2024
24. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Denik.cz - Tomáš Lánský
Liberecký kraj
Liberec – „Ten Ještěd je nějaký bílý,“ řekne si leckdo po návštěvě horského hotelu nad Libercem. A bude mít pravdu. Nová fólie, která spolu s laminátovými deskami kryje stěny vysílače, je světlejší.
„Byly dvě možnosti, jak opravu památkově chráněné budovy zrealizovat. Buď opravit povrch a přiznat, že materiál je nový a časem sám zestárne, a nebo použít uměle patinovaný materiál, který se tváří staře. Zvolena byla první možnost a myslím, že je to dobře,“ soudí vedoucí památkové péče libereckého pracoviště Národního památkového ústavu Miloš Krčmář.
Proces stárnutí by podle jeho slov měl být přirozený. U uměle zestařených materiálů by navíc hrozilo, že se kus od kusu bude lišit. „Patinování přírodních materiálů je snadné, u laminátu nebo jiných nových povrchů je to složitější,“ připomněl.
V průběhu času Ještěd ztmavne
Podle vedoucí oddělení památkové péče libereckého krajského úřadu Markéty Ščerbákové je rozdíl v barevnosti a světlosti patrný zejména v průběhu prací, kde je zřetelný rozdíl mezi obnovenou bílou částí laminátového pláště a místem, kde byla odstraněna fólie a vrstva lepidla, která držela fólii na laminátovém plášti. „Je pochopitelné, že v průběhu času a stárnutí materiálu dojde i ke ztlumení jasu ochranné bílé fólie. Na závadu to rozhodně není,“ říká Ščerbáková.
Obnovu pláště vysílače Ještěd provádí jeho vlastník – České radiokomunikace. Jak uvedl jejich mluvčí Kamil Chalupa, ochranná vrstva byla poškozená fyzickým namáháním a degradovaná působením povětrnostních podmínek. „Součástí výměny opláštění je výměna krycích lišt svislých spár sendvičových panelů a fóliových pásů, a to jak vnitřních, tak i vnějších. Dále se vyměňují veškeré plastové svorníky v uvedené části,“ uvedl mluvčí.
V praxi znamená oprava pláště výměnu přibližně 3 000 kusů svorníků, výměnu 1 700 metrů lišt a výměnu 650 metrů čtverečních fólie včetně úpravy povrchů pod touto fólií. „Veškeré práce na objektu se provádí lezeckým způsobem. Průběh rekonstrukce je závislý na počasí, nesmí pršet, zapotřebí je nízká vlhkost vzduchu a malá rychlost větru. Pokud tedy bude vhodné počasí, předpokládáme ukončení prací ještě v tomto měsíci,“ řekl Deníku Chalupa.
Příští rok plánují České radiokomunikace ještě rekonstrukci přístupových ramp, betonových zábradlí a betonových fasádních prvků, které jsou poškozeny vlivem povětrnosti, případně špatně nebo nevhodně provedenými izolacemi proti vodě. Přístup na Ještěd pro návštěvníky to prý nutně omezí.
Televizní diváci si navíc všimnou ještě jedné změny. Od 31. července bude na 60. kanále z ještědského vysílače šířeny nové programy. Příjemci digitálního vysílání v Libereckém kraji nově naladí program Prima Love a také křesťanské Rádio Proglas."