2024
24. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Nečas slíbil starostům, že vláda změní rozpočtové určení daní
Praha, Liberecký kraj - Vláda do konce října schválí novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která přidá menším obcím 13,5 až 14,5 miliardy korun. Starostům, kteří přišli před úřad vlády demonstrovat na podporu novely chystané ministerstvem financí, to řekl premiér Petr Nečas (ODS).
Předseda vlády se před Strakovou akademií snažil zhruba tisícovku demonstrantů přesvědčit o tom, že výhrady ODS k návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zájmy menších obcí nepoškodí. Nečas mimo jiné uvedl, že je připraven k politickému kompromisu, který zaručí, že při rozdělování výnosu z daní nebudou velká města dostávat více než trojnásobek příspěvku pro malé obce.
"Závazek, že dosáhneme tři ku jedné, jsme připraveni dodržet, chceme se na tom dohodnout. V tuto chvíli jsou dvě varianty. My jsme přesvědčeni, že nalezneme kompromis tak, abyste s tím byli spokojeni," řekl Nečas. Starostové, mezi kterými se na začátku akce objevili i někteří politici TOP 09, během demonstrace kritizovali postoj ODS, s Nečasem se ale nakonec rozešli smírně. Premiérovu řeč občas přerušovaly nesouhlasné výkřiky, demonstranti ale jeho vystoupení ocenili potleskem.
Změna v rozpočtovém určení daní, kterou navrhlo ministerstvo financí, má snížit rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu sdílených daní na jednoho obyvatele. Zvýšit má podíl z daní pro 6241 menších měst a obcí celkem o 13,5 miliardy korun. Největší nárůst výnosu ze sdílených daní na obyvatele by se měl týkat právě obcí od 2000 do 10.000 obyvatel.
ODS odmítá, aby novela byla provedena na úkor největších měst - Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Občanští demokraté představili vlastní verzi návrhu, která počítá s tím, že stát část peněz pro obce získá jinak, mimo jiné z některých dotačních programů a úspor na ministerstvech či chystaném tendru na likvidaci starých ekologických škod. Čtyřem největším městům by podle Nečase mohl zákon příjmy zastropovat tak, aby jim nadále nerostly.
Dnešní pochod starostů z náměstí Jana Palacha k úřadu vlády byl první masovou akcí, kterou zástupci obcí vyjadřují své stanovisko k rozpočtovému určení daní. Podle organizátorů se na prezenční listinu akce podepsalo asi tisíc starostů. Policie odhadovala počet účastníků demonstrace půl hodiny po jejím začátku na 500 až 600. Požadavky demonstrantů podpořil mimo jiné prezident Agrární komory Jan Veleba.
Shromáždění se zúčastnil také předseda poslanců TOP 09 a klíčová postava hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Novinářům řekl, že nynější podoba zákona menší obce diskriminuje a blokuje jejich rozvoj. TOP 09 podle něj bude s ODS o konečné podobě novely jednat. Varianta představená občanskými demokraty ale prý systémově neřeší nespravedlnosti nynějšího rozdělení výnosů z daní. "Není také úplně jasné, kde ODS chce vzít navrch šest miliard v tom návrhu, který představila. O tom v koalici povedeme diskusi. Já velmi kvituji to, že pan premiér vyjádřil ochotu se dohodnout," řekl Gazdík novinářům.
Praha, kterou nynější podoba rozdělování peněz proti menším obcím zvýhodňuje, byla pro starosty hlavním terčem kritiky. "Matička Praha - nejhorší macecha" či "ODS=Jánošík naruby - chudým obcím bere, bohaté Praze dává" byly jen některé z transparentů, které byly na demonstraci k vidění. Zazněly také projevy o tom, že malé obce v nynějším systému přispívají na "marnotratné" hospodaření metropole, které se ukázalo při stavbě tunelu Blanka a dalších akcích.
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes v otevřeném dopise účastníkům protestu mimo jiné napsal, že Praha proti posílení rozpočtů menších měst a obcí neprotestuje. "Pouze musí hájit zájmy svých občanů, kterým v kontextu hrozící ekonomické recese, stagnujících daňových příjmů a škrtů ve Státním fondu dopravní infrastruktury ministerstvo financí navrhuje k chybějícím více než šesti miliardám korun ze státního rozpočtu odebrat dalších 2,2 miliardy korun ročně," podotkl primátor.
Pražský zastupitel a někdejší kandidát na primátora Zdeněk Tůma (TOP 09) dnes odmítl to, že by vedení TOP 09 připravilo změnu rozpočtového určení daní účelově, protože se pražská TOP 09 nedostala do vedení pražské radnice. "Ani pro pražskou topku není nijak příjemné, že by Praha přišla o zdroje. I já, i když jsem v opozici, cítím odpovědnost," řekl. Dodal, že rozumí oběma návrhům, a to přerozdělení peněz mezi obcemi i jejich přesunutí z jiných zdrojů.