl iniciativní a mám na to kdispozici těch 4 až 5 let, kdy tato infrastruktura vznikla.
Moderátor:
Můžete nějak lépe popsat, co bude tou platformou?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Vmomentě, kdy vznikají jakékoli legislativní předlohy, tak ty legislativní předlohy definují nějakým způsobem výkon té služby a regulují nějaký segment. Ať je to zemědělství, finanční sektor, energetika a tak dál. Nicméně nikdo se na to zavádění té příslušné regulace nedívá zpohledu, kolik to reálně stojí, na ten výkon a nikdo se na to nedívá, kolik to reálně stojí potom tu skupinu občanů, třeba zemědělce, klienty bank a tak dál. To si myslím, že je místo, které by vtom Parlamentu vzniknout mělo, aby tam byla ta zpětná vazba vůči zavádění té regulace jako takové.
Moderátor:
Takže vpodstatě přibude nějaký odbor vEP?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Toto je iniciativa poslanecká. To znamená, je to něco jako mezi pracovní skupina, kdybych to nazval česky a to závisí opravdu na jednotlivé iniciativě těch poslanců, jakým způsobem se dohodnou a ta jejich síla potom vrámci prosazování vrámci těch jednotlivých frakcí a výborů je poměrně velká, protože argumentuje konkrétními čísly a může působit tímto směrem.
Moderátor:
To už tak jako kdyby zavánělo dalším zmohutňováním byrokracie.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Vtomto smyslu vůbec. Já mám dvě možnosti, když to řeknu zcela otevřeně jako poslanec. Buď se posadím do poslanecké lavice a budu hlasovat tak, jak mi řekne vrámci poslanecké frakce zpravodaj toho daného zákona a nebo si vytvořím skupinu mezi ostatními poslanci, kteří tam jsou a budou stejně aktivní a budeme vtomto smyslu aktivní.
Moderátor:
Není to efektivnější oslovovat ty poslance a získávat je pro jednotlivé věci, vyčíslovat nějaké ty...
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Ale to je součást té pracovní skupiny, o které jsem hovořil. Tady si asi nerozumíme.
Moderátor:
Já jsem myslel, že potřebujete ustavit nějakou speciální skupinu...
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Ne, ne, ne. Dokonce ani vrámci Parlamentu my na to nedostaneme žádné další prostředky ani prostředníky. Je to prostě iniciativa těch poslanců vrámci toho jejich mandátu a vrámci těch jejich prostředků, které mají kdispozici.
Moderátor:
To se omlouvám, že jsem to špatně pochopil. Trnem voku voličům jsou většinou asistenti. Politici velmi rádi zaměstnávají své rodinné příslušníky. Vy máte na asistenty asi půl milionu korun měsíčně, vyčerpáte celou tu sumu nebo zaměstnáte kolik lidí. Už máte jasno?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Já nevím, kolik zaměstnám lidí. Já se vtom systému začínám orientovat. Rozhodně nebudu zaměstnávat rodinné příslušníky. Vtomto smyslu mám absolutně jasno. Na druhou stranu si myslím, že právě model EP je docela vzorový směrem kčeskému parlamentu, jak Poslanecké sněmovny i Senátu, protože tam je zcela jasně daná fixní částka, která ne vždy, alespoň co mi říkali ty starší kolegové, se vyčerpá. Jsou tam zcela jasná pravidla. To znamená, nejsou tam žádné náhrady za funkce ve výborech a tak dál. Takže ta pravidla jsou zcela jasná, fixní, transparentní. Ta možnost alokace těch prostředků na jiné, než na ty účely, pro které jsou určeny je nesmírně komplikovanější, než vrámci PS a Senátu.
Moderátor:
Zmiňovali jsme koncesionářské poplatky. Je to téma, které opouštíte tím, že jste se dostal do Štrasburku, do Bruselu?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Je to zajímavé, že tu otázku dáváte, protože takto ji dávají velice často i novináři. Naopak! Já ten svůj mandát vnímám zpohledu toho svého volebního okrsku a to je ČR, to znamená politiku je dělat komplexně. To znamená pokud je to téma, se kterým já jsem šel do voleb, tak určitě stím tématem budu pracovat a určitě budu prosazovat to, co jsem navrhoval.
Moderátor:
Tak ono vEvropě je to půl na půl, zhruba. Abychom si řekli, co se týče koncesionářských poplatků a závislosti médií na státním rozpočtu. Vy jste ale...
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Není, vtomto smyslu je spíše závislost na státním rozpočtu, je to 8 zemí z28.
Moderátor:
Se senátorem Svobodou jste vytvořili petici proti koncesionářským poplatkům. Na internetu ji podepsalo 40 tisíc lidí. Jak se vede té papírové verzi?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Ta je byrokratičtější. Protože kliknout a poslat email je výrazně jednodušší, než si vytisknout formulář, takže já tímto ve veřejnoprávní televizi vyzývám lidi, že pokud si kliknou na stránkách KO Poplatkům.cz, tak je potřeba tu petici opravdu vytisknout. Protože petiční zákon vznikal vdobě, kdy internet neexistoval. Je potřeba vytisknout a poslat na organizátora petice, což jsem já. Dneska je tam, alespoň co já mám informaci nějakých 300 podepsaných archů. Nicméně my připravujeme iniciativu, která by toto číslo měla zvýšit. My potřebujeme, aby ta petice měla reálnou právní úroveň, potřebujeme 10 tisíc podpisů.
