2024
sobota 23. listopadu
Aktuálně:
[ archiv novinek ]
Aktuality:
21.11.2024
Jezdil jsem na skateboardu. VIP lóže nejsou pro mě, říká Petr Fiala v Nosičích vody
[ Více ]
21.11.2024
Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů, ale i stavbu vysokorychlostních tratí v ČR
[ Více ]
20.11.2024
Je třeba stanovovat si odvážné cíle, nikoli říkat, že něco nejde, řekl Petr Fiala v debatě Deníku
[ Více ]
20.11.2024
Vláda podpoří povodněmi postižené sportovní organizace a firmy, rozšíří i pomoc podnikatelům obchodujícím s Ukrajinou
[ Více ]
19.11.2024
Modernizace vysokého školství: ODS přináší konkrétní řešení pro studenty i vědce, reaguje na konkrétní výzvy
[ Více ]
Událost týdne:
8. února schválil Senát Parlamentu ČR přímou volbu prezidenta. Schválení změny Ústavy vyžadovalo nejméně 45 hlasů. Z přítomných 75 senátorů hlasovalo pro přímou volbu 49 senátorů. Zatím není jisté, zda se podaří proces spojený se změnou systému stihnout a občané tak budou moci sami volit prezidenta již v roce 2013.
6. února rozeslali hackeři sdružení pod názvem Anonymous médiím osobní data téměř 30 000 členů ODS. Jedná se o pokračování akce z minulého týdne, kdy se hackeři nabourali do webu ODS a umístili pod něj prohlášení odmítající dohodu ACTA, která by měla podpořit vlastnictví autorských práv. Premiér P. Nečas oznámil, že vláda pozastaví ratifikační proces a dokument podrobí důkladné analýze.
6. února ministr školství Josef Dobeš (VV) popřel existenci dopisu, ve kterém by Evropská unie hrozila pozastavením dotací v celkové výši 53 miliard korun. Ministr garantuje, že do konce měsíce dubna budou nedostatky odstraněny a proplácení dotací obnoveno. J. Dobeš zároveň kritizoval komentáře ČSSD a TOP 09, které vysílají negativní signály Evropské komisi.
7. února se poslanci Věcí veřejných dohodli, že ministr školství J. Dobeš by měl v rámci koalice dojednat změny ve školném. Ministr uvedl, že bude prosazovat návrh na zrušení školného v řádné školní docházce, studenti by platili pouze zápisné ve výši dva tisíce korun, školné by začali platit až po pěti letech studia.
7. února poslali poslanci k projednání do ústavně – právního výboru zákon o církevních restitucích. Podle návrhu, který schválila koalice, by církve měly dostat přibližně polovinu svého někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard, který je ve vlastnictví státu, za ostatní by měly v průběhu příštích 30 let získat finanční náhradu 59 miliard. Stát ovšem církvím přestane například hradit platy duchovních.
9. února vysvětloval premiér ČR P. Nečas (ODS), proč na summitu EU odmítl dát souhlas k nové fiskální smlouvě. Premiér zdůraznil, že nebylo možné postupovat jinak, neboť musel říct „buď jasné ano, nebo ne“. Dle názoru premiéra smlouva výrazně změní fungování EU, vytyčuje trasu k fiskální unii a je výrazným posunem směrem k federaci. Smlouva má význam pro státy eurozóny, které se v ní zavazují dávat ke kontrole Evropské komisi své státní rozpočty, má koordinovat rozpočtově odpovědné jednání členských zemí EU. Státy bez eura se mohou připojit dobrovolně, po přijetí eura bude pro tyto státy podpis smlouvy podmínkou.
11. února proběhly v Praze, Brně a Ostravě a dalších městech demonstrace proti mezinárodní smlouvě ACTA. Demonstranti požadovali zastavení ratifikace obchodní dohody proti padělatelství, přijetí ústavního zákona garantujícího svobodný internet, transparentnější projednávání mezinárodních smluv či otevření financování státních institucí a politických stran kontrole veřejnosti.
Telegraficky: