2024
24. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Premiér a předseda ODS Petr Nečas ve sněmovně vyjmenoval podezřelé prodeje za vlády sociální demokracie. Premiér reagoval na slova šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, podle něhož je Nečasův kabinet "silně zapáchající pozůstatek vlády Mirka Topolánka (ODS)", za níž prý nastal největší rozmach korupce v Česku.
Premiér a předseda ODS Petr Nečas ve sněmovně vyjmenoval podezřelé prodeje za vlády sociální demokracie. Premiér tak reagoval na slova šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, podle něhož je Nečasův kabinet "silně zapáchající pozůstatek vlády Mirka Topolánka (ODS)", za níž prý nastal největší rozmach korupce v Česku.
Nečas se v projevu přes sněmovnou zmínil o privatizacích Mostecké uhelné společnosti, OKD a Škodě Holding, které označil za darování majetku. Při jednání o programu schůze, na které chce ČSSD řešit nákup vojenských dopravních letounů CASA nebo zakázku Všeobecné zdravotní pojišťovny na vymáhání dluhů, Nečas řekl, že sociální demokraté kážou vodu, ale pijí kořalku, protože víno je příliš slabé.
"Když sociální demokraté kážou o etice a morálce a o korupci a veřejných zakázkách, zní to stejně věrohodně, jako by nám bývalý ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn kázal o sexuální zdrženlivosti," řekl Nečas.
Nečas ČSSD: Začněte nejdřív u sebe
Podotkl, že podíly v Mostecké uhelné společnosti byly prodány pod cenou, kupec poslal obratem pět milionů korun na účet v Gibraltaru a nakonec skončily kolem expremiéra ČSSD Stanislava Grosse. Privatizační smlouvu na OKD stejně jako na Škodu Holding podepsal Sobotka jako tehdejší ministr financí. "Když začnete hřímat, začněte sám u sebe," vzkázal Nečas šéfovi sociálních demokratů.
Projevy sociálních demokratů premiér přičítá "selektivní ztrátě paměti charakteru medicínské diagnózy". Nákup letadel CASA si podle něho zaslouží vysvětlení, když se má hovořit o majetkových poměrech exministra dopravy ODS Aleše Řebíčka, mělo by se mluvit i o Sobotkovi.
Sobotka reagoval, že Nečasovy informace byly nepřesné a tendenční. Diskusi o privatizacích za vlády ČSSD se prý nebrání.
Výše popsané se odehrálo v diskusi při schvalování programu mimořádné schůze, na níž se chtěla ČSSD zabývat nákupem vojenských dopravních letounů CASA, zakázkou Všeobecné zdravotní pojišťovny na vymáhání dluhů nebo zbohatnutím exministra dopravy ODS Aleše Řebíčka. Koaliční poslanci hlasovali až na dvě výjimky proti.
Pro mimořádnou schůzi zvedlo ruku 68 poslanců z řad ČSSD a KSČM a také nezařazení Stanislav Huml a Kristýna Kočí. Podle záznamu byli pro také Aleš Rádl (ODS) a Petr Skokan (VV). Proti schůzi bylo 77 poslanců koalice ODS, TOP 09 a Starostů a VV. K přijetí návrhu bylo potřeba 75 hlasů.
Sobotka: Chcete vše zamést pod koberec
Sobotka se domnívá, že cílem Nečasova kabinetu je zametat pod koberec to, co zůstalo po vládě Mirka Topolánka, s níž je Nečasův tým programově i personálně propojen. "Buď tady máme vládu boje proti korupci, nebo tady máme vládu silně zapáchajících pozůstatků Topolánkovy vlády," uvedl Sobotka.
Šéf ČSSD mimo jiné uvedl, že největší rozmach korupce v Česku prý nastal po roce 2006 a že prvním zřetelným případem privatizace veřejné funkce bylo jmenování Řebíčka ministrem dopravy. Sobotka uvedl, že firma Viamont, kterou exministr dříve vlastnil, získala za Řebíčkova působení ve vládě zakázky v řádu deseti miliard korun. Předseda ČSSD v tom vidí konflikt zájmů. Chtěl by také řešit Řebíčkovy údajně podezřelé nákupy vily v Toskánsku nebo fotbalového klubu pražské Slavie.
Na pořadu schůze je i zakázka VZP
Nečas by měl podle Sobotky vysvětlit, proč dosud nevyhověl červnové žádosti sněmovny o odvolání Alexandra Vondry z funkce ministra obrany. Žádost odhlasovala opozice kvůli údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro při českém předsednictví EU. Nečas už dříve výzvu označil za součást parlamentního koloritu a uvedl, že jí nevyhoví.
Za předražený je označován i nákup čtyř dopravních letounů CASA C-295. Jejich cena - 132 milionů eur (kolem 3,5 miliardy korun) - byla podle médií výrazně vyšší než při pořízení jinými zeměmi. Ministerstvo obrany se rozhodlo uplatňovat smluvní sankce za prodlení a zvažuje i možnost odstoupení od kontraktu.