2025
středa 5. února
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
04.02.2025
Premiér Petr Fiala: Vystavení 3 miliony let staré kostry Lucy v ČR je naprosto jedinečnou událostí
[ Více ]
03.02.2025
iDNES.cz: Nástup Trumpa je impozantní. Odhalil, jaký je Evropa skanzen, říká Alexandr Vondra
[ Více ]
03.02.2025
Miroslava Němcová: Medveděv mě chtěl zastrašit. Ale hlavně to byl vzkaz, že Rusko je připravené znovu zabít svobodu v Česku
[ Více ]
03.02.2025
Premiér Petr Fiala po neformálním jednání Evropské rady: Unie bude investovat do posílení evropských obranných kapacit
[ Více ]
03.02.2025
Toužím po tom, abychom jako politici opoziční i koaliční nalezli shodu na tom základním, a to je obrana vnitřní a vnější bezpečnosti Česka, říká Miroslava Němcová k reakci na výhrůžky Medvěděva
[ Více ]
03.02.2025
Události, komentáře: Trump má cla jako politický nástroj, říká ministr Martin Kupka
[ Více ]
02.02.2025
Plamínková rozohnila debatu v Senátu, její odkaz připomněla konference aktuálními tématy rovného postavení žen a mužů
[ Více ]
02.02.2025
Senátorský klub ODS a TOP 09: Vyjadřujeme plnou podporu Miroslavě Němcové a důrazně odsuzujeme manipulaci veřejným míněním
[ Více ]
[ zpět ]
6.1.2010
Ministerstvo vnitra se pustí do čtyř hejtmanství kvůli jejich systému vracení zdravotnických poplatků pacientům. Správní řízení zahájí se Zlínským, Ústeckým, Královéhradeckým a Jihočeským krajem. Kraje si ale nemyslí, že by jednaly nezákonně. Je možné, že celý spor rozhodne až soud.
Ministerstvo se domnívá, že je postup těchto krajů v rozporu se zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Kraje podle Pecinova úřadu překračují meze své působnosti a zbavují pojištěnce jejich zákonné povinnosti, informovala mluvčí resortu Jana Malíková.
Ministr Martin Pecina (nominovaný do vlády ČSSD) již v polovině prosince pohrozil, že krajům, které systém proplácení do konce roku 2009 nezmění, v lednu pozastaví příslušná rozhodnutí zastupitelstev. Kraje by tedy nemohly pacientům poplatky proplácet způsobem, který jejich orgány odhlasovaly.
Právní postup ministerstva se nelíbí jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi. "Jsem přesvědčen o tom, že poskytování daru z rozpočtu kraje je v samostatné kompetenci krajů," uvedl. Spor podle něj nejspíš bude muset rozhodnout justice. "Spěje to k soudu," oznámil.
PRŮBĚH SPRÁVNÍHO ŘÍZENÍ
- trvat by mělo 30 dnů (zákon umožňuje dvojnásobek), na konci je vydáno rozhodnutí o pozastavení výkonu dozorovacích usnesení
- kraje mohou proti rozhodnutí podat takzvaný rozklad, řešila by ho rozkladová komise ministerstva
- po nabytí právní moci a uplynutí lhůty pro nápravu podává ministerstvo žalobu u správních soudů na zrušení usnesení krajských orgánů
Zdroj: ministerstvo vnitra
Správní řízení se zatím týká čtyř krajů. Plzeňský kraj podle ministerstva vnitra nejedná v rozporu se zákonem, k nápravě přistoupily již kraje Karlovarský a Olomoucký. Oba regiony budou postupovat podle vzoru Plzeňského kraje. Prahy s poplatky problém nemá, pacientům je neproplácí.
Šest krajů, Středočeský, Jihomoravský, Moravskoslezský, Liberecký, Vysočina a Pardubický ministerstvu slíbilo, že poplatky ještě projednají. Ministerstvo jim na to dalo čas. Pokud kraje svůj postup neupraví tak, aby odpovídal zákonům, začne s nimi řízení nejpozději posledním lednovým dnem.
Zákon neporušujeme, tvrdily dosud regiony
Půovdně se spekulovalo o tom, že správní řízení se povede i se Středočechy. Tamní hejtman David Rath (ČSSD) je způsob proplácení poplatků ve středních Čechách právně zcela v pořádku.
"My to řešíme buď darem občanům anebo pomocí slevového kuponu v lékárně, to ministerstvo vnitra vůbec nezachytilo," vysvětlil už dříve hejtman.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek před vánočními svátky avizoval, že na placení poplatků za pacienty ve svých nemocnicích trvá. "Forma darování poplatků zůstane v té podobě, co doposud," vzkázali tehdy jihomoravští radní Pecinovi. Podle nich jde o systém odpovídající právnímu řádu. Od letošního února ale schválili změnu, v krajských lékárnách nebudou poskytovat dary, nýbrž slevy.
"V žádném případě nechceme postupovat nezákonně. Domníváme se přitom, že nás dosavadní postup byl zákonný," řekl ČTK mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. Kraj se prý s krokem ministerstva musí nejprve seznámit a zvážit dopad správního řízení na stávající systém proplácení poplatků. Také pacienti na Královéhradecku přijímají od kraje úhradu poplatku formou daru.
Ministerstvo budeme respektovat, obrátíme se ale na soud
Nic v systému proplácení v roce 2010 nechce měnit ani Zlínský kraj. Darovací smlouvou je přitom podle Peciny porušován zákon. "Jsme přesvědčeni, že postupujeme správně, že neporušujeme zákon. Tak zněla i naše odpověď ministerstvu vnitra," sdělila krajská radní pro oblast zdravotnictví Hana Příleská koncem prosince.
"Pokud by nám ministerstvo skutečně chtělo úhrady regulačních poplatků zakázat, budeme jeho rozhodnutí samozřejmě respektovat, ale zároveň se obrátíme na soud," zdůraznila tehdy.
Lékárnám Zlínský kraj žádné dary neposkytuje. Hejtmanství letos uvolní na poplatky 18 milionů korun. Je to o 10,7 milionu méně než loni.
Úplné zrušení poplatků Sněmovnou neprojde
Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5 tisíc korun na 2 500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.
ČSSD a KSČM se snaží ve Sněmovně prosadit zrušení poplatků. Počátkem prosince uspěly v prvním čtení, je ale jasné, že se jim úplné zrušení systému regulačních poplatků nepodaří schválit, nemají k tomu dostatek hlasů.
Rath již dříve uvedl, že je připraven hledat kompromis a prosadit alespoň jejich částečné omezení.
[ zpět ]