2024

pátek 22. listopadu


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:

22.11.2024

Veronika Vrecionová zamířila mezi zemědělce. Tématem bylo i zastropování dotací

Více ]

22.11.2024

Premiér Fiala k německým platům

Více ]

21.11.2024

Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody

Více ]

21.11.2024

Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR

Více ]

21.11.2024

Premiér Fiala jednal se zvoleným předsedou Evropské rady Antóniem Costou

Více ]

20.11.2024

Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku

Více ]

20.11.2024

Ministr financí Zbyněk Stanjura k rozpočtu v pořadu ČT Události, komentáře

Více ]

20.11.2024

Armáda ČR získá další tanky Leopard 2A4, vláda dnes projednala jejich nákup

Více ]

20.11.2024

Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou

Více ]

19.11.2024

Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy

Více ]


[ zpět ]

Ivana Weberová: Oběti trestných činů ochrání nový zákon

28.12.2012

 Zákon o obětech trestných činů z dílny současné vlády, s nímž vyslovila souhlas Poslanecká sněmovna, výrazně zvýší práva lidí, kteří se stali oběťmi trestných činů a jejichž postavení doposud upravovalo několik dílčích zákonů.

Dává oběti jasný návod, jak žádat o peněžitou pomoc, a stanovuje i její výši a zároveň umožňuje využít bezplatnou odbornou pomoc, ať už právní nebo psychologickou či sociální.

Jak už bylo řečeno, dosavadní právní úprava měla pouze dílčí charakter a podle názoru Evropské Komise nepředstavovala ani nezbytné minimum, které předepisuje Evropská unie (konkrétně v rozhodnutí Rady 2001/220/SVV o postavení obětí v trestním řízení). V České republice doposud platil zákon č. 209/1997 Sb., o poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti, přičemž některá další práva obětí jsou roztříštěna i v trestním řádu či zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

Přijetí komplexní úpravy je proto kvalitativním krokem vpřed a oběti trestných činů by měly dopady jednotlivých nových opatření pocítit ihned po vstoupení zákona v účinnost. Zákon totiž na jedné straně dává oběti (tento pojem zahrnuje i pozůstalé po oběti trestného činu) jasný návod, jak postupovat při nároku na peněžitou pomoc, a stanovuje přitom i výši této pomoci a na druhé straně umožňuje obětem využít možnosti bezplatné odborné pomoci, ať už právní či jiné (psychologické, sociální aj.). Kromě toho zajišťuje, aby bylo s obětí zacházeno tak, aby byla chráněna její lidská důstojnost.


Na peněžitou pomoc bude mít nárok více lidí


V oblasti peněžité pomoci se oproti dosavadní úpravě rozšířil okruh oprávněných osob. Výslovně tak bude mít nárok na peněžitou pomoc i oběť trestného činu proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, které vznikla nemajetková újma. Významnou novinkou je s návrhem spojená novela občanského soudního řádu, exekučního řádu a insolvenčního zákona, která má zajistit efektivnější vymáhání výše uvedených peněžitých nároků oběti. V praxi budou tyto nároky nově upřednostňovány při uspokojování pohledávek z majetku pachatele trestného činu.

Obětem trestných činů se také dostane rozšířených možností odborného poradenství. Konkrétně se jedná o pomoc při poskytování právních informací (odlišný institut od právní pomoci) a také o tzv. restorativní programy, které mají za cíl obnovit původní stav před spácháním trestného činu v nejvyšší možné míře. V praxi tyto programy zahrnují např. dohody o náhradě škody či jinak řeší důsledky spáchaného trestného činu.


Zákon omezuje kontakt oběti s pachatelem

Velkou úlevu může pro oběti trestných činů představovat instrument ochrany před tzv. druhotnou újmou (odborně “sekundární viktimizací”), čili před situací, která dodatečně může oběti způsobovat další traumatizující zážitky. To může hrozit jak ze strany pachatele, tak ze strany orgánů činných v trestním řízení. Zákon by měl proto zabránit kontaktu oběti s pachatelem, s podezřelým či s osobou, kterou oběť za pachatele označila. Návrh také obsahuje apel na orgány činné v trestním řízení, aby vedly výslech oběti maximálně šetrným způsobem, případně aby se úkony v trestním řízení nemusely zbytečně opakovat.

Původní vládní návrh zákona prošel v poslanecké sněmovně také několika úpravami. Za důležitou změnu schválenou v ústavněprávním výboru považuji další posílení práv obětí trestných činů zejména z hlediska praktické možnosti dosáhnout uspokojení svých nároků na náhradu škody způsobené trestným činem. Pokud byl majetek pachatele v trestním řízení zajištěn podle trestního řádu a pokud o to lidé v postavení oběti trestného činu budou aktivně usilovat, získají podle zákona postavení zajištěných věřitelů v exekučním a insolvenčním řízení. Při přípravě tohoto pozměňovacího návrhu měly velmi silné slovo také neziskové organizace zabývající se ochranou práv obětí trestných činů, za všechny je možné zmínit Bílý kruh bezpečí.

Vláda tímto zákonem podala pomocnou ruku všem, kteří se v důsledku spáchání trestného činu ocitli v obtížné životní situaci a jejichž možnosti domoci se svých práv byly doposud poměrně omezeny. Jsem přesvědčena, že ve svém důsledku přispěje i k lepšímu vnímání právního státu v České republice.
JUDr. Ivana Weberová
poslankyně PČR
členka místní rady

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

Vyhledávání



Přihlášení






Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz