2025
pondělí 21. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
Brusel - Na necelý půl milion korun má vzrůst částka, kterou dostávají europoslanci každý měsíc na platy svých asistentů. Navýšení o 1 500 eur schválil rozpočtový výbor Evropského parlamentu.
"Občanští demokraté hlasovali proti podobným navýšením v minulosti a stejně postupujeme i tentokrát," říká člen rozpočtového výboru europoslanec Hynek Fajmon (ODS, Evropští konzervativci a reformisté). "Všechny evropské státy provádějí drastické škrty, Brusel členským státům nahlíží do rozpočtů, a Evropský parlament si už podruhé za poslední dva roky zvýší administrativní náklady? Na zvládnutí většího objemu práce nepotřebujeme více peněz, ale více efektivity," dodává Hynek Fajmon.
Skupina Evropských konzervativců a reformistů, kde pracují i čeští europoslanci za ODS, naopak v Evropském parlamentu dlouhodobě prosazuje hledání vnitřních úspor a rozpočtovou kázeň. Na plenární zasedání ve Štrasburku, které začíná v pondělí, míří v pořadí již třetí návrh konzervativců na sloučení dvou zářijových zasedání do jednoho. Daňoví poplatníci by tak ušetřili necelou půlmiliardu korun. Přesně tolik totiž jedno stěhování europarlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem stojí.
Návrh z pera britského konzervativce Ashleyho Foxe, který podpořil i klub europoslanců za ODS, byl napsán tak, aby zůstala zachována podmínka dvanácti plenárních zasedání ročně. To nařizují europarlamentu základní smlouvy EU. Všechny dosavadní pokusy o zrušení nebo alespoň omezení štrasburského sídla, jehož existence nemá žádný rozumný podklad, dosud narazily na zájmy především Francie a Německa.