2024
24. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Předseda ODS Petr Nečas dnes představil hlavní principy důchodové reformy. Občanští demokraté jsou připraveni podpořit návrhy připravené Bezděkovou komisí a NERV. Nečas zároveň uvedl, že ODS bude preferovat model, který umožní občanům dobrovolné fondové spoření.
"Souhlasíme s návrhy na změny parametrického typu průběžného systému, které navrhla Bezděkova komise. Nesouhlasíme ale se zrychlením tempa zvyšování věku odchodu do důchodu, které definuje legislativa platná od počátku letošního roku," vysvětlil předseda ODS a vlády Petr Nečas.
ODS proto navrhuje dvě varianty, jak dále postupovat při zvyšování věku odchodu do důchodu. První variantu představuje sjednocení věku odchodu do důchodu na 65 letech pro muže i ženy bez ohledu na počet dětí v roce 2035. Posléze by se věk pro odchod do důchodu prodlužoval dosavadním tempem 2 měsíce za 1 kalendářní rok.
Ve druhé variantě ODS uvažuje sjednocení odchodu věku do důchodu na 67 letech pro muže i ženy v roce 2035. Další zvyšování by probíhalo podle autopilota, tedy matematického vzorce zohledňujícího zvyšování střední délky života a naděje dožití. Nečas podotkl, že takový model funguje například v Dánsku.
První etapa důchodové reformy, která je v účinnosti od 1. ledna 2011, postupně prodlužuje minimální povinnou délku pojištění z 25 let na 35 let. ODS bude prosazovat, aby se minimální povinná délka spoření po dosažení 35 let dále prodlužovala až na 40 let.
Občanští demokraté souhlasí se zákonem definovanou automatickou valorizací důchodů. Musí však být přijata taková úprava, která neumožní, aby do valorizace důchodů zasahovala vláda. Postupně by se však v České republice mělo přejít k valorizaci důchodů výhradně podle růstu cen v důchodcovském spotřebním koši, nikoli podle míry inflace.
Při jednání o dalších krocích důchodové reformy je ODS připravena plně podpořit návrhy penzijní reformy připravené Bezděkovou komisí a Národní ekonomickou radou vlády. Kromě těchto návrhů však přichází i s novou variantou, která se zakládá na snížení povinných odvodů zaměstnavatelů z dnešních 25 % na 21,5 %. Výpadek příjmů by byl kompenzován sblížením sazeb DPH.
Podle této varianty budou zaměstnanec a zaměstnavatel do průběžného systému odvádět 28 % s tím, že zaměstnanec by mohl dobrovolně zaplatit 3 % do fondového pilíře, ke kterým by další 3 % podpory přidal stát. Jeden z fondů by byl státem zřízený nízkonákladový fond s konzervativní investiční strategií zaměřený na státní dluhopisy. Návrh počítá s využitím institutu skryté identity klienta a striktním oddělením majetku akcionářů důchodových společností a jejich klientů.
ODS jednoznačně podporuje dobrovolné fondové důchodové spoření. Pokud by však na tom bodě měla ztroskotat koaliční dohoda o důchodové reformě, jsou občanští demokraté na povinné fondové spoření ochotni přistoupit. V takovém případě však musí být splněny tři podmínky.
Pro fondový systém by jednak musel být zřízen státní nízkonákladový fond s velmi konzervativním přístupem. Druhou podmínkou je důsledné zavedení metody skryté individuální identity klienta, podle které důchodový fond nedisponuje informacemi o tom, kterého konkrétního občana prostředky spravuje. Toto opatření snižuje tlak na akviziční náklady ve snaze přetáhnout klienty z jedné důchodové společnosti do druhé. Třetí podmínkou je, aby poplatky byly dominantně odvozeny od výnosů fondu, nikoli od objemu jeho aktiv.
"Je jednoznačně vidět, že jsme připraveni ke kompromisu. Důchodová reforma je pro Českou republiku důležitá a jsme přesvědčeni, že na koaliční úrovni musí být nalezen společný průsečík. Následně musí o důchodové reformě proběhnout pečlivá a detailní diskuse s demokratickou opozicí ve snaze nalézt co nejširší shodu v rámci demokratického politického spektra," zdůraznil předseda ODS Petr Nečas.
RNDr. Petr Nečas, předseda strany, člen regionální rady, místopředseda oblastního sdružení a předseda vlády, poslanec PČR