2024

čtvrtek 21. listopadu


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:

20.11.2024

Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou

Více ]

19.11.2024

Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy

Více ]

19.11.2024

Petr Fiala: Podpořte mě znovu a dostaňte Česko mezi nejlepší země

Více ]

19.11.2024

Události, komentáře ČT24: Tisíc dní velké války

Více ]

19.11.2024

Poslanecká sněmovna schválila působení českých vojáků v zahraničních operacích do roku 2026

Více ]

19.11.2024

Pavel Žáček: Mezinárodní konference Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě upozornila na užívání sovětských praktik i v současném válečném konfliktu Ruska s Ukrajinou

Více ]

19.11.2024

ČRo: Veřejnoprávní média by pod Babišovým vedením nemusela zůstat nezávislá. Je to pro nás priorita, komentuje mediální novelu Martin Baxa

Více ]

19.11.2024

Ministryně obrany Jana Černochová se zúčastnila zasedání ministrů obrany členských zemí EU v Bruselu

Více ]

19.11.2024

Zbyněk Stanjura hostem Napřímo TN.cz

Více ]

18.11.2024

Eva Decroix: Děti nesmí být obětí sporů mezi rodiči. Novela zákona usnadní smírné rozvody

Více ]


[ zpět ]

Kain a Havel

23.3.2018

 Ne, nejedná se překlep. Skutečně, ve starém příběhu o Kainovi a Ábelovi vystupují bratři KAIN a HAVEL, respektive HEVEL.
Staročeští překladatelé nám však místo Hevela vytvořili Ábela.

Primitivní výklad považuje Kaina za jednoznačně zápornou postavu – vraha, který musí do konce života nosit na čele Kainovo znamení. Naproti tomu Havla (Hevela) považuje za jednoznačně pozitivní postavu, která je obětí bratrovy vraždy. Talmudické výklady však již k Havlovi (Hevelovi) tak milosrdné nejsou.

Pojem "hevel – havel" se v hebrejštině přikládá jako "vánek, přelud, opar, mlha, marnost, mámení, nicota". Havel (Hevel) již podle jména byl sice protikladem svého rázného bratra, ale nikoliv v tom pozitivním slova smyslu. Byl sice pokorný a dokázal správně obětovat, ale byl současně nevýrazný, nevyhraněný, neprůbojný a nejistý.

Mnohokrát jsem se zamýšlel, zda-li platilo pravidlo "nomen – omen" také u našeho prezidenta Václava Havla a zda-li významu svého jména někdy podléhal. Žel, často jsem zjišťoval, že ano. Jeho geniální stať "Moc bezmocných" je ideální brožurkou pro zakládání spolku v občanské společnosti, ale je zcela nepoužitelná v politickém prostředí, kde hlavní úkol musí plnit politické strany. A tak Havel za svého života často vyzdvihoval zcela periferní politické proudy (Občanské hnutí, Zelené) nebo "mladé politiky" (Gross, Němec), kteří záhy odešli do ústraní. Nepraktický politický styl, který zcela podceňuje význam klasických politických stran byl pro jeho vystupování typický. Za svoji politickou neprozíravost, nepraktičnost, naivní idealismus, mlhavou nereálnost, si vysloužil přívlastek "sluníčkář" a "pravdoláskař", kterým dodnes komentátoři označují lidi podobného ražení. Pejorativně jím říkají také "havloidi" (= Havlovi podobní).

Havlův archetyp je v naší společnosti zakořeněný více, než si myslíme. Poslední prezidentská volba, kdy proti sobě stáli politici Zeman a Topolánek na straně jedné a Drahoš, Fischer, Horáček, Hilšer a další na straně druhé, byl právě soubojem těch zkušených s nezkušenými a nepraktickými "nepolitiky". V podstatě teprve po neúspěchu v prezidentské volbě se pozvolna dozvídáme, jakou vlastně mají politickou orientaci, zda-li u nich najdeme vůbec nějakou. Jsou ve svých názorech nadále rozmlžení, nejednoznační, zakládají si na své "nezávislosti" a nevyhraněnosti. Jak jinak si vysvětlit fakt, že nejúspěšnější Zemanův protivník Jiří Drahoš založil apolitický spolek "Společně pro Česko", ve kterém chce hledat řešení důležitých společenských témat a prosazování těchto řešení napříč politickým spektrem? Stále zdůrazňuje svoji nestranickost, na druhé straně hledá podporu demokratických politických stran. Cožpak takových spolků tady již nemáme nepočítaně? A cožpak politické strany, kterých se tak štítí, mají být najednou nadšeny z toho, že žádá o jejich podporu? Cožpak chce Drahoš prohrát i senátní volby? Cožpak není schopen do žádné strany vstoupit, aby dal příklad ostatním občanům?

Duch nešťastného bratra Havla (Hevela) vane českou kotlinou a nic nenasvědčuje tomu, že by jeho odkaz slábl. Jeho typickým protikladem je poctivá stranická politika, kterou praktikují strany typu ODS, ČSSD a KDU – ČSL, ať se to většině občanů líbí nebo nikoliv. Teď, když se všechny tyto tři strany nacházejí ve velikém oslabení, na jejich místo nastoupili populisté, korporativisté, komunisté a jiná uskupení s demokratickým deficitem. Jedno vím jistě: Pokud se těmto pseudostranám a pseudodemokratům postaví apolitičtí snílkové typu Havla, bude boj o charakter naší demokracie předem prohraný. A to říkám, jako člověk, který Havla miloval a dodnes jej uznává, to říkám jako člověk, který v druhé prezidentské volbě volil Drahoše.

MUDr. Vít Šlechta

[ zpět ]

Vyhledávání



Přihlášení






Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz