2025
čtvrtek 10. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
09.04.2025
Občanští demokraté: Flexinovela prošla Senátem, zaručí víc svobody pro zaměstnavatele, víc peněz lidem
[ Více ]
08.04.2025
Martin Kupka o Babišovi a příklonu k Rusku: Babiš lavíruje, ANO relativizuje ruskou agresi
[ Více ]
08.04.2025
Je potřeba zjistit, kdo za hackerským útokem stál, řekl Pavel Žáček na CNN Prima News k útokům na profily na síti X
[ Více ]
07.04.2025
Premiér Petr Fiala zahájil činnost Českého polovodičového centra a diskutoval se studenty
[ Více ]
07.04.2025
Jana Černochová pro CNN Prima News o změnách v platech vojáků a jejich vyslání na Ukrajinu v rámci mírové mise
[ Více ]
06.04.2025
Jana Černochová: Není žádný důvod se domnívat, že by USA nedodržovaly nasmlouvané i budoucí kontrakty uzavřené s blízkými spojenci
[ Více ]
[ zpět ]
8.7.2009
Směs populistických, v dnešní situaci nerealizovatelných, nebo dokonce pro ekonomiku nebezpečných opatření, s několika kroky, jež mohou hospodářství skutečně pomoci. Tak hodnotí předvolební program ČSSD ekonomové a analytici, které oslovila MF DNES.
V době, kdy ekonomika meziročně padá o více než dvě procenta a bude úspěch, když schodek rozpočtu letos nepřesáhne 170 miliard korun, budí nejvíce negativních emocí předvolební hra na sociální strunu.
Zdeněk Škromach minulou sobotu na programové konferenci ČSSD zopakoval sliby o třináctém důchodu, který by měl být vyplacen z dividendy ČEZ v případě vítězství jeho strany. "Je to jednorázová 'drahotní' kompenzace," uvedl Škromach.
Odvolávat se na drahotu je přitom ve srovnání s loňským rokem přinejmenším problematické, inflace totiž stále klesá a ceny spotřebního zboží i potravin jdou dolů.
Podle ekonomů je ještě horší lehkomyslné nakládání s dividendou ČEZ, která v době klesajících příjmů státního rozpočtu tvoří jednu z mála rozpočtových jistot.
"Stát si jako vlastník samozřejmě může schválit vyšší dividendu, nicméně utracená koruna na přímé investice má mnohem vyšší multiplikativní efekt do ekonomiky než koruna utracená na zvýšení důchodů nebo příjmů domácností," říká k tomu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Také upozorňuje, že zhruba 30 až 40 haléřů z koruny, kterou domácnosti utratí, míří do zahraničí. Přímá podpora spotřeby tak částečně mizí jako přilepšení pro zahraniční firmy.
Na takto velkorysé sliby (včetně štědřejších dětských přídavků nebo daňových bonusů pro rodiny s dětmi) bude muset ČSSD hledat peníze. Kromě dalšího zadlužování Česka, jemuž by se při splnění všech svých předvolebních lákadel nevyhnula, loví socialisté zdroje na straně firem a lidí s vyššími příjmy.
Ti by mohli podle Bohuslava Sobotky platit daň z příjmu až 38 procent (pokud vydělají více než 1,2 milionu korun ročně) a firmám by se měly vrátit daně na 21 procent. "To není šťastný krok," komentuje Navrátil s tím, že firmy budou hledat všechny šance, jak se daním vyhnout.
"Zbytečně by to snížilo konkurenceschopnost české ekonomiky. Méně škodlivé jsou pro ekonomiku nepřímé daně, tedy DPH a spotřební daně, které netrestají aktivitu, vzdělání, investice a podnikání," říká David Marek z firmy Patria.
K pozitivním bodům programu strany ekonomové řadí zvýšení výdajů na veřejné zakázky spolufinancované fondy EU. Socialisté by takto rádi utratili až sto miliard korun. Je však otázka, zda stát bude mít dost peněz, aby se na těchto investicích mohl podílet.
"Řada opatření má ovšem populistický charakter, a místo aby ekonomice pomohla, může jí spíše ublížit, nemluvě o dopadech na státní finance," dodává Marek.
Podle bývalého lídra ČSSD Miloše Zemana se její program vyznačuje levicovým populismem, který znamená plýtvání sociálními výdaji. ODS expremiér zase vyčítá v době krize nereálné sliby na snižování daní.
Na druhou stranu ČSSD schvaluje snahu o maximální státní výdaje, které by měly jít na podporu veřejných investic. "Je to tak, nemám, co bych dodal," uvedl včera s odkazem na dřívější rozhovory Zeman.
Zdroj: MfDnes
[ zpět ]