2024

sobota 23. listopadu


Liberecká ODS www.ods.cz napište nám

Aktuálně:

15.3.2022

NOVINKY ODS

Více ]

28.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

21.2.2022

NOVINKY ODS

Více ]

17.1.2022

NOVINKY ODS

Více ]

19.11.2021

NOVINKY ODS

Více ]

archiv novinek ]


Aktuality:

22.11.2024

Veronika Vrecionová zamířila mezi zemědělce. Tématem bylo i zastropování dotací

Více ]

22.11.2024

Premiér Fiala k německým platům

Více ]

21.11.2024

Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody

Více ]

21.11.2024

Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR

Více ]

21.11.2024

Premiér Fiala jednal se zvoleným předsedou Evropské rady Antóniem Costou

Více ]

20.11.2024

Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku

Více ]

20.11.2024

Ministr financí Zbyněk Stanjura k rozpočtu v pořadu ČT Události, komentáře

Více ]

20.11.2024

Armáda ČR získá další tanky Leopard 2A4, vláda dnes projednala jejich nákup

Více ]

20.11.2024

Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou

Více ]

19.11.2024

Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy

Více ]


Legislativní změny

Poměrně hodně zákonů, které ovlivní náš život již v blízké budoucnosti, schválila dolní komora parlamentu počátkem září. Krátký výčet přinášíme zde:

ZMĚNY V SOCIÁLNÍ OBLASTI

V pátek 9. září schválila Poslanecká sněmovna zásluhou hlasů vládní koalice základní předlohy sociální reformy. Přinesou změny v systému sociálních dávek, ve vyplácení dávek zdravotně postiženým a zpřísní pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Reforma má podle ministra práce a sociálních věcí snížit administrativu, zvýšit klientský komfort, přitvrdit boj proti nelegální práci a zvýšit motivaci nezaměstnaných pracovat. Opozice však mluví o asociálnosti a o přihrávání obchodů bankám a pracovním agenturám. Nová pravidla se budou novelou zákonů o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře týkat například čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. Celková výše rodičovského příspěvku se při dvouleté, tříleté a čtyřleté variantě sjednotí na 220 000 korun. Srážku ve výši asi deset procent mohou čekat lidé, kteří nebudou posílat starší dítě do školy.
Novela zákona o zaměstnanosti počítá například s úpravou odpracované doby, která je podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti. Doposud museli mít lidé odpracováno dvanáct měsíců za poslední tři roky, nově budou muset odpracovat stejný počet měsíců za roky dva. Lidé budou moci dostat po dvou měsících po registraci na úřadu práce nabídku veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby v rozsahu až dvacet hodin týdně. Pokud ji uchazeč o zaměstnání bez vážných důvodů odmítne, bude vyřazen a nebude dostávat podporu v nezaměstnanosti.
Podle ČSSD jde o protiústavní opatření, protože se týká i krátkodobě nezaměstnaných. Ústava podle sociálních demokratů právo na podporu zaručuje. Proto budou chystat stížnost k Ústavnímu soudu.

PENZIJNÍ REFORMA

Koalice ve Sněmovně prosadila všechny tři zákony vládní penzijní reformy, které počítají se zavedením takzvaného druhého pilíře důchodového systému. První ze zákonů – o důchodovém spoření – umožňuje převod části peněz z průběžného penzijního systému na spoření v důchodových fondech, které by spravovaly soukromé penzijní společnosti.
Druhý zákon upravuje doplňkové penzijní spoření, tedy třetí pilíř důchodového systému. Poslední z trojice norem je souborem 24 navazujících novel souvisejících zákonů. Lidé se budou moci podle reformy rozhodnout, zda z pojistného odváděného státu vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého. Rozhodnutí bude nevratné. Penzijní společnosti budou muset spravovat svěřené peníze ve čtyřech fondech – fondu státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém. Svěřené příspěvky a majetek společností mají být odděleny tak, aby lidé o své úspory při případném bankrotu společnosti nepřišli. Pojišťovny budou povinny nejméně devadesát procent výnosů z investování aktiv každoročně použít k navýšení vyplácených důchodů.

NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE

Sněmovna schválila vládní novelu zákoníku práce č. 262/2006 Sb. Odstupné se podle schváleného textu bude řídit počtem odpracovaných let a omezuje se zaměstnávání na dobu určitou. Změny zákoníku mají vést podle vlády k větší pružnosti pracovního trhu a mají motivovat firmy k vytváření pracovních míst.
Novela mimo jiné zvyšuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně.
Novela zároveň nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10 000 korun. Z příjmů nad tuto částku se pak bude platit zdravotní a sociální pojištění. Práce na dobu určitou by podle novely neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat víc než třikrát po sobě.

CENTRÁLNÍ REGISTR PŘESTUPKŮ

Ve zrychleném řízení chtějí poslanci projednat zákon o centrálním registru přestupků, kterým chce vláda přispět k řešení napjaté sociální situace ve Varnsdorfu a okolí. Ministerstvo vnitra předloží návrh ve dvou podobách, které se budou odlišovat náročností dopadů na státní rozpočet. Registr by i tak měl začít fungovat v průběhu příštího roku a bude podle něj možné zjistit, kdo přestupky opakovaně v různých městech páchá.
Přestože se politici původně obávali možné zneužitelnosti podobného registru, v současné době se přiklánějí k jeho zavedení. „Je na místě, aby stát kontroloval ty, kterým poskytuje nějakou podporu, nějaké dávky,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

VYŠŠÍ OCHRANA PRO ZÁCHRANÁŘE

Záchranáři by měli požívat podle mínění Libereckého kraje vyšší ochranu, jakou mají ze zákona úřední osoby. Návrh je v novele trestního zákoníku č. 40/2009 Sb., kterou kraj předložil Poslanecké sněmovně. Novela uvádí, že do skupiny lidí patřících pod zvláštní ochranu úředních osob by spadali také členové výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby.
V současnosti platí vyšší trestní sazby pro agresory, pokud na záchranáře zaútočí ve chvíli, kdy poskytují pomoc. Pokud však zaútočí předtím, nebo až potom, vztahují se na ně nižší sazby. Podobnou předlohu v minulosti navrhoval Středočeský kraj. Sněmovna ji v březnu zamítla se zdůvodněním, že jde o omyl; veřejní činitelé jsou totiž chráněni kvůli tomu, aby byl chráněn úřad a jeho nerušený výkon. Označení úřední osoba zahrnuje řadu skupin lidí, od policistů a soudců po finanční arbitry a lesní stráž.

ZÁKON NA NEPOCTIVÉ TAXIKÁŘE

Praha předloží poslancům kvůli nepoctivým taxikářům k projednání novelu zákona o silniční dopravě, která by měla mimo jiné umožnit ukládání sankcí přímo řidiči, vybírání kaucí, uložení zákazu činnosti a zabavení vozidla. Návrh zákona už schválili jednomyslně všichni zastupitelé hlavního města.
Nové možnosti postihu by měly přispět ke snížení počtu problémových taxikářů, kteří stále ještě tvoří značné procento z celkového množství řidičů taxislužby v Praze. Přetrvávají například problémy s taxikáři, kteří provozují živnost bez oprávnění. Současná legislativa není dost účinná, taxikáři se nebojí sankcí, mají sídla například na fiktivních adresách nebo radnicích.
V návrhu je rovněž uvedeno, aby v případě opakovaného provozování taxislužby bez oprávnění bylo možné odejmout na místě kontroly vozidlo bez ohledu na jeho vlastníka.

ZÁKON O ŠUMAVĚ

Zástupci Plzeňského kraje lobují u poslanců, aby přijali krajský návrh zákona o Šumavě i přesto, že jej vláda odmítla. Zatím mají předběžný příslib, že ho pomohou poslat do druhého čtení. Krajské zastupitelstvo návrh přijalo jednomyslně napříč politickými stranami, vláda jej ale odmítla s odůvodněním, že ministr životního prostředí připravuje vlastní návrh nového zákona.
Plzeňští zastupitelé jsou přesvědčeni, že krajský zákon je v tuto chvíli lépe připraven než vládní návrh, neboť mimo jiné prošel připomínkami lidí ze Šumavy i oponenturou odborníků a pokud by krajský materiál postoupil do druhého čtení, formou pozměňovacích návrhů by se do něj daly připojit i body, na nichž trvá ministerstvo životního prostředí. Například aby i nadále zůstala sloučená správa parku a chráněné krajinné oblasti Šumava, byť návrh kraje počítá s jejich rozdělením.

SCHŮDNĚJŠÍ CESTA K MAJETKU OBCÍ

Obce by se měly dostat k dalšímu svému historickému majetku, který je nyní státní. Předpokládá to návrh novely zákona č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí, který předložila sněmovně skupina poslanců. Pokud by byla předloha schválena, obce by získaly nemovitosti, které bývaly ve vlastnictví České a Slovenské Federativní Republiky. Podle odhadů jde řádově o tisíce hektarů lesů a některé zemědělské plochy. Autoři novely podle něho vycházejí z myšlenky, že historický majetek má být obcím vrácen bez ohledu na to, zda dříve patřil České republice, nebo federaci. Obce by podle novely měly získat majetek, který vlastnily ke konci roku 1949 a jenž byl ke dni účinnosti zákona o přechodu některých věcí z majetku ČR do vlastnictví obcí v květnu 1991 v držení federace. Podmínkou by bylo také to, že tento majetek není ve vojenských újezdech. Předloha se netýká budov, které na pozemcích mohly vzniknout od padesátých let.

NIŽŠÍ MÝTNÉ

Automobily, které často jezdí po dálnicích a zpoplatněných silnicích, by mohly platit méně na mýtném. Ministerstvo dopravy by jim mohlo dát slevu až třináct procent. Počítá s tím novela zákona č. 13/1997 Sb. Změna v zákoně, která slevy umožní, by mohla podle rychlosti projednávání platit od února nebo března příštího roku. O slevách a jejich podmínkách by rozhodovalo ministerstvo. Podle předkladatelů je jejich návrh v souladu s příslušnou evropskou směrnicí, která umožňuje takové slevy, které fungují například ve Slovinsku, Španělsku, Itálii a Francii.
Podle ministerstva dopravy s tímto systémem počítá i ministerský návrh obdobné novely, která nyní prošla legislativní radou vlády. Zavedení slev podle poslanců přímo souvisí také se zdražením mýtného o čtvrtinu, které nastane od příštího roku.
 

Vyhledávání



Přihlášení






Odkazy

 Petr Beitl

Poslanec PS PČR

 

blog.idnes.cz

ODS Jablonec nad Nisou, Komenského 23/7, 466 01 Jablonec nad Nisou
Tel.: 910 980 110, GSM: 603 489 934, E-mail: os.jablonec@ods.cz