2025
pondělí 21. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
8.9.2011 Hospodářské noviny - Ondřej Malý
Soutěž Firma roku a Živnostník roku
„Škoda že nemůžeme mít čtyři první a pět druhých míst,“ řekl Oskar Mužíček, porotce z krajské Hospodářské komory.
Porota také musela až dodatečně hlasovat, protože na prvním místě byly i po zahrnutí skóre Hospodářské komory dvě společnosti. Nakonec zvítězil výrobce dřevěných hraček Detoa z Albrechtic v Jizerských horách, zároveň výrobce bižuterie a klavírových a pianinových mechanik. Porotu zaujalo, že společnost má tradici už od roku 1908 jako bývalá Tofa a je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v Česku i v Evropě, kteří ve zdraví přežili brutální konkurenci z Číny. Detoa provozuje i muzeum hraček.
„Letos jsme otevřeli kreativní dílny, kde si mohou děti samy složit svou vlastní hračku. Často v nich sedí s dětmi i tatínci a hrají
Své jedničky, které budou nejmenší český kraj reprezentovat v prosincovém celostátním finále soutěží Vodafone Firma roku a Era Živnostník roku 2011, si zvolilo včera i Liberecko. Počet přihlášených živnostníků a firem byl stejně jako v jiných krajích i v Liberci rekordní.
Letos vybrali Liberečtí ekologicky. Ze 112 přihlášených živnostníků se rozhodla porota pro Jiřího Štágla a jeho Sad u Ořechového háje z Jezvé u České Lípy. Ekosad oslnil porotu přístupem k trvale udržitelnému zemědělství.
„Místo chemie lokální symbióza, místo jednorázových velkých družstevních akcí pravidelná každodenní pokorná práce,“ řekl o sobě sadař Štágl. V sadu pěstuje bioovoce, od meruněk přes jablka, hrušky, višně až po kdoule, bobuloviny - ostružiny, rybíz či maliny, a vyrábí i med. „Jezdí k nám rády děti, školní výpravy a jsme ukázkovou včelnicí,“ dodal Štágl.
„Zaujalo nás, jaký respekt chová ke kraji, kde žije, a věříme, že bude dobrým zástupcem v celostátním finále,“ řekl Jan Eisner z Poštovní spořitelny.
Druhý skončil Pavel Bacovský z Jablonce nad Nisou, který se věnuje návrhům a výrobě interiérů na klíč, od podlah, maleb, nábytku až po finální dekorace. Třetí pak v Liberci skončil Vít Chalupníček, jenž má ve Cvikově obchod s potřebami pro zahrádkáře a chovatele.
U firem bylo vybírání poroty mnohem obtížnější než u živnostníků, protože v Liberci se podařilo do finálové desítky mezi 212 přihlášenými vybrat velmi silné kandidáty. si spolu,“ řekl majitel společnosti Jaroslav Zeman.
Těsně druhá skončila společnost Ajeto spol. s r. o. Czech Glass Craft, která vyrábí v Lindavě netradiční sklářské výrobky a luxusní umělecké ručně foukané sklo. Z dílny společnosti pochází skleněné sošky udělované vítězům každoroční Ceny Thálie. Má ale i dvě restaurace, penzion, galerii a rybník s ostrovem. „Snažíme se rozprostřít naše aktivity i do šířky, abychom přitáhli lidi a ukázali jim naše umění,“ řekl ředitel společnosti Jaroslav Turnhöfer. Třetí pak skončila společnost Lukov Plast z Českého Dubu, dodavatel plastových dílů pro automobilky. Společnost je jedním z největších zaměstnavatelů na Českodubsku, v regionu, který je v Libereckém kraji stižen vyšší nezaměstnaností.
První místa v Libereckém kraji
1. Detoa Albrechtice výroba dřevěných hraček na snímku ředitel firmy Jaroslav Zeman 2. Ajeto Czech Glass Craft výroba uměleckého skla 3. LUKOV Plast montáž autodílů
1. Jiří Štágl ekologický biosadař 2. Pavel Bacovský výroba a návrh interiérů a nábytku na klíč 3. Vít Chalupníček zahrádkářské a chovatelské zboží