2025
pondělí 21. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
Štrasburk - Evropě z krize nepomůže další bezmyšlenkovité vrstvení regulací, "více Evropy" a prohlubování integrace. Pracovní místa a růst HDP zajistí naopak odstraňování byrokratických překážek a svobodnější podnikání. Tvrdí to zpráva britského konzervativního europoslance Sajjada Karima, o které ve Štrasburku hlasuje europarlament. Zpráva má plnou podporu i českých europoslanců z ODS. Kromě většího zapojení národních parlamentů do tvorby evropské legislativy obsahuje i princip "one in, one out". Znamená to, že za jednu nově přijatou normu by se nějaká stávající regulace zjednodušila nebo přímo zrušila.
"I Evropská komise si dala závazek, že do roku 2012 sníží administrativní zátěž podnikání o pětadvacet procent. Velmi se obávám, že neuspěje," říká europoslanec a zakladatel think-tanku eStat Edvard Kožušník. "Jistou naději vkládám do pracovní skupiny Edmunda Stoibera, která by měla letos v listopadu zveřejnit zásadní zprávu o dobré praxi a o nejjednodušší implementaci evropského práva v členských státech." Edmund Stoiber je od roku 2007 šéfem Komise pro snižování administrativní zátěže podnikatelů.
Podle Edvarda Kožušníka nepředstavuje nyní největší překážku pro odstraňování byrokracie Evropská komise, ale spíše europarlament a členské státy, kterým chybí kvalitní metodická podpora pro implementaci evropského práva. "Cítím, že Komisi na straně Evropského parlamentu chybí silný partner pro boj s byrokracií. Měli bychom proto uvažovat o zřízení výboru Evropského parlamentu pro odstraňovaní byrokratické zátěže. Tento stálý orgán by v rámci své činnosti posuzoval hodnocení dopadů a to ex ante i ex post, stejně tak by posuzoval snižování administrativní zátěže předložených právních norem," dodal europoslanec.