Jedná se o hrubé systémové selhání, které svědčí o tom, že EU „vyhazuje peníze daňových poplatníků oknem“. Pokud auditorní orgán v roce 2011 při kontrole dotace nezjistil pochybení, pokud v roce 2014 evropští poslanci nezjistili pochybení a pokud ani OLAF nezjistí pochybení, bude to znamenat jediné: Babiš je má v hrsti.
Poté, co s kontroverzním projektem vyslovili dne 3.3.2016 nesouhlas i redaktoři Babišem vlastněné MF DNES, odpověděl Babiš babišovsky: V páteční MF DNES dne 4.3.2015 vydal prohlášení, že dá dalších 50 miliónů Kč na charitu. To je však další políček, který uštědřil všem logicky uvažujícím lidem. Proč?
1.) Člověk, který je tak bohatý, že na charitu může dát „dalších“ 50 miliónů Kč, by neměl žádat o dotace na své projekty. Dotace jsou principiálně určeny na podporu projektů, které by jinak nevznikly. Uvědomuje si Babiš, že díky jeho dotační lačnosti nedostaly šanci jiné perspektivní projekty?
2.) Babiš již dokázal, že některé věci „umí“. „Umí“ slovenské estébáky, „umí“ Zemana, „umí“ Sobotku. Fakt, že „umí“ české policisty je realitou. Jako na ministra financí si na něj nikdo netroufne. Pokud „umí“ i evropské kontrolní orgány, bude to důkazem toho, že korporativismus již v Evropě nezastavíme.
3.) Furiantské řešení „když mě žalujete z 50-ti milionového podvodu, tak já dám 50 milionů na charitu“, připomíná na jedné straně kupčení s odpustky, na druhé straně svědčí o určitém přiznání viny. Kdyby měl čisté svědomí, nemusel by žádný „odpustek“ nabízet. Jedná se v každém případě o nevkusné řešení. Nehledě na to, že finanční dar si odečte z daní a jím financované nadace směřují peníze podle jeho zájmu. Může jimi „uplácet“ další voliče.
Andrej Babiš je muž mnoha zájmů a podstatným způsobem ovlivnil jednu etapu politického i hospodářského života naší země. Tuto etapu jednou historici nazvou „Etapa Čapího hnízda“. Na každém z nás záleží, jak dlouho v této etapě budeme chtít žít a co si ještě necháme nalhat.
MUDr. Vít Šlechta