2025
pondělí 21. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
Liberecký deník str. 3 Liberecko
ZUZANA MINSTROVÁ
Liberecký kraj
O peníze na dostavbu bazénu a rekonstrukci lázní jsme už přišli, tvrdí bývalý primátor Jiří Kittner (ODS). Druhý bývalý primátor Jan Korytář ze Změny pro Liberec ale míní, že ještě není zdaleka všechno ztraceno.
Liberec – S neobvyklou sázkou vyrukoval na svého následovníka v primátorském křesle Jana Korytáře (Změna pro Liberec) na posledním zastupitelstvu bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS).
„Evropské dotace na dostavbu bazénu a rekonstrukci lázní jsou nenávratně ztracené. Vsadím se s vámi teď přede všemi o cokoliv, že mám pravdu,“ prohlásil před všemi Jiří Kittner. „A budu rád, když svou sázku nakonec prohraju,“ dodal.
Jan Korytář hozenou rukavici nezvedl. Podle jeho názoru existuje ještě alespoň padesátiprocentní naděje na to, že město bude moci čerpat peníze na bazén a lázně z evropských dotací.
„Sázet jsem se nechtěl. Podle mého názoru je jedinou cestou k tomu, jak o dotace nepřijít, kdyby antimonopolní úřad o zakázkách rozhodl rychle, a současně město vypsalo na obě stavby nová výběrová řízení. Věřím, že regionální rada nám projekty nevezme, že bude souhlasit s posunem termínu čerpání peněz. Pak by se mohlo všechno stihnout,“ zdůraznil rovněž bývalý primátor Korytář. Jak doplnil, on sám věří, že jeho pochybnosti o smlouvách s firmami, jež nepodepsal, podpořené dvěma právními posudky, byly oprávněné. Podle něj nebyly smlouvy pro město příznivé, hrozilo navyšování nákladů během stavby.
„Jsem přesvědčený, že v novém výběrovém řízení by se nám podařilo vysoutěžit nejen nižší cenu u obou staveb a městu ušetřit nemalé peníze ze spoluúčasti, ale navíc, že bychom dokázali sepsat smlouvy, které by nenesly žádná rizika pro Liberec,“ podotkl Jan Korytář. „Předpokládám, že antimonopolní úřad dá pokyn, abychom výběrová řízení udělali znovu. Sám budu bojovat o to, aby město o evropské peníze nepřišlo,“ upřesnil.
„Osobně se domnívám, že úřad na zakázkách nenajde nic nekalého.“ Martina Rosenbergová, primátorka
Podle současného vedení města má Liberec už jen poloviční šanci na to, že o zhruba 450 milionů nepřijde. „Napsali jsme žádost na antimonopolní úřad, aby ÚHOS jednal co nejrychleji. Osobně se domnívám, že úřad spíš u obou zakázek nenajde nic nezákonného. V tomto smyslu ostatně také dopadl právní rozbor smluv, který jsme si nechali vypracovat my,“ prohlásila nová primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).
Vedoucí projektů EU magistrátu Michal Vereščák připomněl, že záleží na tom, jak se Regionální rada, jež o přidělování dotací rozhoduje, postaví k žádosti města o prodloužení termínu čerpání dotací. „Stavby ale nemohou začít, dokud antimonopolní úřad nerozhodne,“ řekl s tím, že připravit jiný projekt za stejné peníze nelze.
Začít stavět se mělo letos v červenci, podle Michala Vereščáka vypadá zdržení, pokud všechno dobře půjde, zhruba o rok.
Jiří Kittner, za jehož vedení město obě zakázky připravilo, tvrdí, že dosud nelze vypsat nové výběrové řízení, neboť nebylo ukončené to předchozí. „Město je nyní v protiprávním stavu. Vítězům zakázek bylo oznámeno, že vyhráli, ale smlouvy s nimi nikdo nepodepsal. Měli bychom s firmami co nejrychleji jednat, i o dodatcích ke smlouvám. Čekat na ÚHOS je stejné jako čekat, až zahřmí,“ řekl.