2024
pátek 22. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
19.11.2024
Poslanecká sněmovna schválila působení českých vojáků v zahraničních operacích do roku 2026
[ Více ]
19.11.2024
Pavel Žáček: Mezinárodní konference Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě upozornila na užívání sovětských praktik i v současném válečném konfliktu Ruska s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
ČRo: Veřejnoprávní média by pod Babišovým vedením nemusela zůstat nezávislá. Je to pro nás priorita, komentuje mediální novelu Martin Baxa
[ Více ]
19.11.2024
Ministryně obrany Jana Černochová se zúčastnila zasedání ministrů obrany členských zemí EU v Bruselu
[ Více ]
18.11.2024
Eva Decroix: Děti nesmí být obětí sporů mezi rodiči. Novela zákona usnadní smírné rozvody
[ Více ]
[ zpět ]
14.11.2013
Je jedna věc, na kterou se často úmyslně zapomíná, když se mluví o takzvaných církevních restitucích. Když porovnáme částku, kterou stát na církvích vydělal (pro církve to představuje ušlý zisk) a kterou teď církvím vrací zpět, zjistíme, že ve skutečnosti dávají církvím třikrát méně, než na co by měly ve skutečnosti nárok.
Málokdo se totiž odvažuje mluvit o tom, že existuje něco jako ušlý zisk, tedy peníze, které by církve (samozřejmě jde především o katolickou církev, protože její subjekty byly největšími vlastníky) získaly, kdyby svůj komunisty ukradený majetek měly. Protože ho neměly, nevydělaly nic.
Rozdíl se dá zjistit odečtem. Jak před pár dny připomněl i server Aktualne.cz, před pěti lety odborníci z Národohospodářské fakulty VŠE v Praze pro parlamentní komisi vypracovali hodnocení srovnávající výdaje státu na církve v letech 1948-2007 a zisky, které stát církvím nevrátil. Rozdíl je slušný, je to 168,6 miliard.
Něco se nevrátí už nikdy
Církev sama připomíná, že je navíc i řada položek, kde se nerestituuje nic. Například není restituováno takzvané patronátní právo. Když to hodně zjednodušíme, šlo o povinnost místního zámeckého pána povinnost financovat a zajišťovat údržbu místních církevních záležitostí, což činí kolem 100 miliard. Z toho taky nebude nic, protože neproběhla skutečná restituce majetku bývalých patronů. Páni nebyli, tak neplatili. Ateistický stát se na to většinou vykašlal, takže země je plná zřícených památek.
Restituovány nejsou ani finanční prostředky z fundací ve výši asi 20 miliard korun. Ani tohle není všechno, ale to jen pro představu. Částečné odškodnění se tak pohybuje vy výši 25 až 30 procent bývalého nemovitého a movitého majetku a dalších finančních zdrojů. To samozřejmě různým komunistům a polokomunistům nebrání v tom mluvit o hrabivosti církve. Kdo tu byl hrabivý, je celkem jasně vidět.
Spor o církevní restituce je nesmyslný. Jde o málo peněz a občané na tom jen vydělají
Spor o církevní restituce je nesmyslný. Jde o málo peněz a občané na tom jen vydělají
Asi největší důvod ke sváru mezi ČSSD a dalšími stranami případné koalice jsou církevní restituce. Zbytečně, je to jen populismus pro neználky.
11.11.2013 - Jan Jandourek celý článek
Restituce peníze spíše přinesou
Další věc, o které se politici, především levicoví, neradi zmiňují, je to, že restituce naopak peníze občanům přinesou, protože bude odblokován majetek obcí a krajů, na který se doteď nemohlo kvůli blokačnímu paragrafu sáhnout.
Možná někdo z těch, co církve nesnáší, řekne, že je dobře, že vydělával stát a ne nějací pobožníci. Do čeho komunistický stát hodně investoval, to víme. Obrovská a přitom stejně zaostalá armáda. Mohutný policejní aparát. Dotování nesmyslné výroby, aby se zajistila uměla zaměstnanost. Zbraně pro tzv. národně osvobozenecká hnutí, tedy teroristy. Výroba a expost zboží do údajně pokrokových zemí, které nám pak pokrokově nikdy nezaplatily. Školství, které většinu lidí nedokázalo naučit pořádně ani jeden cizí jazyk. Životní prostředí a styl, kvůli kterému se lidé dožívali v průměru o několik let méně, než na prohnilém Západě. Dálnice, které se rozpadaly už v okamžiku, kdy byly dostavěny. A tak bychom mohli pokračovat.
Pokud si nikdo myslí, že všechno patřilo pracujícímu lidu, tak je na omylu. Patřilo to státu, jehož vládnoucí vrstva si dokázala pro sebe vytvořit blahobyt, ale na pracující lid kašlala z vysoka.
Tak ať stát vrátí aspoň něco a někteří politici ať nechají neználkovských a ulhaných řečí.
[ zpět ]