Moderátor:
Tak od toho je ještě hodně daleko.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Co se týče jednoduché matematiky, tak jsme daleko. Ale co se týče potom následné propagace, tak si myslím, že během jednoho, dvou měsíců, do té doby, než se ten zákon bude projednávat vSenátu, tak toho čísla bez problémů dosáhneme.
Moderátor:
Tak jako kdyby se boj za zrušení jakýchkoli poplatků stal takovým módním trendem. Nemáte podivný pocit? Jedna strana díky tomu, že chtěla zrušit zdravotnické poplatky, tak uspěla vkrajských volbách.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Já to říkám otevřeně, říkal jsem to několikrát. Vpodstatě já jsem se těmi poplatky, které vznikly vminulých volbách na úrovni ČSSD, inspiroval. Protože je to věc, která mě osobně překvapila. Mimochodem zdravotnické poplatky podle údajů Ministerstva zdravotnictví tvořily vprůměru na občana 500,- Kč ročně, kdežto koncesionářské poplatky České televize a Českého rozhlasu ročně u domácností, tak tvoří 2.160,- Kč ročně. Tak ta částka je podstatně vyšší než samotné zdravotnické poplatky.
Moderátor:
Vy byste chtěl, aby dostávala veřejnoprávní média výnos zDPH. Ministerstvo financí ale stímto plánem nesouhlasilo. Jestli se nemýlím, výpadek státu by totiž byl těch 8 miliard. Na to jste nepomysleli?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Pomysleli. Nicméně vtomto smyslu si myslím, že ten argument Ministerstva financí nebyl úplně Vámi prezentován korektně, protože Ministerstvo financí apriori ktomu nastavilo negativně. Nicméně se vyjadřovalo ktomu, že by příspěvek se měl řešit i vrámci ostatních...
Moderátor:
Aby se na něm podíleli třeba i obce.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Kraje, vtomto smyslu. A to je otázka diskuse. Vrámci toho předloženého návrhu spanem senátorem Svobodou se té diskusi nebráníme. Já osobně si myslím, že konkrétně ČT, ČRo poskytuje velice dobrou a kvalitní veřejnou službu. Myslím si, že je srovnatelné na úrovni Evropy a je určitě na špičce, alespoň co se týče zpravodajství. A že vtomto smyslu ten příspěvek ze státního rozpočtu by hlavně uspořil ty náklady, které my kritizujeme, které jsou spojeny svýběrem.
Moderátor:
Takže jestli Vám rozumím, tak zrušit všechny poplatky. Zdravotnickými počínaje, koncesionářskými nekonče, ale za psi, popelnice a podobně?
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
To jsem neřekl. Já jsem se bavil jen o koncesionářských poplatcích.
Moderátor:
Tak jestli je humánní vůbec poplatky vybírat.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Obecně vzato, když se zamyslíme nad vznikem daní jako takových, jakým způsobem historicky plnily svou úlohu, tak se můžeme přiklánět ktomu názoru, že poplatky v posledních 20-30 letech vznikly jako další doplňková daň. Protože už v podstatě nebylo kde brát. Protože daňová zátěž vposledních 100-150 letech neustále roste, protože stát zajišťuje stále více a více služeb nejen voblasti sociálních, ale i ostatních...
Moderátor:
Ale koncesionářské poplatky přeci plní i tu úlohy, aby občan řekněme si platil veřejnoprávní média a jejich nezávislost, zpravodajství, kulturu a všechno tak říkajíc přímo. Aby nebyla ta veřejnoprávní média tak závislá na státu.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Ta argumentace pro někoho může být správná, ale sohledem na to, jakým způsobem se vposledních letech vyvíjel vůbec koncesionářský poplatek. To znamená, vždycky to záviselo na tlaku daného segmentu, včetně ČT na politickou reprezentaci, na zvyšování toho koncesionářského poplatku a nikdo se moc toho občana neptal, jestli souhlasí stím, jestli se koncesionářský poplatek bude zvyšovat z90 na 130 Kč a případně na více. To znamená, vtomto smyslu ta nezávislost je trošičku vynucená ze strany těch předkladatelů, zvyšování těch koncesionářských poplatků. Potom ten vliv politický je úplně stejný, protože vmomentě, kdy máte zákon, který deklaruje alokaci konkrétního příjmu veřejnoprávnímu médiu, tak ten politický vliv je úplně stejný. Musíte přesvědčit dostatečný počet poslanců a senátorů, aby prostě případně zvýšili o částku, řekněme o inflaci.
Moderátor:
Takové jsou názory nového českého europoslance za ODS, Edvarda Kožušníka. Já Vám děkuji za rozhovor.
Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu (ODS):
Já děkuji za pozvání.
ČT 24
[ zpět ]