2024
24. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Jen málokterý z vrcholových politiků si troufne stejně jako český premiér Nečas chodit bez ochranky v zádech a jezdit bez majáčku na autě. Více než doma to však působí potíže při jeho pobytu v Bruselu, všímá si Viliam Buchert v komentáři pro Reflex.cz.
U sídla Poslanecké sněmovny na pražské Malé Straně se okolojdoucím naskytne hodně zajímavý a nečekaný pohled. Mohou tu potkat premiéra Petra Nečase, jak jde sám bez ochranky v zádech. Plní tak, co kdysi v této souvislosti slíbil. „Je to jev na české politické scéně krajně neobvyklý. Jenže chybějící bodyguardi a nehoukající majáčky na střeše auta u předsedy vlády někdy vyvolávají problémy," upozorňuje v komentáři pro Reflex.cz Viliam Buchert.
Několikrát se už premiérovi stalo, že už několikrát dorazil na různé akce pozdě. „Stál jsem v dopravní zácpě," vysvětloval pak. To je pro někoho velmi sympatické, že premiér občas „trpí" jako obyčejný občan. Jiní to ale nechápou. „Proč by, probůh, neměl jeden z nejvytíženějších lidí v zemi používat na autě majáček? Vždyť toho pak stihne víc a on přece není příkladem papaláše," cituje Buchert hlasy lidí, když má Nečas zpoždění.
V Bruselu mají z „opuštěného" českého premiéra pořádně nahnáno
Složitější než v Česku ale nastává situace například v Bruselu. „Například na summitu nejvyšších představitelů Evropské unie. Všichni mašírují s ohromnou ochrankou, jen Nečas je ´opuštěný´. A bruselské bezpečnostní síly mají z tohoto českého ´fenoménu´ skutečně vítr," poukazuje komentátor na to, že Brusel není na takovou situaci připraven.
Při summitech proto dostávají ochranky politiků informace, jak si v možných extrémních situacích počínat. Protože ji český premiér nemá, dostává informace takzvaný „bezpečák", který slouží u našich misí v Bruselu. „V každém případě je to velmi zvláštní situace. Ani jedna strana bezpečnostních složek z ní šťastná není," poznamenává Buchert.
Pomoc od Sarkozyho či Merkelové by byla na parádní fotku
Petr Nečas to ale zjevně nehodlá měnit - prostě nemá policejní ochranku jako instituci rád. „Byla by to nádherná fotka, kdyby někdy v Bruselu místo chybějících českých bodyguardů na summitu museli našemu premiérovi pomáhat třeba Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová ...," nastiňuje komentátor závěrem až groteskní představu.