2024
čtvrtek 26. prosince
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
19.12.2024
Europoslanci ODS: Povodňová pomoc, oprava Green Dealu a antibyrokratická vlaštovka
[ Více ]
19.12.2024
Premiér Fiala po jednání Evropské rady: Je potřeba změnit legislativu a usnadnit navracení nelegálních migrantů
[ Více ]
19.12.2024
Jana Černochová: Nepřišla jsem se na ministerstvo obrany bát, ale konečně modernizovat armádu
[ Více ]
18.12.2024
Pozměňovací návrh poslankyně Renáty Zajíčkové pomůže školám lépe zvládat integraci dětí z Ukrajiny
[ Více ]
18.12.2024
Politici v Česku si zvykli přenášet politické dilema a souboje na Ústavní soud. To je špatně, řekl na CNN Prima NEWS ministr Pavel Blažek
[ Více ]
18.12.2024
Česká cesta do vesmíru pokračuje: Aleš Svoboda úspěšně zvládl první fázi výcviku astronautů, podle ministra Kupky vesmírný program otevírá dveře novým příležitostem
[ Více ]
[ zpět ]
27.2.2011
Již potřetí v průběhu posledních šesti let se ministerstvo pro místní rozvoj zabývá rušením stavebních úřadů na obcích I. typu, čímž se snaží naplňovat cíl Programového prohlášení vlády: "jedna stavba - jeden úřad - jedno rozhodnutí - garantované informace". Podle návrhu MMR by se kompetence na úseku stavebního řádu a územního plánování přesunuly na obce II., respektive III. typu.
Svaz měst a obcí ČR předloženým návrhům vytýká zejména nekoncepčnost, nedostatek relevantních údajů o struktuře činností na stavebních úřadech obcí I. typu, hodnocení kvality práce a zejména fakt, že návrh neřeší související otázky financování ani materiálního a personálního zajištění agendy na obcích II. a III. typu. Pro III. obce by to znamenalo výrazný nárůst agendy a zvýšení zátěže pracovníků a zejména zvýšení vedlejších nákladů spojených s prováděním kontrol a místním šetřením v území, s poštovným atd. Vzhledem k úsporným opatřením se nedá očekávat, že příspěvek na přenesenou působnost bude adekvátně zvýšen.
Nová novela stavebního zákona by měla především zajistit optimalizaci a vyšší kvalitu fungování stavebních úřadů. Také v médiích se objevily zprávy o plošném rušení stavebních úřadů na obcích prvního typu, což ovšem ministr Kamil Jankovský představitelům obcí vyvrací. Ubezpečuje, že nikdo nechce jedním škrtem rušit všechny stavební úřady najednou.
Hlavním kritériem pro to, jestli stavební úřad zůstane či nezůstane, bude počet jeho správních rozhodnutí, rozsah daného spravovaného území a kvalita vykonávané státní správy. Pokud ministerstvo plánuje zrušit stavební úřady u obcí, které vyřizují třeba jen deset podání za rok, měl by stát těmto obcím, které si vyškolily své pracovníky, ztrátu nějakým způsobem kompenzovat.
Novela zákona by se však měla zabývat i dalším problémem, kterým jsou nízké poplatky za vydávaná správní rozhodnutí. Podle poslední novely zákona v podstatě všechny ohlášky (ohlášené stavby) nejsou zpoplatněny a jenom tento krok znamenal snížení míru poplatků pro stavební úřady zhruba o polovinu. Nutné je řešit také velice nízký poplatek za stavební povolení či správní rozhodnutí u velké stavby jako je třeba supermarket či větší provozovny složitějšího typu. Uvědomme si, že pouhý tisícikorunový poplatek vůbec neobnáší náklady spojené se stavbou. Novela zákona s určitými změnami o poplatcích již počítá.
Je důležité, aby před paragrafovým zněním zákona byla ještě provedena analýza současného stavu na stavebních úřadech, která samozřejmě přispěje k jeho zpřesnění. Dále se předpokládá, že bude následovat jednání s představiteli samosprávy, a to nejen se starosty měst a obcí, ale také s krajskými úřady.
Ing. Oldřich Vlasák, člen VR a poslanec EP
[ zpět ]