2025

středa 5. února


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:

05.02.2025

Petr Fiala: Nejotevřenější rozhovor premiéra České republiky

Více ]

04.02.2025

Martin Kupka: Další část Pražského okruhu získala zelené razítko

Více ]

04.02.2025

Vládní výbor pro strategické investice řešil kontraktové financování vysokých škol či systém hodnocení investičních pobídek

Více ]

04.02.2025

Jana Černochová: Nové cíle NATO znamenají pro ČR mnohem vyšší nároky

Více ]

04.02.2025

Premiér Petr Fiala: Vystavení 3 miliony let staré kostry Lucy v ČR je naprosto jedinečnou událostí

Více ]

03.02.2025

iDNES.cz: Nástup Trumpa je impozantní. Odhalil, jaký je Evropa skanzen, říká Alexandr Vondra

Více ]

03.02.2025

Miroslava Němcová: Medveděv mě chtěl zastrašit. Ale hlavně to byl vzkaz, že Rusko je připravené znovu zabít svobodu v Česku

Více ]

03.02.2025

Premiér Petr Fiala po neformálním jednání Evropské rady: Unie bude investovat do posílení evropských obranných kapacit

Více ]

03.02.2025

Toužím po tom, abychom jako politici opoziční i koaliční nalezli shodu na tom základním, a to je obrana vnitřní a vnější bezpečnosti Česka, říká Miroslava Němcová k reakci na výhrůžky Medvěděva

Více ]

03.02.2025

Události, komentáře: Trump má cla jako politický nástroj, říká ministr Martin Kupka

Více ]


[ zpět ]

Pozdrav prezidenta republiky na vzpomínkovém setkání k 20. výročí pádu komunismu v naší zemi

15.11.2009

Dovolte mi začít poděkováním Václavu Havlovi za pozvání na tento slavnostní večer, na jednu z důležitých akcí, kterými si v těchto dnech připomínáme 20. výročí pádu komunismu v naší zemi.

Záměrně používám výrok „jednu z akcí“. Počátkem tohoto týdne jsem byl v Berlíně účastníkem velké, grandiózní akce oslavující pád Berlínské zdi. Velmi silně jsem si přitom uvědomil, že jsme jiní a že i náš 17. listopad 1989 byl jiný než 9. listopad téhož roku v Německu. Proto je dobře, že volíme způsoby méně okázalé a že volíme akce, které se více a bezprostředněji týkají toho, co se stalo před 20-ti lety a těch, kteří u toho tehdy byli. Nemáme potřebu zvát si současné politiky světových velmocí, kteří s tím, co se tehdy stalo, nemají nic společného.

Oslavujeme konec komunismu a radujeme se z toho, zároveň oslavujeme okamžik, kdy se začala rodit svobodná společnost. Na cestě k ní jsme už ušli velký kus a i přes všechny své nedokonalosti nám náš dnešní systém šanci k naší svobodné seberealizaci dává a to je to nejcennější, čeho jsme – jako systémového řešení – mohli dosáhnout. Nyní už je převážně na každém z nás, jak v této svobodné společnosti uspějeme.

Je to 20 let a já si stále kladu otázku, je-li to už 20 let nebo teprve 20 let, jestli se to všechno stalo včera nebo je-li to dávná minulost. Určitě platí obojí. Mnohé věci stále zůstávají živě před našima očima, ale současně je pravdou, že více než třetina našich spoluobčanů, ne-li dokonce už skoro polovina, komunismus buď nezažila vůbec nebo ho nezažila v dospělém věku. Včera to tedy určitě nebylo. Mnoho mladých lidí dnes bere svobodu jako samozřejmost, nikoli jako vzácný dar, o nějž musíme neustále pečovat a tvrdě bojovat. To jim, my pamětníci, nesmíme přestat připomínat.

Vedeme a jistě budeme i v budoucnu vést spory o tom, kdo či co způsobilo konec komunismu. Zda to byly více faktory vnitřní nebo vnější, zda to byly spíše pomalu a dlouhodobě působící tendence nebo zcela konkrétní události a činy, zda k tomu více přispěla bezejmenná masa miliónů lidí toužících po svobodě nebo aktivita několika jednotlivců. Takový interpretační spor nutně provází každou významnou historickou událost a nejinak je tomu i v tomto případě.

Jedna věc je však pro mne jistá. Události před 20-ti lety jsou spojeny především s jednou konkrétní osobou a tou je můj předchůdce v prezidentském úřadu Václav Havel, kterému chci za vše, co pro znovunabytí naší svobody před dvěma desetiletími osobně udělal, touto formou poděkovat.

Václav Klaus, Kulturní centrum Pražská křižovatka, Praha, 14. listopadu 2009

Zdroj: www.klaus.cz

DISKUZE 0 příspěvků
Vstoupit do diskuze

[ zpět ]

Vyhledávání



Přihlášení






Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz