2025
pondělí 21. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
ZDROJ: Jablonecký deník str. 1 Titulní strana
Autor: LENKA STŘIHAVKOVÁ ; lek)
Liberecký kraj
Reportáž
„Prosím všechny, které jsme nepozvali, aby opustili místnost. V opačném případě, pokud tak neučiní, odejdeme my,“ řekl náměstek hejtmana Radek Cikl z ČSSD zhruba čtyřiceti lidem, převážně pedagogům, v Eurocentru.
Jablonecko – Hezky včas, pár minut před stanovenou dobou, spěchají v úterý na devátou poslední menší skupinky do útrob jabloneckého Eurocentra. Ostatní už vzorně, jak jsou ze školních škamen zvyklí, sedí v místnosti. Přicházejí další a další účastníci. „Musíme ještě někde sehnat další židle,“ prohodí mladý muž v obleku ke své kolegyni a během okamžiku ze sousední místnosti přinášejí křesílka. „Všichni se přece musí posadit,“ říkají si v duchu zástupci hostitele. „Vy jste také ředitel?“ táží se nově příchozího. S odpovědí: „My jsme všichni ředitelé.“ se zjevně spokojují.
Zdá se, že zavládne konstruktivní atmosféra, před řadou z přítomných se na stole objevují notesy s poznámkami, papíry s tabulkami plnými čísel. Z jedné strany stolu mávne na druhou štíhlá blondýnka kolem padesátky: „Ahoj,“ prohodí s úsměvem.
Úsměvy ale najednou zamrzají. Nejdříve jeden a pak ty ostatní. Suita vedená zástupcem politické garnitury kraje vpadne do dveří po stanoveném začátku. Radní Radek Cikl mrkne po přítomných a evidentně jej rozladí jejich počet. Hledí na něj skoro čtyřicet párů očí s nevyřčenou otázkou: Co s našimi školami bude? Jeho uvítací úsměv přestává být úsměvem.
„Prosím všechny, které jsme nepozvali, aby opustili místnost. V opačném případě, pokud tak neučiní, odejdeme my,“ říká a dobrá polovina lidí nevěří svým uším. Loudavě vstávají a sbírají věci. „Ježíš, to je jednání. To snad nemyslí vážně,“ vydechne dáma ve svetříku těsně obepínajícím korpulentnější postavu. Přes padesátku určitě má a rozhodně není za katedrou žádným nováčkem. „V pozvánce, která od vás podepsaná přišla na ředitele školy, je napsáno, že zvete ke kulatému stolu odbornou veřejnost. Máte pocit, že my, učitelé, jí nejsme,“ zlobí se další na koho padl los k opuštění místnosti. „Nebudeme tady z toho dělat guláš. Veřejnost se měla už možnost vyjádřit,“ hřmí místností hlas krajského radního.
Situace se začíná vyhrocovat. To si ale uvědomují nejen odcházející lidé.
Jak mávnutím kouzelného proutku náměstek hejtmana mění direktivní tón a dodává poněkud smířlivěji. „Dobrá, uděláme kompromis, za každou organizaci tady mohou zůstat dva zástupci.“ Poslušně ti přebývající mašírují ven a domlouvají hned po cestě, kam půjdou společně rokovat.
Co znělo na chodbě
„Tohle může? On nás může vyhodit?“ mladá černovláska se staženými vlasy na temeni sponkou. Působí spíše jako studentka, o kterou jako o mnoho dalších mimo jiné při optimalizaci půjde. „Já jsem členka školské rady z Gymnázia U Balvanu,“ odpovídá na otázku, za koho se dostavila.
Vyhoštěná skupina lidí povětšinou středního a zralejšího věku rozhodně nepůsobí jako buňka radikálů chystající se vyrazit do boje systémem muž proti muži. Dokonce i podíl mužů a žen je téměř vyrovnaný.“ „Čekala jsem to a čekala jsem to ještě horší,“ razantně konstatuje rusovláska. Už z diskuse uvnitř místnosti všichni vědí, že je z jablonecké Pedagogicko–psychologické poradny a má na starosti právě střední školy. Přítomní se shodují, že mohla být selekce rovnou u dveří nad prezenční listinou.
Mnozí jsou zmateni. Ředitelé jejich škol jim přeposlali pozvánku, ve které se mimo jiné krajský radní omlouvá za termín o jarních prázdninách. „Podívejte, tady výslovně stojí kulatý stůl s odbornou veřejností. Tak kdo je podle nich ta odborná veřejnost, když to nejsme také my, učitelé,“ a dává do pléna papír jedna z žen. Přestože ho většinou už všichni viděli, znovu čtou, pro koho je pozvánka. Jen krčí rameny a chystají se k odchodu. Jejich soukmenovci, kteří směli zůstat, je budou za dvě hodiny informovat.
