2024
čtvrtek 26. prosince
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
19.12.2024
Europoslanci ODS: Povodňová pomoc, oprava Green Dealu a antibyrokratická vlaštovka
[ Více ]
19.12.2024
Premiér Fiala po jednání Evropské rady: Je potřeba změnit legislativu a usnadnit navracení nelegálních migrantů
[ Více ]
19.12.2024
Jana Černochová: Nepřišla jsem se na ministerstvo obrany bát, ale konečně modernizovat armádu
[ Více ]
18.12.2024
Pozměňovací návrh poslankyně Renáty Zajíčkové pomůže školám lépe zvládat integraci dětí z Ukrajiny
[ Více ]
18.12.2024
Politici v Česku si zvykli přenášet politické dilema a souboje na Ústavní soud. To je špatně, řekl na CNN Prima NEWS ministr Pavel Blažek
[ Více ]
18.12.2024
Česká cesta do vesmíru pokračuje: Aleš Svoboda úspěšně zvládl první fázi výcviku astronautů, podle ministra Kupky vesmírný program otevírá dveře novým příležitostem
[ Více ]
[ zpět ]
1.4.2009
Premiér Mirek Topolánek dnes popřel výsledky jednání, které v úterý prezentoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Rozzlobeným hlasem na tiskové konferenci oznámil, že se Paroubkem nenechá vydírat, pustil se i do prezidenta Klause. Důvodem jeho hněvu byl nesouhlas poslanců ODS s dosavadním vyjednáváním.
Tisková konference ODS se konala hned poté, co skončilo zasedání jejího poslaneckého klubu. Poslanci na něm zamítli návrh, se kterým přišli v úterý lídři stran - aby si opozice s koalicí rozdělila křesla ve vládě odborníků půl na půl.
Podle informací MF DNES poslanci na jednání klubu kritizovali - a tím vlastně odmítli - chystanou podobu dohody s ČSSD. Vadilo jim, že Jiří Paroubek ji prezentoval jako své vítězství. Kritizovali také to, že by ČSSD do vlády nominovala lidi do poloviny křesel, zatímco o druhou polovinu by se měly rozdělit tři koaliční strany – ODS, zelení a lidovci.
"Poslanecký klub ODS nedokázal přijmout realitu, která vznikla vyjádřením nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou," komentoval Topolánkovo emotivní vystoupení šéf socialistů v následném tiskovém prohlášení. Premiérovo vyjádření označil za "nervózní".
"Přikládám ho právě neschopnosti poslaneckého klubu ODS přijmout již dohodnuté, realistické řešení," doplnil Paroubek
Topolánek: Socialisté vrší požadavky, nedám se vydírat
Premiér se proto pustil do opoziční ČSSD, s níž o podobě nového kabinetu vyjednává. Kritizoval hlavně to, že od sociálních demokratů do médií unikají konkrétní jména, socialisté prý vrší další požadavky a spolupracují s komunisty. "Dokud není dojednáno všechno, není dojednáno nic," varoval předseda vlády.
Předsedovi vlády také vadí prohlášení sociálních demokratů, že jména, která navrhnou do vlády, budou konzultovat s komunisty. "Konzultace s někým není aktivní výběr, já mohu konzultovat někde v mauzoleu," ohradil se ale Paroubek.
Média v souvislosti s možným premiérem přinesla například jména někdejšího vicepremiéra Martina Jahna, šéfa antimonopolního úřadu Martina Peciny či šéfa ČSA Radomíra Lašáka. Například Pecinu ale zatím politici neoslovili. "Volají novináři nebo lobbisté, zvedám i neznámá čísla - a říkám si, zase novinář," směje se Pecina.
ČSSD na dnešní tiskové konferenci dala najevo, koho ve vládě nestrpí. "Zahraniční politika pana Schwarzenberga je naprosto nepřijatelná," řekl kategoricky předseda ČSSD Jiří Paroubek.
V očích ČSSD je ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jedním z hlavních pilířů projektu amerického protiraketového radaru v Brdech. Česko-americké technické konzultace o radaru začaly za vlády vedené sociální demokracií, smlouvy ale podepsal až Schwarzenberg. Jejich ratifikace ve Sněmovně je nicméně velmi nejistá.
Kritika míří i na Hrad
Jednání o nové vládě doprovázejí veřejné spory všech zúčastněných. Prezident Václav Klaus kritizoval výraz "překlenovací vláda", jak jí říká premiér Mirek Topolánek. Šéf ODS oznámil, že termín bude užívat dál.
Terminologickou při prezidenta s premiérem odstartoval 29. březen, kdy Topolánek řekl, že k předčasným volbám by mohla zemi přivést "současná vláda v demisi nebo jiná překlenovací vláda". - čtěte Topolánek: Do předčasných voleb ať vládne politický kabinet, ne úředníci
Klaus se nad tím pozastavil. Podle tiskové kanceláře Hradu je překvapen "zprávou, že strany budou vybírat kandidáty do letní překlenovací vlády". "Vláda v demokratické společnosti je velmi závažnou institucí v každé chvíli. Prezident předpokládá, že jednání o budoucí vládě jsou vážná, a připomíná všem zúčastněným, že bude s politickými stranami jednat o vládě České republiky, nikoli o 'letní vládě'," uvedl Hrad.
Topolánek si Klausovu výtku líbit nenechal. "Právě Václav Klaus v minulosti uspěl s termíny jako opoziční smlouva, sarajevský puč nebo toleranční patent. Mně se označení 'letní překlenovací vláda' líbí a budu ho používat dál," vzkázal premiér přes média.
Novinářům premiér odpovídal úsečně. Tisková konference záhy skončila, protože Topolánek odlétá na summit G20 do Londýna. Jednání o vládě budou pokračovat až po jeho návratu, tedy zřejmě v pátek.
"Chci věřit v zájmu budoucnosti naší země, že se jedná pouze o další z emotivních vystoupení Mirka Topolánka, a ne o záměr zhatit probíhající jednání. V opačném případě by to byla ODS, kdo ponese odpovědnost za krach jednání se všemi důsledky, které by to mělo," uvedl také Paroubek.
MfD
[ zpět ]