2025
pátek 18. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
[ zpět ]
15.7.2009
ČSSD představila svůj návrh změn v daňové oblasti. Chce znovu zavést progresivní zdanění daně z příjmu fyzických osob ve dvou směrech. Chce zvýšit daň u příjmů nad 100 000 Kč měsíčně na 38 %, a zároveň uvažuje o snížení daňové sazby pro nízko příjmové skupiny obyvatel. V této souvislosti argumentuje výhodností reformy veřejných financí údajně pouze pro bohaté, přičemž na ni mají doplácet méně majetní.
Jedná se o klasický příklad socialistického rovnostářství a vyvolávání závisti mezi lidmi, nepostrádající svým používaným slovníkem formu novodobého třídního boje proti "zbohatlíkům". Systém rovné daně však zůstává solidární díky vysokým daňovým slevám a daňovým bonusům, přičemž lidé s vyššími příjmy přispívají do rozpočtu více. V této souvislosti je nutné vyvrátit mýty, které sociální demokracie šíří.
Podpora rodin převedena do daňové oblasti
· Reforma veřejných financí vzájemně provázala změny v daňovém a sociálním systému. Adresnější vyplácení sociálních dávek je kompenzováno snížením daní, především významným zvýšením daňových slev na děti a na vyživovaného manžela, zavedením daňových bonusů a snížením sociálního pojištění. Snížení daní u zaměstnanců s dětmi je vyšší, než snížení objemu dávek státní sociální podpory. Není tedy pravda, že se jedná o změny výhodné pouze pro majetnější občany, výhodné jsou pro většinu rodin všech příjmových skupin.
Rodiny s nižšími, u více dětí až středními příjmy neplatí žádné daně
Už dnes neplatí žádnou daň z příjmu zaměstnanci:
- bezdětní do výše 10 200 Kč hrubé mzdy
- s jedním dítětem do výše 14 700 Kč
- se dvěma dětmi do výše 19 000 Kč
- se třemi dětmi do výše 23 300 Kč
- se čtyřmi dětmi do výše 27 800 Kč
- Samoživitelce se třemi dětmi a minimální mzdou ve výši 8000 Kč loni stoupl měsíční čistý příjem, přestože se minimální mzda nezvyšovala, díky daňovým a sociálním změnám o téměř 3000 Kč.
Rovná daň je výhodnější než společné zdanění
Změny jsou výhodnější i z hlediska uplatňování společného zdanění, o kterém znovu CSSD uvažuje, přičemž navíc odpadlo nepříjemné papírování. S jednotnou daňovou 15 % sazbou ztratilo společné zdanění smysl.
Díky změnám ve výši slev na dani neprodělali ani ti, pro které bylo společné zdanění ideální – manželé pouze s jedním s příjmem. Příklady:
ODS
[ zpět ]