2024
sobota 23. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
[ zpět ]
6.9.2011
Musím reagovat na slova bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka, který pronesl v rozhovoru pro magazín MF DNES názor, že mé působení v úřadu ministra "pozici ministerstva životního prostředí oslabuje, nebo ministerstvo svým konáním dokonce likviduji". Toto tvrzení nelze jednoduše přejít a ponechat je na úrovni vedlejší hlášky v rozsáhlejším rozhovoru. Na toto obvinění je potřeba reagovat a uvést souvislosti na pravou míru. Stačí se vrátit o pár let zpět do historie ministerstva životního prostředí, do období 2006 až 2009, kdy pan Bursík na ministerstvu životního prostředí působil. Tehdy se totiž za velmi intenzivní účasti ministerstva (a tedy i pana Bursíka) rozbíhala výstavba fotovoltaických elektráren. Ano, jde o ten samý projekt, který ještě v loňském roce ohrožoval peněženky všech daňových poplatníků extrémním navýšením cen elektřiny. Musela jej minutu před dvanáctou řešit vláda Petra Nečase a parlament po zásadním vstupu do daňové úpravy.
Další z "excelentních" událostí zeleného (či Bursíkova) ministerstva životního prostředí byla problematika Operačního programu Životní prostředí, konkrétně rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury ve městech a obcích.
Byl to Martin Bursík, který v roce 2008 přistoupil na podmínky Evropské komise, na základě kterých byla vydána Metodika pro žadatele vystavující obce a města podmínce rozvázání dosavadních smluv s partnery. V důsledku neřešení tohoto problému s Evropskou komisí hrozí, že Česká republika zřejmě o 10 miliard korun pro tyto vodohospodářské projekty přijde. Obce a města budou rekonstrukce realizovat z vlastních prostředků a náklady přenesou na odběratele ve formě zvýšení cen vodného a stočného.
Mohl bych pokračovat s projektem Zelená úsporám, u jehož vzniku Martin Bursík stál a který loni vygradoval až do stadia ohrožení státního rozpočtu osmimiliardovou ztrátou. A jsou zde další a další kostlivci, které jsem převzal na ministerstvu životního prostředí po svém příchodu v lednu 2011 a které datují svůj vznik do doby působení Martina Bursíka v úřadu ministerstva životního prostředí.
Nikdy jsem po nástupu do úřadu veřejně na adresu svých předchůdců neřekl špatného slova. Vždy jsem se já i celý tým především snažil problémy řešit (což se nám celkem dobře daří). Dával jsem přednost činům před populismem a zbytečnou kritikou přes média.
Pokud nicméně chce pan Bursík bilancovat, měl by začít především u sebe. Řada kostlivců, které jsem výše vyjmenoval, vznikala za jeho ministrování. Je tedy otázkou, zda to jsou ministři ODS, kteří oslabují pozici ministerstva nebo je snad likvidují. Fakta v této souvislosti mluví spíše o Straně zelených a jejich vládě na ministerstvu v letech 2006–2009. Tento fakt by si měl pan Bursík uvědomit.
Mgr. Tomáš Chalupa, ministr životního prostředí, místopředseda regionálního sdružení, předseda oblastního sdružení a poslanec PČR
DISKUZE | 0 příspěvků |
---|---|
Vstoupit do diskuze |
[ zpět ]