2024
čtvrtek 21. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
19.11.2024
Poslanecká sněmovna schválila působení českých vojáků v zahraničních operacích do roku 2026
[ Více ]
19.11.2024
Pavel Žáček: Mezinárodní konference Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě upozornila na užívání sovětských praktik i v současném válečném konfliktu Ruska s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
ČRo: Veřejnoprávní média by pod Babišovým vedením nemusela zůstat nezávislá. Je to pro nás priorita, komentuje mediální novelu Martin Baxa
[ Více ]
19.11.2024
Ministryně obrany Jana Černochová se zúčastnila zasedání ministrů obrany členských zemí EU v Bruselu
[ Více ]
18.11.2024
Eva Decroix: Děti nesmí být obětí sporů mezi rodiči. Novela zákona usnadní smírné rozvody
[ Více ]
[ zpět ]
27.4.2009
Autor chce svůj návrh využít v kampani při volbách do Evropského parlamentu, zároveň však návrh odevzdá senátorům za svou stranu, aby jej prosadili v parlamentu. Poplatky mají podle návrhu skončit v lednu 2010.
"Lidem vadí poplatky za lékaře, které přitom platí do značné míry podle svého uvážení a podle toho, jakou službu zvolí. Za televizi a rozhlas se musí platit, i když jejich služby nevyužívají," zdůvodňuje svůj návrh Kožušník.
Přežitek z roku '64
Koncesionářské poplatky označuje autor zákona za přežitek z dob komunismu.
Poplatky za rozhlas se zavedly už v roce 1923. Tehdy je platil na poště každý, kdo chtěl, aby mu stát povolil rozhlasový přijímač.
"Koncesionářský poplatek byl tehdy považován za jakousi daň z luxusu," vysvětluje Kožušník. Stejný poplatek za televizi byl zaveden v roce 1955.
Od roku 1964 se poplatky vybírají stejným způsobem jako dnes. Není již třeba žádat o koncesi. Platí prostě každý, kdo má televizní či rozhlasový přijímač, i když za to už nic nedostane.
"Rozhlasové a televizní poplatky jsou v současnosti již naprostým přežitkem. Stát se tak zbavuje své odpovědnosti za zajištění demokratického vývoje a svobodného šíření názorů," argumentuje autor zákona.
8 miliard z daní
Kožušník připouští, že koncesionářské poplatky jsou dnes hlavními příjmy České televize a Českého rozhlasu, jejichž úkolem je dodávat vyvážené a kvalitní informace. Odpovědnost za svobodné šíření informací a názorů však podle něho nese stát a proto by měl také televizi i rozhlas platit.
Veřejnoprávní média přitom mohou i nadále zůstat nezávislá na politicích, když zákon stanoví pevnou částku, která se jim bude platit z výnosu daně z přidané hodnoty.
Na účet České televize se pošle ročně 5,8 miliardy korun a na konto Českého rozhlasu 2 miliardy. Obě instituce na tom proti současnému stavu vydělají, protože ušetří náklady za výběr poplatků, konkrétně 250, resp. 180 milionů za rok.
Petr Holub
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]