2025
pondělí 21. dubna
Aktuálně:
Aktuality:
16.04.2025
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční, řekl na CNN Prima News Jan Skopeček
[ Více ]
16.04.2025
Petr Fiala na CNN Prima News: Chlorovaných kuřat z USA se bát nemusíme. Větším nebezpečím jsou levné výrobky z Číny
[ Více ]
16.04.2025
Vláda se zabývala návrhem Evropské komise na Dohodu o čistém průmyslu a projednala plnění Strategie BESIP
[ Více ]
15.04.2025
ČR musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících rizikové sloučeniny PFAS, shodli se účastníci debaty v Senátu
[ Více ]
15.04.2025
Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce
[ Více ]
15.04.2025
Martin Kupka: Obnovitelná nebo nízkouhlíkatá paliva mají pomoct zachovat dostupné evropské automobily
[ Více ]
Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Liberecký
Lenka Brabencová
Liberecký kraj
Přehrada se konečně dočká očisty. Vodohospodáři ji chtějí zbavit bahna s vysokým obsahem fosforu, kvůli kterému se v přehradě množí sinice. Sacím bagrem zbaví dno nádrží tisíce tun bahna.
JABLONEC NAD NISOU Vodohospodáři odbahní dvě nádrže jablonecké přehrady. Zabrání tak do budoucna tvorbě sinic. Nyní je kvůli tomu hladina v nádrži o dva metry níž, než je obvyklé.
Odborníci nyní odebírají vzorky bahna a zjišťují jeho složení. Podle ředitele jabloneckého Povodí Labe Jaroslava Jarouška je snížená hladina vody ideální pro zbavení přehrady tisíce tun bahna s vysokým obsahem fosforu.
„Odebereme vzorky z dna prostřední nádrže a zjistíme chemické složení sedimentu. Pak budeme vědět, kolik bahna musíme odtěžit a kolik nás celá akce bude stát,“ vysvětluje Jaroušek v Jabloneckém měsíčníku.
S odbahněním přehrady by se mělo začít z kraje příštího roku. Odtěžit se má kolem 8000 metrů krychlových usazenin. K tomu vodohospodáři použijí speciální sací bagr.
„Trubkami usazeniny odvedeme do speciálních velkoobjemových vaků a v těch je necháme u třetí nádrže vyschnout. Surovina se bude hodit například do násypů při výstavbě silnic,“ poznamenal Jaroušek.
Vodohospodáři počítají, že vyčištění bude stát zhruba pět milionů korun a zaplatí je ze svého.
Odbahnění přehrady by nemělo mít žádný vliv na ryby a živočichy. „Rybám by to uškodit nemělo, maximálně by to mohlo mít v krajním případě vliv na škeble, ale nemáme zatím přesné informace o postupu,“ uvedl Vladimír Jiříček z místního spolku Českého rybářského svazu s tím, že pokud přehradu nevypustí úplně, není nutný výlov ryb.
Podle jabloneckého starosty Petra Beitla je odbahnění přehrady důležité. Aby se co nejvíce zamezilo výskytu sinic v letních měsících, je také nutné odkanalizovat bytovou zástavbu u Slunečních lázní. „Nebo zahrádkářskou kolonii. To ale nebude probíhat v rámci čištění přehrady. Na odkanalizování nyní hledáme peníze,“ upřesňuje starosta.
Celá tato akce předchází stavbě protipovodňové štoly, kterou má též na starosti Povodí Labe.
Dodavatele stavby železobetonové štoly za půl miliardy korun vyberou v polovině listopadu. Zájemci museli splnit řadu podmínek. „Například uchazeč musel složit devadesát milionů korun,“ řekla již dříve Jindřiška Moudrá ze společnosti Allowance, která veřejnou soutěž zajišťuje.
Pokud by nepřišlo žádné odvolání od ostatních firem, stavba 1,3 kilometrů dlouhé štoly by mohla začít na jaře příštího roku.
Po dobu stavby štoly, která povede od loděnice pod jabloneckými ulicemi a vyústí do Lužické Nisy poblíž plynárny, klesne voda v přehradě o tři metry. Stavba podzemní štoly tak zasáhne pouze do koupací sezony na jablonecké přehradě v příštím roce. Jaroušek již vminulosti zmínil, že se v přehradě bude moci koupat.
Štolu musí dokončit nejpozději v polovině roku 2013. To je datum, ke kterému se váže program ministerstva zemědělství.
Stavba štoly je podle odborníků velice důležitá. V případě velké vody zachrání majetek města za miliardu korun. Na Lužické Nise by zachytila až stoletou vodu. Bílou Nisu by ochránila před padesátiletou povodní.