2024

24. listopadu


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:

22.11.2024

Veronika Vrecionová zamířila mezi zemědělce. Tématem bylo i zastropování dotací

Více ]

22.11.2024

Premiér Fiala k německým platům

Více ]

21.11.2024

Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody

Více ]

21.11.2024

Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR

Více ]

21.11.2024

Premiér Fiala jednal se zvoleným předsedou Evropské rady Antóniem Costou

Více ]

20.11.2024

Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku

Více ]

20.11.2024

Ministr financí Zbyněk Stanjura k rozpočtu v pořadu ČT Události, komentáře

Více ]

20.11.2024

Armáda ČR získá další tanky Leopard 2A4, vláda dnes projednala jejich nákup

Více ]

20.11.2024

Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou

Více ]

19.11.2024

Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy

Více ]


Praha – Přivítal nás s úsměvem, i když fotografa neviděl zrovna rád. V noci z pondělka na úterý totiž ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil přespal v úřadě. "Ne že bych byl tak posedlý prací, ale když jsem v jedenáct večer končil, zjistil jsem, že jsem si nechal klíče doma," vysvětluje, jako by půlnoční ministerské šichty byly běžná záležitost. I když u právníka Pospíšila asi jsou.

Momentálně mu na srdci nejvíc leží občanský zákoník, který by měla do konce roku schválit sněmovna. Když se to podaří, bude to po trestním kodexu druhý zásadní zákon, který ponese jeho podpis.

 

Lidé šli loni k volbám s vírou v zásadní změnu politického stylu. Vnímáte jejich obrovské zklamání?

Rozumím tomu, že lidé jsou otrávení a roztrpčení více, než by odpovídalo reformnímu úsilí, které vyvíjíme. Těžko ale můžeme ovlivnit chování našich koaličních partnerů, například dlouhodobý mediální obraz, který kolem sebe vytvořily Věci veřejné. Mám pocit, že ODS se chová pořád stejně, prosazuje svůj program a paradoxně je nyní členem vlády, která je v zásadě úspěšná. Vždyť vše, co navrhla, zatím parlamentem prošlo.

 

Vy ale víte, že by mohla být třeba mistrem světa v reformách, ale pokud se koalice mezi sebou jen hádá a vleče za sebou nevyřešené korupční kauzy, nemá u lidí šanci.

Máte pravdu, že vládu zbytečně poškodily fenomény jako expresivní diskuse uvnitř vládní koalice nebo kauzy VV. Doufám, že jsme se v prvním roce vládnutí z toho poučili a v příštích třech letech budeme schopni občany přesvědčit, že jsme vláda, která dokončí řadu mimořádně důležitých reforem. A zabrání tím třeba řeckému scénáři, protože dnes už všichni vidí, že státní bankrot není strašák pravice, ale reálné nebezpečí, jež hrozí čtvrtině zemí EU.

 

Myslím, že u nás hlavně hrozí reálné nebezpečí totálního znechucení z rozkrádání státního majetku, kterému občané nejsou schopni nijak zabránit. Proč jste třeba vy osobně nebouchl do stolu a okamžitě po návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana neodvolal pražského vrchního žalobce Rampulu? Trvalo vám to pět měsíců.

To jsem měl porušit zákon?

 

Neříkejte mi, že Zemanovy návrhy směřovaly k porušení zákona.

Jistě ne, ale on v nich nepsal, že bych měl rozhodnout do týdne. Naopak s naším postupem souhlasil. Proč novináři nechápou, že ministr spravedlnosti nemůže porušovat zákon? Nebo dejte na stůl argumenty, které by něco podobného dokazovaly.

 

Vy sám jste uvedl, že nejraději byste Rampulu neodvolával a počkal si až na přijetí novely zákona o státním zastupitelství.

Ano, vždyť také na rovinu říkám, že zda uspějeme s Rampulovým odvoláním, je tak padesát na padesát. Pokud to u soudu prohraju, novináři budou křičet jako první, jak to, že jsi to, Pospíšile, projel? Nějaká politická odvaha, kterou jsem prokázal, když jsem zvolil radikálnější řešení, bude ta tam.

 

I kdyby, Rampula bude pryč a vy mezitím připravíte novelu, která vám umožní ho zcela čistě odvolat i napodruhé.

Žádná ale zatím není, připravit a prosadit ji, to jsou dvě odlišné věci. Mně strašně vadí, že v této zemi určité věci, jako například dodržování zákona, nelze bohužel skrze novináře veřejnosti vysvětlit. To jsem se poučil u pana Rampuly. Řeči, že něco jde rychle, když podle verdiktu Nejvyššího správního soudu nejde, jsou k ničemu. Mne třeba mrzí komentář paní Lídy Rakušanové v Deníku, který je až úsměvný, když mi v něm doporučuje na místo po Rampulovi Marii Benešovou, která je vrcholná politička ČSSD.

 

Šlo přece o nadsázku. Benešová osvědčila svůj pevný postoj a kolegyně Rakušanová chtěla jen naléhavě zvýraznit potřebu obsadit post vrchního pražského zástupce, pod nějž spadají největší korupční kauzy, neohebným člověkem. Aby to třeba nebyl někdo, koho nejdříve posvětí guru, expremiér Topolánek by řekl kmotr, plzeňské ODS Roman Jurečko.


Fakta, prosím. Jak ovlivňuje pan Jurečko ministerstvo spravedlnosti?

