2025
pondělí 21. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
S blížícími se krajskými volbami, které se uskuteční na podzim 2012, se podle exkluzivních informací serveru tydenvlk.cz chystá vznik obdoby libereckého hnutí Změna pro Liberec, v čele s Janem Korytářem. Změna pro Liberecký kraj by se měla opírat o podporu pražské centrály Strany zelených, a její jednotliví představitelé z různých částí kraje by měli být na předních místech kandidátky. To ale vyvolává pnutí v současném uskupení Změna pro Liberec i u krajských zelených.
V polovině října 2011 by se měla v Praze uskutečnit schůzka mezi vedením Strany zelených v čele s Ondřejem Liškou a Janem Korytářem, na které bude podepsána dohoda o spolupráci. Za jejím vznikem stojí, dle informací přímo od pražských zelených, Matěj Stropnický, který sehrál zásadní úlohu při demonstracích na podporu Jana Korytáře při jeho pádu z postu primátora. Stropnický tehdy přivážel demonstranty na jeho podporu z Prahy, ale také například z Kladna a z dalších částí České republiky. Spolu se Stropnickým se na přípravě této dohody údajně podílí také Martin Čáslavka, který byl v době primátorování Jana Korytáře zaměstnán jako jeho tiskový mluvčí a asistent, a to bez výběrového řízení a za velmi nestandardních podmínek, kdy namísto úřednické smlouvy měl s Janem Korytářem podepsánu takzvanou příkazní smlouvu. Kromě toho zastupoval Liberec také v místní teplárně, za což mu náležela nemalá finanční odměna.
Ze smlouvy, která by měla být v říjnu podepsána, vyplývá nejen to, že Změna pro Liberecký kraj (jak by se údajně mělo nové uskupení prezentovat) bude kandidovat pod hlavičkou Strany zelených, ale na její kandidátce by se měli objevit také členové této strany z jednotlivých oblastí kraje. Strana jako taková by přitom následně v kraji vůbec kandidovat neměla, jen by se měla prezentovat podporou tohoto uskupení v čele s Janem Korytářem. Došlo by tím ale, mimo jiné, k dalšímu štěpení již tak značně nejednotných zelených v kraji. Je totiž pravděpodobné, že mnoho členů Strany zelených s takovým postupem nebude souhlasit, a to mimo jiné i s ohledem na osobu Jana Korytáře, která je i ve straně více než kontroverzní.
Připomeňme, že Jan Korytář byl vyloučen z místního uskupení Strany zelených v Liberci, aby následně „silou" založil vlastní uskupení ve Vratislavicích. A těsně před minulými krajskými volbami vyškrtl lídra tehdejší kandidátky, Aleše Hořeního, aby měl on sám šanci usednout mezi krajskými zastupiteli. To se nezdařilo, když Strana zelených skončila těsně pod pětiprocentní hranicí. Není bez zajímavosti, že sám Hoření se o svém vyškrtnutí dozvěděl pět minut před posledním termínem změn kandidátek a to od novinářů, nikoli od Korytáře, který jej vyškrtl.
Zřejmé není ani to, zda již byl Stranou zelených vyřešen návrh na vyloučení Jana Korytáře, které v dubnu 2011 navrhlo předsednictvo libereckých zelených. Důvodem tohoto požadavku bylo, že Jan Korytář jednal ve funkci primátora Liberce podle předsednictva proti hodnotám a pravidlům Strany zelených. Vinili jej ze zaměstnávání jemu blízkých osob na magistrátu (Martin Čáslavka, Jaroslav Tauchman, Anna Voňavková, Pavel Chmelík, Vladimír Škarda, Arnošt Janeček, Zuzana Tachovská, Ing. Arch. Procházková) a to bez výběrových řízení a za nestandardních podmínek. Kromě toho ale také poukazovali na střet zájmu, kterého se Korytář dopustil svým hlasováním o IPRM, ze kterého jeho občanskému sdružení Čmelák vznikla možnost žádat o mnohamilionové dotace na projekt z evropských dotací, a samotnému Korytářovi a jeho přítelkyni šance na prodej neudržovaného domu a části pozemku, který v Liberci vlastní, v hodnotě 1,6 milionu korun. Dalším důvodem, na který se návrh libereckých zelených odvolává, je porušování jednacího řádu a zákona o obcích na jednání zastupitelstva města Liberce (kdy Korytář odmítl nechat hlasovat o svém odvolání), ale také například na špatnou komunikaci Korytáře uvnitř koalice a města.
Scénář, se kterým by údajně Jan Korytář chtěl jít do krajských voleb, se ale vůbec nelíbí jeho stranickým kolegům ze současné Změny pro Liberec. Ostatně o situaci někteří zastupitelé Změny vzrušeně debatovali na posledním zastupitelstvu města. Pokud by totiž k naplnění tohoto scénáře skutečně došlo, nezbylo by pro členy tohoto uskupení volitelné místo na kandidátce do krajských voleb. A to se mnohým nelíbí po tom, čím vším prošli a nad čím museli přimhouřit oči.
Zdroj: TVGenus.cz