2025
čtvrtek 10. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
09.04.2025
Občanští demokraté: Flexinovela prošla Senátem, zaručí víc svobody pro zaměstnavatele, víc peněz lidem
[ Více ]
08.04.2025
Martin Kupka o Babišovi a příklonu k Rusku: Babiš lavíruje, ANO relativizuje ruskou agresi
[ Více ]
08.04.2025
Je potřeba zjistit, kdo za hackerským útokem stál, řekl Pavel Žáček na CNN Prima News k útokům na profily na síti X
[ Více ]
07.04.2025
Premiér Petr Fiala zahájil činnost Českého polovodičového centra a diskutoval se studenty
[ Více ]
07.04.2025
Jana Černochová pro CNN Prima News o změnách v platech vojáků a jejich vyslání na Ukrajinu v rámci mírové mise
[ Více ]
06.04.2025
Jana Černochová: Není žádný důvod se domnívat, že by USA nedodržovaly nasmlouvané i budoucí kontrakty uzavřené s blízkými spojenci
[ Více ]
[ zpět ]
15.6.2011
Stávky pořádané odbory nejsou v Evropě v posledních letech ničím neobvyklým. Stávkuje se zejména proti vládním škrtům a proti reformám, které se snaží reagovat na společenské a ekonomické změny ve světě. Odbory nejen v České republice, ale i v Evropě tyto společenské, demografické a ekonomické změny nevnímají či vnímat nechtějí a za každou cenu bojují za udržení stávajícího a dlouhodobě neudržitelného systému.
V rámci EU se nejvíce stávkuje zejména v Belgii, Francii či Řecku. Výjimkou však nejsou ani další země EU. Ve čtvrtek se k nim přidá i Česká republika. Právě čtvrteční stávka však není tím, v čem bychom měli vyspělejším zemím EU sekundovat.
Na podzim loňského roku se stávkovalo proti důchodové reformě ve Francii. Francouzům se nelíbil růst minimální výše věku pro odchod do důchodu z 60 na 62 let. Odbory ve své snaze zabránit vládě v provedení těchto změn Francii zcela ochromily. V Řecku se loni stávkovalo proti úsporným opatřením, proti plánu na záchranu ekonomiky či proti reformě penzijního systému. Řecká ekonomika a důchodový systém se hroutí, odbory však proti změnám bojovat nepřestávají. Bohužel jinudy než prosazením úsporných opatření cesta nevede. Kde jinde vzít finanční prostředky? Stávky v nedávné době zastihly i Německo, kde stávkovali strojvůdci, či v Belgii, kde se do stávky dali dispečeři. V poslední době jako by byla v pozoru celá Evropa.
Odbory prý ve čtvrtek stávkují proti předkládaným asociálním reformám a vládním škrtům za nás občany. Ve skutečnosti nám však odbory na náklady nás všech demonstrují snahu za každou cenu zachovat současný a dlouhodobě neudržitelný stav věcí. V době fiskálních problémů zemí EU, doznívající finanční krize a snahy o dlouhodobou udržitelnost zdravotnictví a důchodů je třeba konsolidovat státní finance a šetřit.
Svět se mění a na tyto změny je třeba reagovat. Svět není rigidní. Chování a struktura odborů ovšem ano. Pokud bychom vyšli vstříc jejich nezodpovědnému trvání na stávajícím a budoucnosti nevyhovujícím systému, mělo by to fatální důsledky pro celou společnost. To však ODS nikdy nepřipustí. Naopak prosazujeme takové změny, které občanům umožní obstát v konkurenci, kterou přinese budoucnost.
Ing. Miroslav Jeník, poslanec PČR
[ zpět ]