 

To musíte vědět vy. Obecně je známo, že než jste navrhl Pavla Zemana na post nejvyššího státního zástupce, představil jste ho Jurečkovi.

Představoval jsem ho mnoha lidem. S panem Jurečkem se potkal jednou. O nejvyšším státním zástupci rozhoduje vláda a politická elita, pan Zeman nebyl v Čechách známý a já jsem potřeboval prosadit někoho zvenčí. Myslím, že pan Zeman v posledním půlroce prokázal, že je člověkem na svém místě.

 

Jak s tím ale souvisí pan Jurečko? Proč by měl právě on znát nejvyššího žalobce?

Už jsem vám to vysvětlil. Snažil jsem se prosadit neznámého člověka do významné funkce. Bylo mnoho schůzek, s Věcmi veřejnými, s panem Johnem, Bártou.

 

Nechápu. Výše jmenovaní pánové jsou zvolení poslanci, jeden z nich předseda strany, druhý byl ministr.


Pan Jurečko je člen výkonné rady ODS a já potřeboval podporu i v ODS. Na rozdíl od Slovenska, kde dodnes není zvolen generální prokurátor a je to tam velká kauza, díky mé diplomatické misi byl pan Zeman zvolen hlasy všech členů vlády. Má silný mandát a vykonává svou práci nezávisle na politicích a nikdo jeho kroky nezpochybňuje.

 

A bude to on, kdo si vybere Rampulova nástupce?

Jmenování vrchního státního zástupce v Praze je sdílená působnost mezi jím a mnou, my se musíme dohodnout, ale bez jeho souhlasu to určitě nikdo nebude.

 

Věříte, že až takového člověka najdete, rozhýbají se stojaté vody v ostře sledovaných věcech, které zasahují i do nejvyšších politických pater?

Doufám, že se dohodneme na někom, kdo bude mít všeobecný respekt a bude garantovat, že kolem činnosti vrchního státního zastupitelství nebudou vznikat spekulace. Já nejsem příznivcem falešných politických gest typu akce čisté ruce a slibů, že od zítřka všechny pozavíráme, musíme ctít zákon a presumpci neviny. Klíčové pro mne je, aby se zvýšila důvěra občanů ve vrchní státní zastupitelství, aby nad kroky jeho šéfa nebyly otazníky.

 

Posílíte nezávislost nejvyššího státního zástupce na vládě?

Návrh novely už je připraven. Moje představa je, že by neměl být odvolatelný vládou na základě politického rozhodnutí. Jsem pro kombinaci působnosti vlády a prezidenta při jeho jmenování i odvolání a časové omezení funkce na osm až deset let.

 

Ve sněmovně je klíčová protikorupční norma, tedy zákon o veřejných zakázkách. Když se stane součástí našeho právního řádu, zbaví nás různých lobbistů, tajemníků a poradců, kteří tu otravují vzduch?

Žádný zákon neodstraní všechny problémy spojené s korupcí. Když prosadíme protikorupční strategii, zkvalitníme právní prostředí při postihování úplatkářství, ale tady jde i o věci, které s legislativou nesouvisejí, tedy o morálku politických elit, hodnotové systémy. Také je to otázka velikosti tlaku, který společnost vyvine vůči určitému nežádoucímu chování politiků. Všichni cítíme, že je čím dál silnější.

 

Ono by třeba pomohlo, kdyby se všichni politici jako jeden muž postavili za Libora Michálka, který upozornil na podivné chování nikým nevoleného poradce ministra Drobila Martina Knetiga.

Ale na druhou stranu nikdo nic netutlal. Média o tom psala, vyšetřuje se to.

 

Právě že ne. Pan Rampula se postaral, že šetření kauzy Drobil bylo zastaveno.


Není to pravda. Teď to má na stole nejvyšší státní zástupce a z toho důvodu se k tomu nechci vyjadřovat.

 

U vás se persony Knetigova typu nevyskytují?


Projděte si ilegálně můj resort a ptejte se mých úředníků, jestli se tady někdo podobný pohybuje. Ujišťuji vás, že ne. Jestli se tady vytahují nějaká jména z Plzně, tak ty patří k Plzni, ne k tomuto resortu, tady je tlustá čára. I své náměstky jsem si vybíral podle odbornosti, nikoli podle stranických preferencí.

 

Vítáte návrh poslance TOP 09 Stanislava Polčáka, aby politici, úředníci, ale i soudci ručili za svá chybná rozhodnutí čtyřnásobkem svého platu? Pokud by šlo o úmyslné zavinění, pak by byla sankce neomezená.

To je určitě dobrý instrument. Už dnes tu jistá právní úprava je, ale nevyužívá se. Pokud pan Polčák najde cestu, jak ji zefektivnit, ODS se tomu nebude bránit.

 

Takže už máte prasátko, které byste v případě špatného rozhodnutí mohl rozbít a škodu uhradit?

Já investiční akce nechávám podepisovat pana náměstka Kasíka, neboť on je odborník. Navíc z tohoto pohledu máme štěstí, protože ministerstvo peníze nemá, tudíž žádné tendry neděláme. To je výhoda, protože když nestavíte...

 

...nemusíte mít prasátka.

Musíte, ale ne tak velká.

Celý rozhovor si přečtěte na www.denik.cz/pospisil

(Autor: Kateřina Perknerová)

JUDr. Jiří Pospíšil, místopředseda strany, předseda regionálního sdružení a ministr spravedlnosti, poslanec PČR

Vyhledávání



Přihlášení






Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz