2024
24. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Kdy podle vás krize skončí?
Podle dostupných informací lze předpokládat, že krize skončí v letošním roce. O tom, ve kterém čtvrtletí to bude, se přou ekonomové, což já nejsem, a proto o přesném termínu nechci spekulovat. Jiná a možná z mého pohledu důležitější věc je, jak rychlé a dlouhé bude období oživení, tedy za jak dlouho se ekonomika dostane na úroveň před krizí. To jistě nebude krátkodobá záležitost, a netýká se to tedy rozhodně jen letošního roku.
Jak se minulý krizový rok podepsal na Olomouckém kraji?
Ekonomická krize pochopitelně měla dramatický dopad i na rozpočet Olomouckého kraje. Daňové příjmy, které do loňského roku každoročně rostly, se loni výrazně propadly, a to dokonce pod úroveň roku 2007. Na tuto skutečnost jsme pochopitelně museli reagovat. Ve třech vlnách úsporných opatření jsme ušetřili na provozních výdajích krajského úřadu a našich příspěvkových organizací částku přesahující 500 milionů korun. Přitom jsme dbali na to, abychom neomezovali investiční akce, protože tak bychom sekundárně hospodářskou krizi v našem kraji ještě zvětšovali.
Změnil se v něčem váš pohled na krizi po více než roce jejího trvání? Proč ano, případně proč ne?
V zásadě se můj pohled nezměnil. Jedná se o celosvětovou krizi, která se nevelké České republice nemohla vyhnout. Z toho vyplývá, že i protikrizová opaření, která vymyslíme a zrealizujeme na úrovni našeho státu, mohou pomáhat, ale pouze částečně. Větší vliv na průběh i ukončení krize však má vývoj celosvětové ekonomiky.
Co se v boji s ní udělalo minulý rok dobře a co špatně?
Když se vám v domácnosti nedostává prostředků, víte, že musíte šetřit. Tento princip pochopitelně platí i obecně. Přesto se mi zdá, že jej více pochopily obce a kraje než stát. Přicházet v době krize s populistickými návrhy, které znamenají další výdaje, je nezodpovědné, krizi to umocňuje a situaci nás všech do budoucna pouze zhoršuje.
Jaké prostředky na zmenšení dopadu krize a oživení ekonomiky by měly nastoupit nyní nebo v dohledné době?
Nechci odpovídat obecně. Budu mluvit o tom, co dělá Olomoucký kraj. Při schvalování rozpočtu na letošní rok jsme si museli přiznat, že i rok 2010 musí být úsporný. Z toho vycházel jak odhad našich daňových příjmů, tak logicky i objem možných výdajů. Týká se to téměř všech provozních nákladů, tedy i mezd zaměstnanců krajského úřadu, které se proti loňskému roku snižují o 4,8 %. I díky těmto nepopulárním úsporám bylo možné v rozpočtu letošního roku vyčlenit na investice Olomouckého kraje částku 893 milionů korun, což je o padesát milionů více než v loňském roce. I tím se snažíme přispět k oživení hospodářství.
RNDr. Ivan Kosatík, člen VR, předseda olomouckého RS ODS a náměstek hejtmana Olomouckého kraje