2025
pátek 4. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
03.04.2025
Veronika Vrecionová: Připravujeme opatření proti množírnám, která se nedotknou majitelů domácích mazlíčků ani poctivých chovatelů
[ Více ]
02.04.2025
Kulatý stůl ve Sněmovně: Exekuce a insolvence potřebují změny, řešení mají zajistit efektivnější vymáhání pohledávek
[ Více ]
02.04.2025
Alexandr Vondra: Trumpova cla? Na oplátku tvrdě zdaňme americké technologické firmy, mají tu pohádkové zisky
[ Více ]
02.04.2025
DVTV: Babiš nahrává Putinovi. To, že 30 procentům lidí nevadí jeho faux pas, mě děsí, říká Eva Decroix
[ Více ]
01.04.2025
Marek Benda: Předložíme vlastní návrh na změny jednacího řádu. Je to ale jen poslední výstřel před volbami
[ Více ]
01.04.2025
Komise mění pravidla pro automobilky: Je to povzbuzení, ale není to ideální. Přál bych si ještě větší rozvolnění, říká Martin Kupka
[ Více ]
01.04.2025
Zbyněk Stanjura: Ministerstvo financí navrhuje zakotvení rozpočtové odpovědnosti do Ústavy ČR
[ Více ]
[ zpět ]
20.10.2015
Byla doba, kdy evropské státy měly Afriku rozparcelovanou na kolonie. Minulé století Afriku osvobodilo, ale za cenu velké nestability, zmatku, úpadku, bídy a korupce.
Z nefunkčních a vyprahlých států utíká čím dál více uprchlíků do Evropy. Je dobře, že Evropa je schopna přijímat azylanty. Každý příchozí však zároveň působí jako pozvánka pro desítky dalších. Výsledkem může být zhoršení situace nejen v Africe, ale i v Evropě.
Evropa má ohromný potenciál pomáhat, musí však zasahovat na správném místě. V současné době Evropě nejvíce scházejí základny na africkém kontinentě.
Španělské enklávy Ceuta (20 km2) a Melilla (12 km2) jsou malé základny, ale podstatně zmírňují příliv uprchlíků do Španělska. Není důvodu, proč by podobné základny nemohla mít Evropa i v ostatních státech severní Afriky.Vždyť jenom Alžírsko ( 2,8 mil. km2) a Lybie ( 1,7 mil. km2) mají větší rozlohu než všechny státy Evropské unie ( 4,4 mil. km2) dohromady! Cožpak by si Evropská unie nemohla pronajmout od každého severoafrického státu enklávu o rozloze cca 100 km2? Zde by mohla budovat vzorová města, zde by mohla zúrodňování pouště, zde by mohla rozvíjet získávání vody z mořské vody apod.
Evropské enklávy v Africe by se mohly stát šancí pro mnoho evropských nezaměstnaných, ale především – Evropa by odtud kontrolovala středomořské uprchlictví a vracela by sem africké uprchlíky.
Evropa je bohatá. Ročně vyprodukuje hodnotu 14 biliónů €. Stačilo by jedno promile z této částky a do afrických enkláv, jejich vybudování, rozvoje a obrany by mohlo jít ročně 14 miliard €.
Evropané se nesmí bát znovu kolonizovat Afriku. Tentokrát však nikoliv jako dobyvatelé, ale jako humanitární pracovníci, budovatelé a ochránci. V zájmu Afriky i Evropy jako společného prostoru.
MUDr. Vít Šlechta
[ zpět ]