2024
24. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Peníze, které měl Liberecký kraj v rezervě na koupi vysílače, už jsou pryč. Radní je utratili za silnice i sociální služby
LIBEREC Liberecký kraj utratil peníze na nákup Ještědu a teď se diví, že žádné nemá. Opoziční zastupitel a starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta kritizuje vedení kraje, že se zdráhá koupit horský vysílač a restauraci. Přitom je to podle něj symbol kraje a pokud se podaří jeho zápis na seznam památek světového dědictví UNESCO, přiláká do regionu zahraniční turisty, kteří většinou zajíždějí hlavně do Prahy.
„Když se po volbách měnilo vedení kraje, zůstala v rozpočtu stomilionová rezerva. Ta měla sloužit na nákup Ještědu, jenže kraj peníze utratil, mimo jiné i zbytečně za poplatky ve zdravotnictví, a na Ještěd tak už nezbylo,“ řekl Půta.
O koupi a záchranu Ještědu by se měl podle něj podělit kraj s městem Liberec. „Trochu se bojím, že když budeme dalších deset let hledat cestu, co s Ještědem udělat, tak se nám jeho oprava výrazně prodraží. Pokud by se kraj a Liberec staly vlastníkem, mohou usilovat společně o dotace třeba z Integrovaného plánu rozvoje města už v roce 2014,“ doplnil zastupitel.
Nová vládní koalice v Liberci ještě o možném nákupu vysílače nejednala. A primátor Jan Korytář dopředu upozornil, že peníze v rozpočtu na takovou útratu nejsou. Další osud Ještědu ho však zajímá. „Máme tam sportovní areál, takže chceme vědět, jaká bude budoucnost Ještědu. Určitě bych souhlasil s tím, aby se od radiokomunikací vysílač odkoupil, ale otázkou je, kdo by pak měl být majitelem, jestli kraj, nebo město. Jednou z možností je založit nějakou společnost, v níž by měl Liberec nějaký podíl,“ upřesnil primátor.
Společně by pak mohli předložit žádost o evropské peníze, třeba z IPRM. „Pokud by pan primátor souhlasil, budu skákat dva metry vysoko. IPRM ale tvoří město, z regionálního operačního programu už žádné peníze na cestovní ruch nejsou. Jediná šance, kde získat dotace, je z integrovaného operačního programu na ministerstvu kultury, který se bude vyhlašovat někdy v dubnu nebo v květnu letošního roku,“ upozornila Lidie Vajnerová, náměstkyně hejtmana.
Ta přiznává i to, že sto milionů, které kraji zanechali v rozpočtu jejich předchůdci, už je pryč. „Peníze se půjčily na silnice a na doplacení sociálních služeb,“ přiblížila náměstkyně. Podle ní je zbytečné investovat milionové sumy do nákupu Ještědu, pokud nebudou v rozpočtu peníze na jeho opravu. „Kolegové mi nicméně slíbili, že pakliže se najde potřebná částka na rekonstrukci, pak se najde i na koupi vysílače,“ dodala.
České radiokomunikace by Ještěd prodaly za zhruba osmdesát milionů korun. Na jeho opravu ale bude potřeba částka asi pětkrát vyšší. Kromě rekonstrukce technického vybavení je nutné investovat i do výměny nábytku a oprav interiéru. Radiokomunikace proto letos vypsaly výběrové řízení na nového nájemce horského vysílače a restaurace, který se zaváže, že do Ještědu během deseti let vloží čtyřicet milionů korun.
Foto popis| Kdo ho koupí? České radiokomunikace, které vlastní horský vysílač a restauraci, jsou ochotné ho prodat. Otázka je, komu.
Foto autor| Foto: MF DNES
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj