ODS po volbách skončila jako nejsilnější demokratická strana v zemi. Co to znamená pro stranu a pro celou pravici?
Druhé místo ve volbách a navýšení počtu voličů skoro o 50 procent je určitě slušný výsledek, na kterém se dá dál stavět. Jeho význam vynikne ve srovnání s výsledky ostatních politických stran a také když si uvědomíme, v jakém stavu byla ODS po minulých parlamentních volbách. Pro mě je to i důkaz, že strategie obnovy ODS, kterou jsem straně nabídl, funguje a musíme v ní pokračovat. Problémem ale samozřejmě jsou celkové výsledky voleb.
Co o české společnosti vypovídá posílení antisystémových stran?
Před volbami jsem varoval před tím, že tu může vzniknout jednobarevná vláda Andreje Babiše s podporou Tomia Okamury a komunistů. Bohužel se tento scénář naplňuje. Část veřejnosti uvěřila mediálním trikům a političtí podvodníci odlákali voliče stranám, které nabízejí program a hodnoty. Tak to je. Byl bych ale opatrný s vyvozováním dalekosáhlých závěrů o stavu společnosti. Někteří voliči Andreje Babiše nebo třeba Pirátů svou volbu nechápali tak, že dávají hlas antisystémové straně. Našim úkolem je příště je přesvědčit, že se zmýlili.
Takže si nemyslíte, že si zemi berou zpět ti, kteří v listopadu ‘89 prohráli?
Já bych to zase tak dramaticky neviděl. Přece víme, že svoboda je ohrožována neustále a stále o ni musíme usilovat. Demokracii u nás máme, a pokud ji budeme chtít zachovat, tak to dokážeme. Hlavně se vyvarujme velkohubých prohlášení a prázdných frází. Nebudu mluvit za ostatní, ale ODS bude dál nabízet dobrý program, slušnou a poctivou politiku, dodržování pravidel a srozumitelná řešení pro lidi, které trápí byrokracie, další a další omezování, obávají se o svoji bezpečnost nebo o kvalitu vzdělávání pro svoje děti. Populisty a extremisty nelze porazit populismem a extremismem, to je cesta do pekel. Slušná a kompetentní politika, to je recept na příští politické vítězství.
Vítěz voleb se dost neobvykle snaží přetavit relativní většinu (necelých 30 % hlasů) na absolutní (jednobarevná vláda). Nebo snad víte o nějakých pokusech o koaliční rozhovory?
Jsme v úplně neobvyklé situaci. Andrej Babiš jako vítěz voleb se prokazatelně nesnaží vytvořit vládu s většinovou podporou. Jeho nabídky jiným politickým stranám jsou jen mediální mlha. Jde mu pouze o jednobarevnou vládu, kterou chce držet za pomoci prezidenta Zemana. To má a ještě bude mít dalekosáhlé důsledky. Hnutí ANO se chová, jako by ve volbách nezískalo 29,6, ale rovnou 51 procent. Chtějí všechno a myslí si, že celou politickou scénu s pomocí Miloše Zemana a nyní také s komunisty a Tomiem Okamurou doslova převálcují. Pan Babiš se tak chová proto, že ví, že teď žádnou většinu na podporu vlády nepotřebuje. Od Miloše Zemana dostal bianco šek a neomezený prostor pro vládnutí. Neodpovídá to duchu ústavy ani pravidlům parlamentní demokracie.
Proč ten tlak na rychlé sestavení vlády? V Německu a Rakousku trvají jednání mnohem déle...
Poprvé máme ve sněmovně devět politických subjektů, o některých toho víme jen málo, celé je to velmi komplikované. Je logické, že sestavování vlády a vůbec vytváření nějakých většin nebude jednoduché. Přitom jsme svědky jakéhosi podivného spěchu a mediálního tlaku na politické strany, aby se rychle domluvily s Babišem a umožnily mu vládnout. Část médií sedla na lep propagandě Andreje Babiše a dělá práci za něj. Přitom není kam spěchat. Příklady z okolních zemí nám dobře ukazují, že sestavení vlády může trvat měsíce. Andrej Babiš jako jasný vítěz voleb má mít nepochybně šanci se pokusit sestavit vládu, která získá potřebnou většinu, jako první. Ať ukáže, jestli je toho schopen.
Rozhovor vedl Petr Dvořák.