2024
pátek 22. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
19.11.2024
Poslanecká sněmovna schválila působení českých vojáků v zahraničních operacích do roku 2026
[ Více ]
19.11.2024
Pavel Žáček: Mezinárodní konference Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě upozornila na užívání sovětských praktik i v současném válečném konfliktu Ruska s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
ČRo: Veřejnoprávní média by pod Babišovým vedením nemusela zůstat nezávislá. Je to pro nás priorita, komentuje mediální novelu Martin Baxa
[ Více ]
19.11.2024
Ministryně obrany Jana Černochová se zúčastnila zasedání ministrů obrany členských zemí EU v Bruselu
[ Více ]
18.11.2024
Eva Decroix: Děti nesmí být obětí sporů mezi rodiči. Novela zákona usnadní smírné rozvody
[ Více ]
[ zpět ]
13.5.2016
ODS se hodlá zasadit o to, aby v plánované výstavbě nového, moderního pavilonu liberecké nemocnice, vzniklo zázemí pro mediky.
„V současné době má o akreditaci magisterského programu ošetřovatelství zažádáno technická univerzita. Ve spolupráci bychom tu do budoucna chtěli vytvořit nemocnici, která zajistí zázemí pro výuku mediků v klinických oborech, ale i výuku lékařů před atestací a vzdělávání zdravotních sester a záchranářů,“ vysvětlil Dan Ramzer, lídr strany v regionu.
V projektu, který nemocnice připravuje, se tak podle něj musí počítat například s tím, aby na operačním sále byly balkonové náhledy, aby v rámci ambulancí fungovaly dostatečně prostorné místnosti pro náslechy a k dispozici byly i posluchárny pro studenty.
„Přitáhlo by to mladé lidi, mohl by tu vzniknout i kampus a hlavně by odsud mladí, vzdělaní lidé neodcházeli do jiných nemocnic. Není problém ty lidi zaplatit, problémem je vůbec je získat,“ doplnil Ramzer.
Mgr. Petr Židek, MPA, autor myšlenky, novinářům sdělil: "Pro zdravotnictví Libereckého kraje je po značné době nečinnosti důležité nastavení dlouhodobé strategie a vize pro vývoj regionu v oblasti zdravotnictví. Příprava a realizace výstavby nové KNL s vizí jejího fungování v budoucnu jako fakultního zařízení, bez ohledu na vlastnické vztahy, umožní širokou variabilitu využití KNL a ostatních zdravotnických zařízení v kraji."
Vizi krajské ODS podpořil prof. Petr Fiala, který v krátké poznámce vyzdvihl pozitivní dopady pro Liberecký kraj v několika oblastech. Jako bývalý ministr školství vyzdvihl důležitost vzdělávání a pochválil kvalitu Technické univerzity v Liberci i její dobrou pověst nejen v odborných kruzích.
Podrobnosti z lékařského pohledu sdělil také liberecký onkolog MUDr. Jiří Chalupa.
Oblast zdravotnictví se dá rozdělit na několik hlavních sektorů. Lékaři, sestry, jednotlivé nemocnice a typy dostupné péče v těchto zařízeních.
Pokud se budeme věnovat dlouhodobým cílům, tak mluvíme o založení lékařské fakulty se vším, co k tomu náleží v několika na sebe navazujících etapách.
1. Výstavba moderní (fakultní) nemocnice
2. „propůjčení“ nových špičkově vybavených pracovišť nové nemocnice již fungujícím fakultám (např. Praha a Hradec) v období zkoušek, kdy jejich fakultní pracoviště často kapacitně nestíhají.
3. Podpora kraje Technické univerzitě Liberec při rozšíření studijního programu Ošetřovatelství – všeobecná sestra z bakalářského na magisterský a úzká spolupráce krajských, středních zdravotnických škol v Liberci a Turnově s Technickou univerzitou Liberec.
4. Přeměna specializovaných center na klinická pracoviště
5. Spolupráce kraje prostřednictvím svých nemocnic s Technickou univerzitou Liberec při vzdělávání v oblasti biomedicínské techniky
6. Spolupráce s městem Liberec a případně Technickou univerzitou Liberec na vytipování vhodné lokality pro vznik nového vysokoškolského kampusu. Paralelně s tím vézt z pozice vedení kraje jednání o vzniku lékařské fakulty v Liberci na vládní úrovni, s MŠMT a případně dalšími dotčenými institucemi.
7. Vybudování kampusu a založení lékařské fakulty v Liberci.
Ve stejné chvíli je nutné připravovat na spolupráci i ostatní zdravotnická zařízení v kraji tak, aby se díky spolupráci s budoucí fakultní nemocnicí mohli podílet na fungování tohoto projektu. Možnosti jsou různé, ale především by se mělo jednat o to, aby každé z těchto zařízení bylo součástí celého systému a tudíž se stalo nepostradatelným a potřebným. Může se jednat například o vznik specializovaných pracovišť, která budou pro svou unikátnost vyhledávaná. Tato jejich činnost pak může částečně dotovat běžnou práci daného zařízení.
Plusy ve finanční oblasti jsou především v jiných možnostech získání dotací a grantů, které mají fakultní zařízení a mohou výrazně pomoci při rozvoji všech zařízení, která jsou na systém napojená. Není to o zisku, ale o kvalitním fungování zdravotnictví jako celku v Libereckém kraji se zaměřením na kvalitní a vysoce kvalifikovaný lékařský a zdravotnický personál.
Nemocnice v kraji: Liberec, Česká lípa, Turnov, Jablonec nad Nisou, Semily, Jilemnice, Tanvald, Frýdlant.
Více k tématu čtěte zde:
Židek (ODS): Naše vize pro zdravotnictví v Libereckém kraji? Fakultní nemocnice a lékařská fakulta
Chceme udržet lékaře v liberecké nemocnici, hlásá před volbami ODS
ODS chce v Liberci fakultní nemocnici
Liberecká ODS vytáhla volební eso, chce v kraji fakultní nemocnici
ODS chce v Liberci fakultní nemocnici
[ zpět ]