2025
pondělí 21. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
Brusel - Evropská komise v pondělí vyzvala členské státy, aby zajistily, že si každý bude moci otevřít základní bankovní účet za "přijatelnou" cenu. Podle eurokomisaře Michela Barniera je v Evropě na sedm milionů lidí, kteří nemají bankovní účet. Efekt takového opatření by byl ale přinejmenším sporný, myslí si europoslanec Edvard Kožušník (ODS).
"V mobilní komunikaci jsme se před lety dočkali roamingového eurotarifu, jehož dopady pociťují všichni spotřebitelé," říká Kožušník. "Poměrně úzká skupina lidí volá v zahraničí levněji, což je pozitivní, ale ceny za vnitrostátní hovory šly nahoru, a to se dotýká všech. Doufám, ze tato iniciativa Komise nepovede ke zřízení euroúčtu, který by mohl mít podobné dopady, jako eurotarif u roamingu."
Podle Edvarda Kožušníka navíc plán komise přichází hodinu po dvanácté. "V době, kdy v některých členských státech v důsledku dluhové krize klesla důvěra v bankovní instituce, působí tato iniciativa, jejíž cíl je vedle "blaha" občanů také zvýšení likvidity bank, jako sci-fi, zvláště když účinky se dostaví až v řádu několika let," říká europoslanec.
Podle představ Evropské komise by mělo být otevření "euroúčtu" nejen cenově dostupné, ale i možné v jakémkoli členském státě, což má podpořit jednotný vnitřní trh se službami. I tady ale podle Edvarda Kožušníka míří komisař Barnier mimo. "Současný problém občanů usídlených v jiných členských státech není ten, že by nebylo možné si zřídit běžný účet, ale v tom, ze řada bank nedokáže poskytovat své služby v jiném jazyce než je národní jazyk sídla příslušné banky. Což je pro řadu cizinců obtížně překonatelná bariéra," dodává Edvard Kožušník.
Edvard Kožušník, poslanec EP