2024
24. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Právo
Pavel Smrž
Smlouvu o poskytnutí dotace na projekt přestavby Městských lázní na galerii odsouhlasili liberečtí radní a postoupili ji ke schválení zastupitelům.
Náměstek primátorky Lukáš Martin (ČSSD) uvedl, že dotaci ve výši do 325,5 miliónu korun získají z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod a zbylé peníze ve výši 15 procent poskytne Liberecký kraj. „Město Liberec má zatím zajištěnu polovinu z oněch krajských patnácti procent a o druhé polovině ještě jednáme. Po dokončení se do lázní přestěhuje krajská Oblastní galerie,“ upřesnil náměstek.
Dodal, že město Liberec získalo lázně v dražbě teprve před dvěma roky a hned zahájilo záchranné práce jedné z nejvýznamnějších stavebních památek ve městě pod Ještědem.
Bývalé vedení města s primátorem Jiřím Kittnerem (ODS) uspořádalo v budově lázní dny otevřených dveří pro veřejnost a loni 17. června i konferenci pro odborníky přímo ve vypuštěném bazénu lázní.
Kittner tehdy řekl, že plán revitalizace má obnovit lesk celé bývalé nejvýstavnější městské čtvrti, tedy na trase od lázní a muzea k zoologické a botanické zahradě a do Lidových sadů.
Do přípravných oprav lázní a jejich následného využití pro galerii už podle něho vložilo město nejméně 24 miliónů korun.
Město Liberec odhalilo předloni vpravo na fasádě budovy pamětní desku císaře Františka Josefa I. Novorenesanční budova lázní z let 1901 až 1902 patří k nejcennějším libereckým památkám typu rodinného stříbra a původně ji postavila a vlastnila tehdejší Liberecká spořitelna.
Lázně zpočátku sloužily spíše jako obecní umývárna, prádelna, mandl a kadeřnictví.
Pozdější skutečnou funkci lázní si budova udržela do roku 1984.
K její přeměně na galerii inspirovala město Liberec obdobná změna lázní na výstavní areál ve francouzském městě Roubaix.