2025
čtvrtek 10. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
09.04.2025
Občanští demokraté: Flexinovela prošla Senátem, zaručí víc svobody pro zaměstnavatele, víc peněz lidem
[ Více ]
08.04.2025
Martin Kupka o Babišovi a příklonu k Rusku: Babiš lavíruje, ANO relativizuje ruskou agresi
[ Více ]
08.04.2025
Je potřeba zjistit, kdo za hackerským útokem stál, řekl Pavel Žáček na CNN Prima News k útokům na profily na síti X
[ Více ]
07.04.2025
Premiér Petr Fiala zahájil činnost Českého polovodičového centra a diskutoval se studenty
[ Více ]
07.04.2025
Jana Černochová pro CNN Prima News o změnách v platech vojáků a jejich vyslání na Ukrajinu v rámci mírové mise
[ Více ]
06.04.2025
Jana Černochová: Není žádný důvod se domnívat, že by USA nedodržovaly nasmlouvané i budoucí kontrakty uzavřené s blízkými spojenci
[ Více ]
[ zpět ]
27.7.2011
Vážené dámy a pánové,
dovolte mi, abych srdečně pozdravil zde v Žatci všechny přítomné účastníky pietní vzpomínky k 68. výročí vypálení obce Český Malín na Volyni. Po skončení strašlivé 2. světové války si u nás mnoho lidí přísahalo, že na naše oběti nacistického barbarství nesmíme nikdy zapomenout. Bohužel ne vždy se to dařilo plnit. Nejdříve jsme trestuhodně zapomínali na naše hrdiny a potom i na nevinné oběti válečných hrůz.
Je dobře, že si stále připomínáme Lidice a Ležáky, ale neměli bychom při tom zapomínat například právě na tragický osud našich krajanů v Českém Malíně.
Němečtí nacisté zde 13. července 1943 povraždili a upálili celkem 374 Čechů, z toho 104 mužů, 161 žen, 65 chlapců a 40 děvčat do 14 let. Mezi upálenými byli také 4 Češi z jiných obcí a také 26 Poláků. V sousedním Ukrajinském Malíně potom Němci zavraždili dalších 132 lidí.
Český Malín byl založen v roce 1871 českými přistěhovalci z Lounska a Rakovnicka, které sem přilákala ruská carská vláda, aby zde zúrodnili nevyužitou zemědělskou půdu. Češi přicházeli na Volyni s pokorou jako kulturní národ Husa a Komenského. Proto i v této obci byla záhy založena knihovna, česká škola, dobrovolný hasičský sbor, ochotnický divadelní spolek. Obec se rozvíjela díky pracovitosti a šikovnosti našich lidí. Brzy měla daleko vyšší úroveň než okolní ukrajinské obce. To vše však bylo zcela normální u všech českých obcí na Volyni. Proto také naši krajané tolik vadili později sovětským komunistům a nejeden z nich poznal jejich kriminály a lágry.
Svou lásku k vlasti si dokázali Češi z Volyně udržet i v dobách T. G. Masaryka, kdy mnoho z nich bojovalo v řadách československých legií v 1. světové válce. Naši zahraniční armádu si bez nich nedovedeme představit ani v letech 2. světové války. Bojovali u Tobruku a především na Dukle, kde pro ně zůstane především krvavým znamením datum 9. září 1944 a polská obec Machnówka. Když jsem se před časem v Rovně zúčastnil odhalení pomníku Volyňským Čechům, znovu jsem si uvědomil, co všechno tito lidé dokázali obětovat pro svou starou vlast a vědomí, že jsou Češi. Skláním se s úctou před nimi a chci věřit, že jejich památka, stejně jako památka mučedníků z Českého Malína, nezůstane zapomenuta…
MUDr. Přemysl Sobotka, člen gremia s hlasem poradním, předseda regionálního sdružení a 1. místopředseda Senátu PČR
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]