2024
čtvrtek 21. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
19.11.2024
Poslanecká sněmovna schválila působení českých vojáků v zahraničních operacích do roku 2026
[ Více ]
19.11.2024
Pavel Žáček: Mezinárodní konference Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě upozornila na užívání sovětských praktik i v současném válečném konfliktu Ruska s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
ČRo: Veřejnoprávní média by pod Babišovým vedením nemusela zůstat nezávislá. Je to pro nás priorita, komentuje mediální novelu Martin Baxa
[ Více ]
19.11.2024
Ministryně obrany Jana Černochová se zúčastnila zasedání ministrů obrany členských zemí EU v Bruselu
[ Více ]
18.11.2024
Eva Decroix: Děti nesmí být obětí sporů mezi rodiči. Novela zákona usnadní smírné rozvody
[ Více ]
18.11.2024
ČT24: Evropa nechce riskovat, u všeho musí mít kšandy a pásek, kritizuje Alexandr Vondra
[ Více ]
[ zpět ]
10.12.2020
Stavební řízení má být podle opozice jednodušší a levnější, ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN předkládají společný pozměňovací návrh stavebního zákona
Zástupci pěti opozičních stran dnes představili parametry pozměňovacího návrhu k novele stavebního zákona, který má za cíl zjednodušit a zrychlit stavební řízení. Opoziční politici se opírají především o digitalizaci a co nejjednodušší stavební řízení. Na rozdíl od vlády nechtějí centrální stavební úřad, ale zachovávají více pravomocí samosprávám.
„Přinesli jsme České republice dobrou zprávu v podobě pozměňovacího návrhu k vládní novele stavebního zákona. Naše úprava znamená významné zkrácení cesty k získání stavebního povolení, lidé tedy budou moci snáz stavět domy a stát budovat infrastrukturu. Důležité je, že na rozdíl od vlády nechceme od každého občana 2 500 korun na zřízení nového stavebního úřadu, který by vyšel až na 25 miliard. Stavíme na digitalizaci, vystačíme si se stávajícími úřady, které jsou dostatečně blízko lidem. Tím zjednodušujeme a zkracujeme stavební řízení,“ říká místopředseda ODS Martin Kupka.
„Klíčovou součástí našeho návrhu je plán na digitalizaci a územní plánování. Chceme plně digitální stavební řízení, které odlehčí stavebníkům, úředníkům a usnadní účast veřejnosti. Na pár kliknutí na internetu bude moct stavebník získat všechny potřebné informace od dotčených orgánů či si vyžádat vyjádření od všech vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury. Úředník zase jedním kliknutím pošle žádost o povolení stavby všem dalším úřadům a vlastníkům sítí. Digitalizace nejen vše dramaticky zrychlí, ale i výrazně sníží náklady. Zároveň chceme posílit postavení samospráv v oblasti územního plánování. Největším městům dáme možnost vytvořit si zvláštní městské stavební předpisy, menší obce si pak budou moci tvořit územní plán bez povolení krajského úřadu, bude stačit pouze oznámení s možností kontroly. Tím samosprávám dáme šanci tvořit územní plán nezávisle a rychle s ohledem na nejlepší zájmy místních lidí. Protože právě o ty musí jít především,” vysvětluje předseda Pirátů Ivan Bartoš.
„Náš pozměňovací návrh je přívětivý vůči občanům. Díky posílení role Portálu stavebníka si stavební řízení v zásadě budou moci lidé vyřídit z domova. Respektujeme ale i skutečnost, aby i občané, kteří nejsou počítačově zdatní, měli rozumně dosažitelný stavební úřad, který jim zajistí stavební povolení. Návrh plně respektuje a posiluje rychlost stavebního řízení. U jednoduchých staveb to bude pouhých 60, u složitějších max. 120 dnů. To je klíčové a v tomto smyslu se shodujeme i s cílem vlády. Cílem je moderní, rychlé a transparentní stavební řízení bez utrácení za zbytečné úřady,“ říká poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.
„Důvěřujeme samosprávám a zároveň jsme přesvědčeni o tom, že je vhodné umožnit třem největším městům v České republice, aby zformovaly požadavky na výstavbu přijetím vlastních městských stavebních předpisů,“ uvádí poslanec TOP 09 Dominik Feri.
„Nový stavební zákon by měl být moderní, stavební úřady přívětivé, ale především by jejich fungování nemělo být tak finančně náročné, jak navrhuje novela stavebního zákona. Náš návrh ušetří až 25 miliard korun na přesun více než třinácti tisíc pracovníků. Prosazujeme, aby stavební úřady zůstaly na obecních úřadech ve městech a krajích. Cesta úsporného stavebního zákona je totiž jedinou správnou cestou,“ dodává místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.
ODS
[ zpět ]