2025
sobota 19. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
[ zpět ]
12.12.2009
Neutěšený stav veřejných financí vybízí politiky k razantním opatřením pro jejich stabilizaci. Veřejný dluh vzroste každou vteřinu o více než 6 tisíc korun, což je tempo dlouhodobě neudržitelné. Recepty pravice vesměs zahrnují snižování veřejných výdajů, levice naopak prosazuje zvyšování daní.
Ideologické mantinely jsou tedy vytyčené. Úřednická vláda se v rámci nich snaží pohybovat. Proto také tzv. Janotův balíček z podzimu tohoto roku zahrnoval zvyšování daní i snižování výdajů. Bohužel se Paroubkovým socialistům a komunistům podařilo protlačit některé změny, které balíček částečně rozmělnily.
Málokdo si ovšem uvědomuje, že Janotův balíček je pouze jednorázový (většina opatření bude platit jen pro rok 2010), a navíc nedostatečný. Pro stabilizaci veřejných rozpočtů je nutné provést razantnější a trvalejší změny. Nutné je především přehodnotit systém sociálních dávek tak, aby stát pomáhal pouze těm lidem, kteří to skutečně potřebují.
Pokud dojde k opatřením na straně příjmů, měly by se zvyšovat především nepřímé daně. Zvyšování přímých daní totiž snižuje motivaci lidí. Mezi takové opatření patří také zavedení progresivního zdanění, které prosazuje ČSSD, a bohužel se k ní přidalo v posledních dnech i ministerstvo financí.
Důvodů pro odmítnutí takového návrhu je několik:
Vlivem slev na dani je daň z příjmů fyzických osob progresivní už v současnosti.
Argument, že lidé s nejnižšími příjmy by měli platit nižší daň, neobstojí - rodič s dvěmi dětmi a příjmem do 19 tisíc korun dnes neplatí žádnou daň z příjmů.
Daň z příjmů fyzických osob tvoří pouze 8,9 procenta celkových příjmů rozpočtu.
Dodatečné zdroje získané zavedením vyššího pásma pro lidi s příjmem nad 1,2 milionu korun budou jen kapkou v moři. Nejčastěji se uvádí dodatečný příjem 4 miliard korun, kdežto deficit příští rok překročí 160 miliard korun.
Zavedením vyšší daně pro vysokopříjmové občany bude znamenat trestání úspěšných odborníků, jejichž část bude jistě zvažovat změnu bydliště do některé daňově příznivější země. O část daní tak stát naopak přijde.
Vzroste snaha lidí skrývat některé své příjmy, což zvýší podíl šedé ekonomiky.
Snížená motivace lidí se projeví ve snížení ekonomického růstu
ODS
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]