2025
pondělí 21. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
Mladá fronta DNES (frk)
Liberecký kraj
PRAHA Jednoznačnými viníky toho, že se slučují neslučitelné obory, třídy jsou poloprázdné a kvalita vzdělání léta klesá, jsou politici.
Vedení krajů totiž z velké části problémy středních škol a učilišť neřeší. Politici by museli spoustu z nich zavřít, za což by je lidé dost možná odměnili porážkou ve volbách. Ukázkovým příkladem budiž Liberecký kraj. Před sedmi lety mu vládla ODS a vypracovala smělý plán obří střední školy, v níž by se sloučilo gymnázium, odborné školy i učiliště. V regionu vypukla revoluce a opozice hovořila o likvidaci vzdělání. I kvůli tomu tu ODS před třemi lety krajské volby prohrála.
Do kanceláří úřadu po nich vstoupila ČSSD a slibovala reformu středního školství. I oni chtěli slučovat, rušit gymnázia či významné sklářské školy. Následně poslouchali nadávky demonstrantů a opozice. Výsledek? Z velkého plánu letos sešlo. Sloučí se jen tři odborné školy a zruší se osmileté gymnázium. Podobně jako na Liberecku se stornují nepopulární projekty před blížícími se volbami i na celostátní úrovni. Ministerstvo školství dokonce s periodou voleb počítá, když hovoří o zavírání až sedmi procent osmiletých gymnázií. „Příští rok jsou krajské volby a před nimi to nikdo neudělá. Tato gymnázia budou končit až někdy v roce 2013,“ říká náměstek ministra Ladislav Němec.
Úroveň vzdělání přitom dál klesá. „Protože je málo dětí a na gymnázia či průmyslovky se dostanou i žáci se slabým prospěchem,“ posteskl si ředitel střední odborné školy v České Lípě Milan Kubát.