2024
24. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Již dva měsíce je liberecká radnice bez svého tajemníka. Tedy bez toho, kdo ji výkonně řídí, kdo dohlíží na běžný provoz města i úřadu. Nově ustavená koalice se totiž nemůže dohodnout na jménu. A to i přesto, že na tuto pozici bylo vyhlášeno výběrové řízení. Do něj se přihlásilo celkem 16 uchazečů, z nichž bylo do užšího kola vybráno 7 – na pohovor. Dva se nakonec utkali o vítězství. Neuspěl ani jeden. Ne snad proto, že ani jeden nebyl dostatečně kvalitní, nebo proto, že nesplňoval některý z požadavků. Nezvítězili proto, že nebyla politická vůle. Tedy spíše že nebyla vůle dohodnout se. A tak je radnice stále bez svého tajemníka. I když ani to vlastně není tak úplně pravda – protože podle zákona o obcích je tajemníkem v takovém případě primátor. A tak získal Jan Korytář během krátké doby další funkci. A jak to tak vypadá, nijak rychle se jí nezbaví.
Když byl Jan Korytář ještě opozičním zastupitelem, byl častým kritikem probíhajících výběrových řízení a také personálních otázek. Od té doby ale uplynulo v Nise již mnoho vody a nový primátor na mnohé ze svých zásad zapomněl, jak je vidět na příkladu výběrového řízení na pozici tajemníka liberecké radnice. Tato navýsost důležitá pozice je i dva měsíce po nástupu nového vedení do čela města neobsazena. A to přesto, že i podle primátora Korytáře se našli hned dva vhodní kandidáti, kteří by se této úlohy mohli ihned zhostit. A co v tom brání? Jen politika. Jak je totiž z příkladu výběru tajemníka zřejmé, panuje na radnici vnitřní koaliční boj. A právě osoba tajemníka slouží jako dokazování silových pozic jednotlivých stran a také osob, politiků. Nejde tu ani tak o to, kdo je nejlepší a kdo se na tajemníka nejvíce hodí, ale zda se silou prosadí primátor Korytář se svým kandidátem, nebo zda se prosadí druhá nejsilnější koaliční strana ČSSD, jejíž lobbisté by v čele úřadu rádi viděli svého kandidáta. A otázkou také je, kam se přidají další členové této nestabilní koalice. Anebo zda se vše vrátí na začátek a budou rozdány nové karty. Lze ale čekat, že dojde k zásadnímu průlomu, když podmínky zůstanou stejné? Že by se najednou ukázalo, že jiní kandidáti byli přece jen lepší? Nebo to opět dojde do fáze výběru ze dvou již jednou testovaných osob, aby celé „kolečko“ začalo znovu?
Kdo jsou dva tajemní kandidáti na tajemníka?
Jasno není ani v tom, kdo že postoupil do užšího výběru na tajemníka liberecké radnice. Primátor Korytář je v této věci spíše mlčenlivý a tajemný (jak zvláštní, když vždy hlásal otevřenou komunikaci). Nicméně jak prozradil na tiskové konferenci, na které zároveň oznámil zrušení výběrového řízení a neobsazení pozice tajemníka, oba pánové jsou jeho generačními souputníky, jsou pro práci tajemníka vysoce kvalifikovaní, mají zkušenosti z práce na úřadě. Jeden z nich je přitom členem blíže nespecifické politické strany. Tolik nápověda Jana Korytáře. Mimochodem před novináři, kteří již jména, o kterých se spekulovalo několik týdnů, znali.
První kandidát je horkým favoritem ČSSD, ke které ho pojí nejen stranická příslušnost, ale také bohatá historie a osobní vazby na významné členy této strany (např. na europoslance Duška, šedou eminenci strany v kraji). Je jím JUDr. Ing. Lukáš Pleticha (37 let), který je zastupitelem Libereckého kraje a také města Jablonce nad Nisou, kde byl uplynulé čtyři roky, mimo jiné, ve funkci místostarosty. Je paradoxem, že ještě v prosinci 2010, kdy média o jeho jmenování libereckým tajemníkem vážně informovala, k tomu říkal: „Určitě to nejde udělat tak, že se kamarádi u piva dohodnou a jednomu přihrají místo tajemníka. Tajemník musí podle zákona splňovat hodně náročná kritéria, a navíc probíhá výběrové řízení před komisí. Tajemníka si nemůže někdo na úřad dosadit jen z kamarádství.“ Co si o celé situaci asi myslí dnes, kdy je jedním z aktérů blamáže jménem výběrové řízení na tajemníka?
Druhým „údajným“ kandidátem je, nebo spíše byl, JUDr. Jan Marek (31 let). Ten v minulosti působil mimo jiné v libereckém zastoupení agentury CzechInvest. V letošních komunálních volbách kandidoval za politické uskupení Liberec občanům (lídrem je Jiří Šolc) pod hlavičkou KDU-ČSL.
Kdo je vrchním úředníkem?
Otázkou tak zůstává – kdo vlastně řídí radnici? Primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) před novináři rád říká, že pověřeným tajemníkem je Miroslav Křepel, který na radnici zastává pozici vedoucího personálního oddělení. Skutečnost se má ale trochu jinak. Podle zákona o obcích totiž v případě, že pozice tajemníka není zřízena, nebo není obsazena, vykoná tvrdí vá jeho povinnost primátor. A má tak také jeho odpovědnost. Liberec tak vlastně svého tajemníka má – je jím primátor Jan Korytář. A vůbec nezáleží na tom, koho čím pověřil. Zodpovědnost za řízení úřadu, a mimo jiné i státní správy, je zcela na jeho bedrech. Z Jana Korytáře se tak stává sběratel funkcí. I když pravda, v tomto případě spíše nedobrovolně.
K samotnému výběrovému řízení jsme chtěli přinést více informací, mimo jiné podmínky a kritéria výběru. Bohužel, materiál, který na konci loňského roku na stránkách www.liberec.cz k tomuto tématu visel, zmizel. O výběrovém řízení na tajemníka města se zde nic nedočtete, dokonce ani to, že vůbec bylo vypsáno, natož s jakým výsledkem dopadlo. A tak jediné, co se k situaci kolem tajemníka může občan města Liberce dozvědět je, že „Na funkci tajemníka Magistrátu města Liberec probíhá nyní výběrové řízení. Ihned po jmenování nového tajemníka, bude stránka aktualizována“. Tolik oficiální zdroj.