2024
pondělí 25. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Senátoři přijali návrh na zrušení koncesionářských poplatků k další diskusi a návrhem se tedy budou zabývat všechny senátní výbory a také mediální komise horní komory parlamentu.
Tímto výsledkem skončilo projednávání návrhu zákona na zrušení koncesionářských poplatků, který předložil senátor ODS Richard Svoboda a jehož spoluautorem je kandidát do Evropského parlamentu za ODS Edvard Kožušník. "Současný systém je zbytečně nákladný, neefektivní, sociálně necitlivý a přežitý," prohlásil předkladatel zákona Richard Svoboda, k čemuž Edvard Kožušník dodává: „Návrh zákona nemá za cíl měnit současnou rovnováhu na mediálním trhu, ani nijak zasahovat do současné míry nezávislosti veřejnoprávních médií. Jeho předmětem je pouze odstranění přežitého a neefektivního systému výběru koncesionářských poplatků a nahrazení mandatorním odvodem části výnosů (cca 3%) inkasa DPH na účet České televize a Českého rozhlasu.“
S podporou zákona vystoupil předseda mediální komise senátu Jiří Oberfalzer (ODS): „Službu veřejnoprávních médií si občané neobjednali, musí ji ale podle zákona platit. Jde tedy o vynucenou daň“ konstatoval Oberfalzer. Rovněž senátor Adolf Jílek z KDU-ČSL návrh zákona vnímá jako příležitost bavit se o základním tématu, a to je, co je veřejná služba médií a kdo ji má kontrolovat. Své stanovisko sdělil i předseda Senátu Přemysl Sobotka: „Pokud osm zemí EU má veřejnoprávní média financovaná z daní, pak je to dostatečný důvod, abychom o tom diskutovali."
Zrušení koncesionářských poplatků by ročně ušetřilo každé domácnosti s televizí 2160 korun. Dle autorů návrhu zákona Česká televize ušetří na výběru poplatků zhruba 250 milionů korun ročně a Český rozhlas pak 180 milionů korun. V případě, že se s předlohou zákona ztotožní Senát a schválí ho sněmovna, bude změna platit od počátku příštího roku.