2024
pátek 22. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
[ zpět ]
30.8.2012
Česká republika je poslední zemí bývalého východního bloku, která se stále ještě nevyrovnala s církvemi za křivdy spáchané komunisty. Tento smutný fakt by měly napravit církevní restituce, které částečně zmírní komunisty napáchané zlo. Zároveň však církevní restituce přináší i definitivní oddělení státu a církví.
Nálada Čechů však církevním restitucím nepřeje. Hlavním argumentem odpůrců je velká finanční náročnost a přesvědčení, že Česká republika na církevních restitucích prodělá. Toto přesvědčení je utvrzováno rétorikou komunistů a nevkusnými billboardy ČSSD.
Předkládané argumenty jsou však liché. Díky církevním restitucím stát přestane platit platy církevním hodnostářům, čímž ročně ušetří 1,5 miliardy korun. Je tedy pravda, že příjmy církví dočasně vzrostou, ale dlouhodobě církve dostanou od státu méně, protože od určité doby již církve nebudou od státu dostávat nic. Každý, kdo tedy dokáže přemýšlet dlouhodoběji, si spočítá, že stát i občané na církevních restitucích ušetří. Navíc oprávněnost majetkových nároků církví opakovaně potvrdil Ústavní soud. Dalším odkládáním církevních restitucí by tak stát riskoval lavinu soudních sporů, které by pravděpodobně prohrál a musel by církvím vyplatit více. Není tedy pravda, že na církevních restitucích Česká republika prodělá. To koneckonců dokládá i ekonomická studie docenta Jiřího Schwarze, který působí na Národohospodářské fakultě VŠE a je uznávaným odborníkem (viz. graf).
Přestože jsem ekonom, nemyslím si, že klíčovým argumentem by měly být peníze a potažmo lidská závist. Daleko důležitější je morální rozměr celého problému. Stát se nesmí chovat jako zloděj, který bude legitimizovat krádeže spáchané komunisty a odmítat vypořádání s církvemi. Naopak stát musí projevit odpovědnost a jasně ukázat, že krást je špatné a když už bylo něco ukradeno, musí to být vráceno.
Štěpán Křeček, místopředseda ODS Liberec
[ zpět ]