2025
pátek 18. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
[ zpět ]
10.9.2011
Klíčové změny v penzijním a sociálním systému podpořili na 22. schůzi dolní parlamentní komory občanskodemokratičtí poslanci spolu s poslanci obou dalších koaličních stran. Dobrovolné kapitálové spoření na důchod, zpružnění trhu práce a jednodušší a přehlednější výplata sociálních dávek jsou hlavní body programu, který ODS dlouhodobě prosazuje.
"Považuji za nesmírně důležitý krok, že koalice postupovala stoprocentně ve shodě. Tyto kroky představují i bolestivé kompromisy pro všechny tři koaliční partnery. Důležitý je ale výsledek a ten je takový, že jsme naprosto jednotně návrhy podpořili a prosadili v Poslanecké sněmovně," konstatoval po schválení zákonů penzijní a sociální reformy ve třetím sněmovním čtení předseda ODS a premiér Petr Nečas.
Penzijní reforma
Díky penzijní reformě budou lidé od roku 2013 moci začít spořit v tzv. druhém pilíři důchodového systému. Pokud začnou posílat do fondového pilíře 2 % své hrubé mzdy, stát jim přispěje dalšími 3 %, o která se sníží jejich platba na sociální pojištění do prvního průběžného pilíře. Na výběr budou mít ze čtyř penzijních fondů s různou investiční strategií – konzervativní, vyváženou, dynamickou nebo zaměřenou na investice do státních dluhopisů.
Každý z těchto fondů bude nabízet různou výši výnosů podle míry rizika, které daná investice představuje. Bezpečnost peněz vložených do důchodových fondů zaručí důsledné oddělení majetku akcionářů od úspor střadatelů. V praxi to bude znamenat, že v případě bankrotu penzijní společnosti budou všechny úspory převedeny do jiné, zdravé důchodové společnosti, a občané o ně tedy nepřijdou. Stejný princip již dnes funguje u zdravotních pojišťoven.
Schválená legislativa navíc vytvoří podmínky pro přísnou kontrolu penzijních společností Českou národní bankou a obsahuje také pojistku proti tzv. tunelování. Penzijním společnostem totiž zakazuje použít majetek důchodového fondu k nákupu vlastních akcií.
Sociální reforma
Tři schválené zákony tzv. sociální reformy přinesou zpřísnění podmínek čerpání dávek a změny, které zaručí účelnější vynakládání peněz v sociálním systému. Prodlouží se například sankční doba, po kterou nemohou lidé zneužívající dávku zažádat o její opětovné čerpání, a to z jednoho měsíce na tři.
Lidé, kteří pobírají déle než dva měsíce příspěvek v nezaměstnanosti, budou mít také povinnost vykonávat veřejnou službu. Pokud nabídku úřadu práce nabídku odmítnou, ztratí status osoby v hmotné nouzi a nadále budou pobírat pouze existenční minimum. Obě tato opatření prosadili při projednávání s poslanecké sněmovně poslanci ODS.
Sociální reforma také přináší zjednodušení výplaty sociálních dávek, které začne vyplácet pouze úřad práce. Stát umožní příjemcům dávek jejich čerpání prostřednictvím sociální karty. Využití karty bude pro většinu příjemců dobrovolné. Povinně ji však budou používat ti lidé, kteří sociální dávky zneužívají, což je dalším bodem, který ve sněmovně navrhli a obhájili občanští demokraté.
Zákoník práce
Výrazný impuls pro pružnější pracovní trh, na který čekají především zaměstnavatelé, představuje schválení novely zákoníku práce. Kromě zvýšení maximálního rozsahu práce na dohodu ze 150 na 300 hodin za rok přináší také změny v oblasti zaměstnávání na dobu určitou či prodloužení zkušební doby u vedoucích pracovníků na 6 měsíců namísto dosavadních tří.
Reforma podnikům umožní podepsat se svými zaměstnanci smlouvu na dobu určitou nanejvýš na tři roky, a to maximálně třikrát po sobě. Pak už budou mít podle zákona povinnost nabídnout smlouvu na neurčito. Zákon také nově zavádí změny ve výplatě odstupného, jehož výše se bude řídit podle odpracovaných let. Za jeden odpracovaný rok dostane pracovník odstupné ve výši nejméně jednoho měsíčního platu. Minimálně dva platy budou čekat na ty, kteří odpracují od jednoho do dvou let. Po více než třech letech práce pro jednu firmu bude zaměstnanci náležet odstupné ve výši alespoň tří průměrných výdělků.
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]