2024
sobota 23. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Zdroj: tydenvlk.cz
Tak takovým titulkem by někteří novináři ocejchovali článek, kdybychom projekt „Liberec město s vizí pro 21. století" vymysleli a zadávali my, tedy ODS. Jenže s tímto projektem přišel Jan Korytář, takže je vlastně v pořádku vyhodit 636 000 korun z kapes daňových poplatníků z okna. Nic jiného než mrhání penězi totiž tato vize není.
Lidé ze Změny pro Liberec se chlubí tím, co vše dokázali zlepšit v konceptu územního plánu města. Jejich chvástání je nesmyslné a ponechme jej stranou. Důležitá je informace, jak za jejich souhlasu primátor Jan Korytář vyhodil statisíce korun z okna.
Dovolím si předložit několik citací z listopadového jednání zastupitelstva města, kdy nám byla prezentována výše zmíněná vize. „Mně ta prezentace připadala dobrá, jsem hrozně rád, že tady zazněla alternativa k megalomanskému územnímu plánu“ řekl zastupitel a bývalý ekonomický náměstek Jaromír Baxa. „Mě se na tom líbí, že je zatím ta spolupráce města s univerzitou. Myslím si, že jsme ji zatím velmi málo využívali. Ta spolupráce je výhodná ne jenom pro nás, ale samozřejmě i pro studenty a pro architekty, kteří na tom pracují,“ připouští Vladislav Chvála. Ano, prezentace vypadala zajímavě, a jistě byla i pro někoho výhodná. Potřebuje ale Liberec alternativu k územnímu plánu v době, kdy územní plán vzniká? „Máte pravdu, jeden z těch důvodů bylo vytvořit alternativu, alternativní náhled na to, jak by se město Liberec mělo dále vyvíjet, máte pravdu, že to načasování nebylo úplně optimální,“ odpověděl na mou otázku Korytář.
Logické by tedy bylo, pozastavit tvorbu územního plánu a dodělat ho až poté, co bude mít město připravenou vizi. „Ve chvíli, kdy jsme o tom uvažovali, jsem byl konfrontován s možností ztratit dotaci, která na to pořízení územního plánu byla. V současné době se přikláníme také k tomu, že pokud by ten územní plán měl být zpracován narychlo a nedostatečně, jenom proto, aby se neztratila ta dotace, tak že to není ideální řešení, a že je lepší možná ten proces ještě prodloužit a o tu dotaci přijít,“ řekl na listopadovém zastupitelstvu Korytář. Jen pro informaci - zmíněná dotace činí 3 560 000 Kč. Územní plán je připravován pro časový horizont min. 20 let. Dotace tedy činí maximálně 178 tisíc na rok. Domnívám se, že exprimátor Korytář měl počkat i za cenu zmaření dotace, a udělat vše proto, aby nemusel být takovým kritikem rozpracovaného územního plánu, na jakého se dnes pasoval.
Kvůli Korytářovi tak město doslova vyhodila z okna 636 tisíc korun. Liberec současně tvoří územní plán a má jakousi vizi, kterou ani město neumí nijak uchopit. Ostatně to přiznala i primátorka Martina Rosenbergová. „Tento projekt nastavilo minulé vedení města. Pokud budou nějaké výstupy, tak na tom se musíme dohodnout. Toto přeci nebylo určeno k tomu, aby z toho byl nějaký konkrétní výstup,“ připustila Rosenbergová. Za 636 tisíc jsme se tak dozvěděli, že město má příznivé krajinné podmínky. Dozvěděli jsme se, že Liberec rozděluje dopravní koridor a že univerzita je jakýmsi generátorem pracovních příležitostí. Autoři projektu dokonce objevili nové místo pro libereckou nemocnici (kolikáté už?).
Za 636 tisíc korun má Liberec vizi, kterou možná potřebuje, ale nikoli v této podobě. A určitě ne v této době! Vždyť jen Změnou pro Liberec požadovaná studie zeleně má stát jeden milión korun. Místo aby se vedení města víc zaměřilo na územní plán, tak vymyslelo zakázku, pro kterou nemá opodstatnění. Pokud tedy stejně jako já odmítáte zdůvodnění bývalého primátora. „Myslím si, že si úplně přesně část vedení města neuvědomuje, co to ta vize pro Liberec vůbec znamená, jak se dá využít a k čemu by mohla být. Pro mě osobně je to opravdu záležitost nejenom vedení města. Pokud bych na to měl nějaký vliv, bral bych tu vizi jako nějaký první krok k rozproudění diskuse,“ řekl Jan Korytář. Celkem drahý začátek diskuse, a zatraceně drahý, když je zároveň jejím koncem.
Tomáš Hampl
předseda ODS Liberec