2024
24. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Brusel - Na necelý půl milion korun má vzrůst částka, kterou dostávají europoslanci každý měsíc na platy svých asistentů. Navýšení o 1 500 eur schválil rozpočtový výbor Evropského parlamentu.
"Občanští demokraté hlasovali proti podobným navýšením v minulosti a stejně postupujeme i tentokrát," říká člen rozpočtového výboru europoslanec Hynek Fajmon (ODS, Evropští konzervativci a reformisté). "Všechny evropské státy provádějí drastické škrty, Brusel členským státům nahlíží do rozpočtů, a Evropský parlament si už podruhé za poslední dva roky zvýší administrativní náklady? Na zvládnutí většího objemu práce nepotřebujeme více peněz, ale více efektivity," dodává Hynek Fajmon.
Skupina Evropských konzervativců a reformistů, kde pracují i čeští europoslanci za ODS, naopak v Evropském parlamentu dlouhodobě prosazuje hledání vnitřních úspor a rozpočtovou kázeň. Na plenární zasedání ve Štrasburku, které začíná v pondělí, míří v pořadí již třetí návrh konzervativců na sloučení dvou zářijových zasedání do jednoho. Daňoví poplatníci by tak ušetřili necelou půlmiliardu korun. Přesně tolik totiž jedno stěhování europarlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem stojí.
Návrh z pera britského konzervativce Ashleyho Foxe, který podpořil i klub europoslanců za ODS, byl napsán tak, aby zůstala zachována podmínka dvanácti plenárních zasedání ročně. To nařizují europarlamentu základní smlouvy EU. Všechny dosavadní pokusy o zrušení nebo alespoň omezení štrasburského sídla, jehož existence nemá žádný rozumný podklad, dosud narazily na zájmy především Francie a Německa.