2025
středa 5. února
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
04.02.2025
Premiér Petr Fiala: Vystavení 3 miliony let staré kostry Lucy v ČR je naprosto jedinečnou událostí
[ Více ]
03.02.2025
iDNES.cz: Nástup Trumpa je impozantní. Odhalil, jaký je Evropa skanzen, říká Alexandr Vondra
[ Více ]
03.02.2025
Miroslava Němcová: Medveděv mě chtěl zastrašit. Ale hlavně to byl vzkaz, že Rusko je připravené znovu zabít svobodu v Česku
[ Více ]
03.02.2025
Premiér Petr Fiala po neformálním jednání Evropské rady: Unie bude investovat do posílení evropských obranných kapacit
[ Více ]
03.02.2025
Toužím po tom, abychom jako politici opoziční i koaliční nalezli shodu na tom základním, a to je obrana vnitřní a vnější bezpečnosti Česka, říká Miroslava Němcová k reakci na výhrůžky Medvěděva
[ Více ]
03.02.2025
Události, komentáře: Trump má cla jako politický nástroj, říká ministr Martin Kupka
[ Více ]
02.02.2025
Plamínková rozohnila debatu v Senátu, její odkaz připomněla konference aktuálními tématy rovného postavení žen a mužů
[ Více ]
02.02.2025
Senátorský klub ODS a TOP 09: Vyjadřujeme plnou podporu Miroslavě Němcové a důrazně odsuzujeme manipulaci veřejným míněním
[ Více ]
[ zpět ]
15.2.2013
Poslanci odhlasovali změnu Ústavy, která omezuje trestněprávní procesní imunitu pouze na dobu trvání mandátu poslance a senátora. Návrh na omezení imunity předložili spolu se zástupci dalších stran poslanci ODS. Obdobná úprava se týká i soudců Ústavního soudu. O návrhu hlasovali poslanci v tomto volebním období již po druhé, v prvním případě, kdy se návrh týkal i přestupkové imunity, s ním nesouhlasil Senát.
„Věřím, že Senát tentokrát zrušení doživotní imunity schválí. Je to v moderních ústavních systémech přežitek, rarita neobvyklá i v porovnání s jinými evropskými zeměmi,“ uvedla poslankyně ODS a členka ústavně právního výboru Ivana Weberová. „Doživotní imunita zákonodárcům úkryt před spravedlností neposkytovala, protože Poslanecká sněmovna s vydáním zákonodárce k trestnímu stíhání zpravidla souhlasila. Pokud by se nyní rozhodla například z důvodu podezření na politický motiv trestního stíhání rozhodnout poslance či senátora nevydat, trestní řízení bude automaticky pokračovat po skončení jeho mandátu. Imunita omezená na dobu výkonu mandátu nebude vnímána jako osobní privilegium poslance, ale bude skutečně naplňovat svůj původní cíl, kterým je ochrana zákonodárného sboru jako celku před politickými zásahy exekutivy,“ říká poslankyně.
„Omezení imunity je také logickou reakcí na zavedení přímé volby prezidenta, kterému byla imunita v této souvislosti také omezena. Bylo by zvláštní, aby členové parlamentu měli vyšší ústavní ochranu než prezident,“ dodává Weberová.
Návrh ústavní změny nyní míří do Senátu, kde ho musí podpořit tři pětiny přítomných senátorů.
Zdroj: Parlamentní listy
[ zpět ]