„A stejně, chtěl jsem důvody k rušení Balvanu slyšet přímo od radního,“ hází do diskuse na závěr muž, jemuž dávno věk obarvil stále ještě hustou hřívu i vous do stříbrna. Že by přesluhoval? To ne, ale i bývalý školní inspektor je stále jednou nohou u své milované profese učitele.
Někdo přestřelil
Ve středu už klidné prořídlé skupiny s sebou všichni trhnou. Zpoza dveří, za nimiž se právě důležitě rokuje, k nim míří ten, který je před okamžikem vyhodil. A rázně. Jakoby je snad chtěl ještě peskovat, že halas z chodby ruší diskutující.
„Měl jsem dobrou snahu uspořádat kulatý stůl v místech, kterých se optimalizace má dotknout,“ začíná radní smířlivým hlasem, snad až omluvně.
Většina lidí, kteří právě proti němu stojí, je většinou starších než on. Dobrá polovina jsou ženy.
„Setkání nemají sloužit k tomu, aby na nich vládly emoce, aby se lidi překřikovali,“ potvrzuje hlavně sám sobě správnost původního rozhodnutí. Jako příklad dává nedávnou demonstraci před krajským úřadem.
Nikdo na nikoho nekřičí, nikdo nikomu neskáče do řeči, nikdo dlouho nelamentuje. „Myslíte, pane radní, že vypadáme na to, že bychom narušili pořádek jednání křikem nebo se snad chovali jako demonstranti?“ vypálí přímou otázku mladá žena, „chtěli jsme si to celé jen poslechnout na vlastní uši.“ (
Region| Severní Čechy
Rušení škol? Za zavřenými dveřmi
23.2.2011 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Liberecký
(bra)
Liberecký kraj
V Jablonci včera projednávali slučování škol a rušení gymnázií. Dovnitř mohli jen vybraní
JABLONEC NAD NISOU K takzvanému kulatému stolu, u kterého se projednávalo slučování škol a rušení gymnázií, mohli včera v Jablonci přistoupit vybraní politici a ředitelé škol. Ti, kterých se věc přímo týkala, se však nedostavili. Zástupci petičního výboru poukázali na záměrně zvolený termín jarních prázdnin, kdy lidé odjíždejí na dovolené.
K Eurocentru na jednání přijelo až padesát diskutujících. Za jeho brány však mohla jen desítka šťastlivců. Zúčastnit se jednání, kde šlo především o mapování připomínek, nikoliv o nové návrhy, se chtěli i zástupci petičního výboru. Ti tvrdě nesouhlasí se sloučením Gymnázia U Balvanu a Gymnázia dr. Randy. Měli však smůlu. „Ránu všem přítomným zasadil hned po svém příchodu pan náměstek Cikl. Řekl, že pozvánka byla určena jen ředitelům škol a starostům. Proto požádal všechny, kteří nebyli pozváni, aby sál opustili,“ informovala za petiční výbor Romana Hlaváčková.
Ta také upozornila na nevhodnost termínu, ve kterém jednání probíhá. „Myslíme, že termín schůzky v době konání jarních prázdnin byl vybrán záměrně, aby se nemohli zúčastnit všichni,“ dodala Hlaváčková.
Liberecký kraj však tvrdí, že se nedalo nic jiného dělat, protože hrozilo nedodržení časového harmonogramu – projednání na radě kraje a zastupitelstvem.
Ke kulatému stolu nedorazili kvůli dovolené starosta Jablonce Petr Beitl, místostarosta Petr Tulpa ani ředitel Gymnázia U Balvanu Jiří Kozlovský. Za město se dostavila pouze Zdeňka Květová z odboru oddělení školství jabloneckého úřadu. „Zpočátku mi bylo nepříjemné, že pan Cikl všechny poslal pryč. Pak jsem uznala, že schůzka byla velice odborná a diskutovalo se o přesunu jednotlivých oborů. Od lakýrníka až po námitky ohledně sloučení jabloneckých gymnázií,“ poznamenala Květová. Z dvouhodinového jednání dostali nejvíce prostoru právě gymnázia. „Žádný závěr zde nepadl. Pouze jsme mapovali připomínky jednotlivých škol a jaký bude další postup,“ uvedl ředitel Gymnázia v ulici dr. Randy Tomáš Horfrichter.
Podle ředitele Střední školy řemesel a služeb Františka Lufinky se i ostatní slučování škol a přemístění oborů bude odvíjet od toho, jak se hýbne s gymnázii.
Krajští úředníci a politici stihli prodiskutovat ještě reformu škol, která se odehraje na Semilsku.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj