2024

úterý 26. listopadu


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:

25.11.2024

Premiér Petr Fiala: Před námi jsou klíčové investice do jádra nebo čipů, bez kvalitního vzdělávání se neobejdeme

Více ]

25.11.2024

Platy jako v Německu budou, když to říká premiér. Mít 30 % ve volbách je reálné, říká ministr Martin Baxa

Více ]

24.11.2024

Martin Kupka: Německé platy? Je dobře, že budíme pozornost. V roce 2033 bude hustší síť dálnic než v Polsku

Více ]

24.11.2024

Ministr Zbyněk Stanjura hostem pořadu Otázky Václava Moravce

Více ]

24.11.2024

Jan Skopeček: Partie CNN Prima News

Více ]

23.11.2024

Martin Červíček: Bezpečnostní sbory ve 21. století: Jak předcházet krizím v policejním systému?

Více ]

22.11.2024

Zbyněk Stanjura: Zdravé sebevědomí pomůže i české ekonomice

Více ]

22.11.2024

Navýšení poplatků za ČT a ČRo schválíme začátkem roku. Chování Babiše je šílené, říká Martin Baxa

Více ]

22.11.2024

Veronika Vrecionová zamířila mezi zemědělce. Tématem bylo i zastropování dotací

Více ]

22.11.2024

Premiér Fiala k německým platům

Více ]


[ zpět ]

Oběti trestných činů se dočkají satisfakce

18.12.2012

 Poslanecká sněmovna dnes vyslovila souhlas s novým zákonem o obětech trestných činů. Podle jeho zpravodajky z ústavněprávního výboru a poslankyně ODS Ivany Weberové zákon splácí dluh obětem trestných činů, které byly v našem právním řádu doposud opomíjeny a jejichž práva byla roztroušena v různých zákonech.
„Zákon začal vznikat již za minulé vlády ODS, která o zakotvení komplexní právní úpravy práv obětí trestných činů dlouhodobě usilovala. Jsem velmi rád, že po letech odborných diskuzí a příprav můžeme nyní tento zákon uvést v život. Český právní systém to opět posune blíže ke standardům platným ve zbytku evropských států,“ připomněl po přijetí zákona poslanec ODS a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

„Do jeho konečné podoby se v nemalé míře promítly také požadavky neziskových organizací, které obětem trestných činů pomáhají. Zákon zásadně zlepší ochranu těchto lidí a zajistí citlivější přístup justice k obětem v průběhu trestního řízení. Právní řád musí lidem poskytnout pocit bezpečí a spravedlnosti a jsem přesvědčena, že právě tento zákon k tomu přispěje.“ doplňuje Ivana Weberová.

Ivana Weberová v průběhu projednávání zákona na půdě sněmovny aktivně podporovala i některé pozměňovací návrhy, které výrazně zvýší šance obětí trestných činů domoci se náhrady škody, o níž soud v trestním řízení rozhodne.

„Výjimkou doposud nebyly případy, kdy i po několikaletém řízení soud přiznal oběti právo na náhradu škody a přesto takový člověk zůstal s prázdnýma rukama, protože v mezidobí už byl majetek pachatele zpeněžen a prošly všechny lhůty, které by mu umožnily odškodnění získat. A to nemluvím o fiktivních pohledávkách, prostřednictvím kterých si někteří pachatelé majetkových trestných činů vyvádějí peníze, aby oběť nedostala vůbec nic. Po letech soudního handrkování tak obětem zbývá jen pocit rozčarování a nespravedlnosti,“ popisuje dopady nedostatečné právní úpravy Ivana Weberová.

„Proto jsem nad rámec vládního návrhu zákona prosazovala lepší procesní postavení obětí trestných činů. Zatímco doposud se zajištění majetku pachatele automaticky zrušilo v okamžiku nabytí právní moci rozhodnutí soudu a oběť trestného činu tak v praxi neměla čas a možnost své nároky uplatnit, protože ji předběhli jiní věřitelé, nyní získá potřebnou lhůtu, ve které se může přihlásit do probíhajícího exekučního nebo konkurzního řízení,“ říká Weberová a doplňuje: „V případě, že si poškozený nárok nechá zajistit soudcovským zástavním právem, bude uspokojován ve stejné skupině s věřiteli, jejichž pohledávka je zajištěna zástavním právem.“

Za další důležitou změnu oproti vládní verzi zákona považuje stanovení peněžního odškodnění i za drobná ublížení na zdraví. „Je nespravedlivé,
aby oběti, kterým bylo způsobeno drobné ublížení na zdraví, odcházely od soudu zcela bez odškodnění.“

Ivana Weberová dále vyzdvihuje zpřísnění pravidel výslechů, podle kterého například nebudou muset oběti sexuálních deliktů podstupovat výslech opakovaně jako doposud, ale pouze jednou, nebo nová pravidla kontaktu mezi pachatelem a obětí a zřízení možnosti videokonferencí. Za důležité považuje také podrobné zakotvení práva na odbornou pomoc.

***

Práva obětí trestných činů byla doposud upravena v několika různých zákonech a představovala spíše nezbytné minimum odpovídající požadavků Evropské unie. Konkrétně byla tato práva upravena v zákoně o poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti, dílčí úprava byla obsažena v trestním zákoně nebo v zákoně o sociálních službách. Nový zákon představuje komplexní novou úpravu, která zvyšuje finanční pomoc obětem trestných činů, zavádí nové instituty a přináší některá nová práva.

JUDr. Ivana Weberová
poslankyně PČR
členka místní rady

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

Vyhledávání



Přihlášení






Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz